Home / خبرها / سلامت ضعیف دهان و دندان یک مرد ناشی از بیماری مرتبط با ایمونوگلوبولین G4 تشخیص داده شد

سلامت ضعیف دهان و دندان یک مرد ناشی از بیماری مرتبط با ایمونوگلوبولین G4 تشخیص داده شد

۲ ژوئن ۲۰۲۱ – برای یک مرد ۳۸ ساله که دچار هیپرپلازی لثه بود، پریودنتیت مرتبط با ایمونوگلوبولین G4 ، تشخیص داده شد. این پرونده در تاریخ ۲۸ مه در مجله ی BMC Oral Health منتشر شد.

این یافته ها می تواند به دندانپزشکان کمک کند تا از “بیماری مرتبط با ایمونوگلوبولین G4 ” یا IgG4-RD ، که یک بیماری سیستمیک التهابی مزمن است، اطلاعات بیشتری بدست آورند. تیمی به رهبری دکتر جینمی ژانگ از دانشکده دندانپزشکی غرب چین، و دانشگاه سیچوان در چنگدو چین، نوشتند: بیمارانی که تجمع غیر طبیعی مایعات و هیپرپلازی لثه دارند، باید تحت معاینه سرولوژی و احتمالاً بیوپسی و آزمایش های دیگر برای جلوگیری از تشخیص اشتباه قرار گیرند. آنها افزودند:IgG4-RD  در ناحیه دهان و ماگزیلوفاسیال عمدتا غدد بزاقی را درگیر می کند، اما این مورد نادر با بزرگ شدن لثه همراه بود.

بیماری تهدید کننده زندگی، علت ناشناخته

بیماری مرتبط با IgG4 ، نوعی اختلال ایمنی با منشا ناشناخته است که اغلب باعث بزرگ شدن یک یا چند اندام و همچنین توده های شبه توموری در بدن می شود، از جمله در لوزالمعده، غدد بزاقی اصلی، آئورت، ریه ها و کلیه ها. با این حال، به ندرت روی لثه تأثیر می گذارد. تشخیص این بیماری می تواند دشوار باشد زیرا دارای مشخصه هایی شبیه به بسیاری از بیماری های عفونی و التهابی است.

برای تشخیص بیمار مبتلا به IgG4-RD ، بافتهای بیمار باید دارای ویژگیهایی شامل هیستولوژیک اینفیلتریشن های لنفوپلاسماسیتیک غنی از سلولهای پلاسما  IgG4، فیبروز با الگوی storiform ، و تخریب عروقی(obliterative phlebitis) باشد. این بیماری در صورت تشخیص زودهنگام بسیار قابل درمان است. در غیر این صورت، IgG4-RD می تواند منجر به افزایش عوارض و مرگ و میر شود.

در پرونده ی فعلی، مرد ۳۸ ساله ای با شکایت از بزرگ شدن لثه ها، لقی دندان ها و از دست دادن دندان به بخش پریودنتال بیمارستان مراجعه کرد. شکایت اصلی او بزرگ شدن تمام بخش های لثه، گاهی بهمراه ترشحات چرکی بود که حدود دو سال ادامه داشت.

بیمار گفت که لق شدن دندان هایش از چندین ماه قبل شروع شده است و به دنبال درد شدید، دندان مولر اول فک بالای خود را از دست داده است. به گفته نویسندگان وی پس از تشخیص دندانپزشک به بیمارستان ارجاع شده بود.

به جز سیگار کشیدن به مدت ۲۰ سال ، بیمار سالم بود. وی هیچگونه ناهنجاری آشکاری در سر و گردن نداشت، اما یک معاینه داخل دهانی نشان داد که او بهداشت دهان و دندان بسیار ضعیفی دارد و تقریباً همه ی دندان ها با پلاک و جرم پوشیده شده بودند.

دندان های ثنایای او تا دندان مولر همگی با جرم پوشیده شده بود و لثه های او بزرگ و قرمز شده بودند. بیمار دچار خونریزی در پروبینگ، پاکت های عمیق پریودنتال و از بین رفتن چسبندگی لثه بود. مجاری غدد بزاقی وی به طور معمول باز بود و هیچ یافته خاصی در رابطه با این غدد وجود نداشت.

یک تصویر پانورامای اشعه ایکس از بیمار تهیه شد، که نشان دهنده ی تحلیل عمومی استخوان آلوئول، به ویژه تحلیل استخوان آلوئولار در پرمولرهای اول و دوم در سمت چپ بود. همچنین، مغز استخوان بیمار مورد آزمایش قرار گرفت که هیچگونه ناهنجاری را نشان نداد. سرانجام، آزمایش های ایدز، سفلیس، هپاتیت B و C و مایکوباکتریوم سل نیز انجام و همگی منفی شدند.

از طرف دیگر، یک آزمایش خون سرولوژیک نشان داد که سطح پروتئین واکنشی C بیمار بالا است، ۱۴ میلی گرم در لیتر (محدوده طبیعی ، ۰ تا ۱۰ میلی گرم در لیتر)، IgG سرم وی ۷۰/۲۳ گرم در لیتر (دامنه طبیعی ، ۸٫۰۰-۱۵٫۵۰ گرم در لیتر) و غلظت IgG4 او ۲٫۸۰۰ گرم در لیتر بود (محدوده نرمال ، ۰٫۰۳۵ تا ۱٫۵۰۰ گرم در لیتر).

Clinical images showing gum swelling and poor oral hygiene
A-بیمار دارای تورم عمومی لثه، جرم و بهداشت ضعیف دهان و دندان بود.
Radiograph and histologic results
B-رادیوگرافی پانورامیک تحلیل استخوان آلوئول را نشان داد.
C-عکسهای a و b ؛ معاینه بافت شناسی با استفاده از رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین که زخم شدن، نفوذ سلول لنفوپلاسماسیتیک و فیبروز با الگوی استوری فرم را نشان داد. و عکسهای c و d  رنگ آمیزی ایمونوهیستوشیمی است که نشاندهنده ی شاخص مثبت برای IgG4 بود.

از لثه ی بیمار تحت بیهوشی ۱۰ نمونه برای آزمایش برداشته شد. تجزیه و تحلیل بافت شناسی با رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین، نشان دهنده ی اولسریشن، نفوذ زیاد سلولهای لنفوپلاسماسیتیک، فیبروز با یک الگوی storiform و شاخصه های میتوزی بود. پزشکان برای او تشخیص اولیه گرانولوم سلول پلاسما را دادند. رنگ آمیزی ایمنی، نفوذ پراکنده ۱۰ سلول پلاسما IgG4 مثبت را نشان داد. سرانجام ، بیمار تحت توموگرافی انتشار پوزیترون / توموگرافی کامپیوتری (PET / CT) قرار گرفت، که نشان داد وی سرطان یا تغییراتی در اندام های دیگر ندارد.

براساس این یافته ها، وضعیت وی التهابی در نظر گرفته شد و دو ماه بعد، بخش روماتولوژی و ایمونولوژی بیمارستان، برای او بیماری پریودنتیت مرتبط با IgG4 را تشخیص داد. وی تحت درمان با کورتیکواستروئیدهای خوراکی و درمان پریودنتال قرار گرفت. پس از شش ماه درمان، تورم لثه مرد بهبود یافت. متخصص روماتولوژی توصیه کرد که روزانه به مصرف کورتیکواستروئیدهای خوراکی ادامه دهد و هر سه ماه یک بار برای معاینه برگردد. پریودنتیست به وی پیشنهاد کرد سیگار را ترک کند و هر سه ماه یک دوره درمان حمایتی پریودنتال دریافت کند.

مطالعات بیشتری لازم است

محققان در حال حاضر در تلاشند تا استانداردهای بهتری برای تشخیص صحیح و سریع بیماریهای مرتبط با IgG4 ایجاد کنند. نویسندگان نوشتند: با این وجود، برای درک بهتر رابطه بین IgG4-RD و پریودنتیت، مطالعات بیشتری لازم است.

دکتر ژانگ و همکارانش در نتیجه گیری این مقاله نوشتند: ما امیدواریم این گزارش موردی و بررسی مطالعات منتشر شده در این زمینه، به دندانپزشکان کمک کند تا اطلاعات خود را از IgG4-RD بهبود بخشند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=328681