Home / خبرها / آیا سلامت دهان و دندان بر بارداری تأثیر می گذارد؟

آیا سلامت دهان و دندان بر بارداری تأثیر می گذارد؟

۲ ژوئن ۲۰۲۱ – سلامت دهان و دندان زنان در دوران بارداری می تواند بر مادر و جنین تأثیر زیادی داشته باشد. در حالی که تغییرات فیزیولوژیکی در دوران بارداری مطمئناً می تواند باعث بروز مشکلات دهان و دندان شوند، اما بیماریهای دهان و دندان قبل از بارداری نیز می توانند بر سلامتی مادر و فرزند متولد شده او تأثیر بگذارند.

دندانپزشکان می توانند با آموزش در مورد تأثیر احتمالی بیماریهای دندانی قبل از بارداری و همچنین تشخیص و درمان بیماری های دندانی که می توانند با بارداری یا در حین بارداری ایجاد شوند، به بیماران خود در این زمینه کمک کنند.

بیماریهای دهان و دندان پیش از بارداری

چندین بیماری دهان و دندان وجود دارند که اگر زنان به این بیماریها قبل از بارداری مبتلا باشند، ممکن است بر بارداری آنها تأثیر منفی بگذارند. مطالعات نشان می دهد که زنان بارداری که قبل از بارداری به بیماری پریودنتال مبتلا بوده اند، در معرض خطر بیشتری برای نتایج خطرناک حاملگی از جمله زایمان زودرس، زایمان نوزادانی با وزن کم و ایجاد پره اکلامپسی هستند.

در حقیقت، خطر زایمان زودرس برای زنان مبتلا به پریودنتیت دو برابر بیشتر است. عوارض زایمان زودرس ممکن است شامل تاخیر در رشد، کاهش رشد و اختلال شنوایی باشد. اما چرا پریودنتیت باعث این اتفاق می شود؟

باکتری های گرم منفی در بیوفیلم لثه، منجر به ایجاد مارکرهای التهابی در جریان خون می شوند. این مارکرهای التهابی باعث ایجاد پاسخ التهابی ایمنی در جنین و جفت و همچنین سرکوب عوامل موضعی رشد می شوند. این پاسخ می تواند با ایجاد انقباضات رحمی منجر به زایمان زودرس و یا نوزادانی با وزن کم شود.

مسائل مربوط به بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

در دوران بارداری، جفت میزان بالاتری از استروژن و پروژسترون تولید می کند. این تغییرات هورمونی ممکن است منجر به افزایش التهاب لثه، حساسیت لثه به مواد تحریک کننده و گرانولومای پیوژنیک شود. این تا حدی به دلیل پروژسترون است که سبب افزایش نفوذ پذیری عروق می شود.

زنان در طی بارداری و / یا پس از زایمان ممکن است مراقبت های دهانی خود را فراموش کنند زیرا آنها در طول این دوران بر سلامتی جنین یا کودک خود تمرکز دارند. این بی توجهی منجر به باقی ماندن پلاک سمی بر روی دندان ها و لثه ها در طولانی مدت می شود. جای تعجب نیست که تقریباً ۶۰ تا ۷۵ درصد زنان باردار به التهاب لثه مبتلا هستند.

علاوه بر این، ویار حاملگی (استفراغ) که ممکن است در دوران بارداری اتفاق بیافتد باعث ایجاد یک محیط اسیدی در حفره دهان می شود. اسیدیته ی زیاد ممکن است منجر به فرسایش و پوسیدگی ساختار دندان شود.

سرانجام این که، بسیاری از زنان در مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری مردد هستند. این ممکن است به دلیل عدم آگاهی از نیاز به معاینات دندانی در بارداری باشد، یا ممکن است آنها به اشتباه معتقد باشند که مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری ایمن نیست.

با این حال، تحقیقات از ضرورت مراقبت های حرفه ای دندانپزشکی در دوران بارداری برای بهبود سلامت دهان و دندان پشتیبانی می کند. بعلاوه ، تا زمانیکه رهنمودهای مناسب بارداری دنبال شود، مراقبت از دندان در دوران بارداری ایمن است. در صورت امکان، بررسی کامل دهان و دندان قبل از بارداری برای دستیابی به بهداشت بهینه ی دهان و دندان و تشویق بیماران به انجام رفتارهای مناسب مراقبت از دهان و دندان در خانه، توصیه می شود.

ارتباط با بیمار

متخصصان دندانپزشکی باید به طور موثری در مورد خطرات بیماری های دهان و دندان قبل از بارداری مانند پریودنتیت به زنان باردار و زنانی که قصد بارداری دارند، توضیحاتی را ارائه دهند. به دندانپزشکانی که در این مکالمه تازه کار هستند، بیان موضوع به شرح زیر توصیه می شود:

  • باکتری های موجود در دهان شما بر بقیه ی اعضای بدنتان تأثیر می گذارد و در واقع می تواند منجر به زایمان زودرس شود. بیایید با هم کار کنیم تا بیماری پریودنتال شما را درمان کنیم تا بتوانید بارداری و کودکی سالم تری داشته باشید.
  • می دانم که شما به زودی بچه دار می شوید. آیا می دانید باکتری های ایجاد کننده ی بیماری پریودنتال می توانند بر بارداری شما تأثیر منفی بگذارند؟ با درمان مناسب و مراقبت در منزل، ما می توانیم برای کنترل بیماری پریودنتال شما همکاری کنیم

برای التهاب لثه در طی حاملگی، متخصصان دندانپزشکی ممکن است مواردی مانند این را بگویند:

  • در دوران بارداری، هورمون های شما ممکن است باعث شوند لثه شما بیشتر تحریک گردد و مستعد تورم شود. واقعاً مهم است که پلاک دندانی خود را کنترل کنید. سعی کنید با استفاده از مسواکهای چرخشی نوسانی مانند Oral-B iO و خمیر دندان ضد میکروبی مانندCrest Gum Detoxify، پلاکهای دندانی خود را از بین ببرید.

بیمار و متخصص دندانپزشکی باید قبل از شروع این چرخه با رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان با یکدیگر همکاری کنند: مسواک زدن و تمیز کردن فواصل بین دندان ها، معاینات منظم بهداشت دهان و دندان و درمان به موقع بیماری پریودنتال. بهداشت دهان و دندان در زنان باردار می تواند با تقویت روتین های مراقبت از دهان و دندان در خانه با محصولات مناسب مراقبت از دهان و دندان بهبود یابد.

پلاک سمی، عامل اصلی التهاب لثه در زنان باردار است اما می توان با استفاده از خمیرهای ضد میکروبی مانند Crest Gum Detoxify ، دهانشویه های ضد میکروبی مانند Crest Pro-Health Multi-protection Mint Clean ، و کنترل بهینه ی مکانیکی پلاک از طریق یک مسواک قابل شارژ برقی با سر گرد مانند Oral-B iO ، به بهداشت بهینه ی دهان و دندان دست یافت.  

علاوه بر این، خمیرهایی که حاوی فلوراید استانوس مانند Crest Gum Detoxify هستند، می توانند از فرسایش ناشی از محیط اسیدی دهان در دوران بارداری جلوگیری کنند. کمک به بیماران در مراقبت خوب از دهان، دندان ها و لثه ها در دوران بارداری می تواند به آنها برای داشتن یک بارداری سالم و یک کودک سالم کمک کند.

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/news/todays-dental-news/item/8409-does-oral-health-affect-pregnancy