Home / خبرها / دندانپزشکی خواب می تواند سلامت کلی افراد را بهبود بخشد

دندانپزشکی خواب می تواند سلامت کلی افراد را بهبود بخشد

۷ ژوئن ۲۰۲۱ – دندانپزشکی خواب به درمان اختلالات خواب از جمله خروپف و آپنه انسدادی خواب (OSA) ، با تمرکز بر استفاده از دستگاه های داخل دهانی می پردازد. دندانپزشکان با همکاری پزشکان بهترین روش درمانی را برای هر بیمار تشخیص می دهند.

این پروتکل های درمانی شامل دستگاه های کشنده فک پایینی یا mandibular advancement device ، وسایل انبساط پالاتال یا palatal expansion appliances ، رویکردهای جراحی مانند جراحی advancement ماگزیلو- مندیبولار و درمان myofunctional دهانی به عنوان گزینه هایی بجای سایر روش های غیردندانپزشکی مانند استفاده از پمپ فشار مثبت مداوم در راه های هوایی (CPAP) است.

با درمان راه های هوایی فوقانی، تنفس و خواب با استفاده از روش های درمانی نوآورانه در دندانپزشکی خواب، حرفه ی دندانپزشکی می تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم سلامت کلی بیماران را بهبود بخشد.

در طول خواب مدیریت راه هوایی فوقانی بمنظور جلوگیری از انسداد راه هوایی فوقانی بسیار مهم است، زیرا هیپوکسی متناوب مرتبط با OSA ، فعالیت سمپاتیک را افزایش می دهد و ممکن است باعث التهاب سیستمیک شود.

در حقیقت، آپنه ی انسدادی خواب عامل مهمی برای چندین بیماری سیستمیک مانند فشار خون بالا، سکته مغزی، زوال عقل، مسائل رفتاری، اختلال عملکرد متابولیکی، چاقی، دیابت، التهاب سیستمیک و اختلال نعوظ است.

شاید جای تعجب باشد که متخصصان دندانپزشکی ممکن است اولین کسانی باشند که متوجه ی علایم اولیه OSA  می شوند و آن را غربالگری می کنند، زیرا خروپف، خواب آلودگی بیش از حد در روز و سایر علائم و نشانه های دهانی مانند مشکلات TMJ و دندان قروچه با OSA در ارتباط است.

در این موارد، متخصصان دندانپزشکی می توانند بیماران را برای تشخیص قطعی قبل از هرگونه درمان بمنظور بهبود سلامت کلی راهنمایی کنند. بنابراین دندانپزشکان نقش مهمی در غربالگری، تشخیص و پیشگیری از بیماریهای سیستمیک مانند OSA دارند.

هایپرتنشن یا فشار خون بالا

فشار خون بالا در بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله ایالات متحده یک مشکل عمده بهداشتی است. برای جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی، تصلب شرایین، بیماری عروق کرونر، سکته های مغزی، نارسایی کلیوی و نابینایی احتمالی، دندانپزشکان می توانند با تجویز دستگاه های دهانی که تاثیر آنها در درمان OSA اثبات شده است، به هایپرتنشن درمان نشده، رسیدگی کنند.

در یک مطالعه، درمان با دستگاه دهانی OSA در بیمارانی که سابقه فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی داشتند، موفقیت آمیز بود. یک مطالعه دیگر نشان داد که پس از درمان بیماران با OSA خفیف تا متوسط ​​با دستگاه دهانی، شاخص های آپنه-هیپوپنه و فشار خون در این افراد کاهش یافته است، که سبب بهبود وضعیت قلبی عروقی و توانایی شناختی آنها گردید.

بنابراین، در حالی که دندانپزشکان به طور روزمره فشار خون بسیاری از بیماران را اندازه گیری می کنند، ممکن است به درمان این وضعیت، البته بطور غیرمستقیم، از طریق ارائه ی دستگاه دهانی برای درمان آپنه ی انسدادی خواب کمک کنند.

چاقی

مراجعه ی منظم بیمار به مطب دندانپزشکی فرصتی را برای متخصصان دندانپزشکی فراهم می کند تا از چاقی کودکی و بزرگسالی را، که یک اپیدمی در ایالات متحده و سایر کشورها است، غربالگری کنند. در حقیقت، کاملا مشخص شده است که هم چاقی و هم دیابت با OSA در ارتباط هستند.

دندانپزشکان عمومی می توانند در افزایش آگاهی از خطرات مرتبط با اضافه وزن در بزرگسالان و همچنین رفتارهای سبک زندگی که خطر چاقی را در کودکان افزایش می دهند، نقش داشته باشند. به طور خاص، اثبات شده است که یک رژیم غذایی ناسالم شامل شربت ذرت با فروکتوز بالا باعث افزایش خطر چاقی کودکی و اضافه وزن افراد بزرگسال می شود.

به نوبه خود، چاقی با پاتولوژیهای قلبی عروقی، افزایش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت مرتبط است. چاقی همچنین از تاثیر داروهایی که برای آرام بخشی هوشیارانه در برخی از روشهای دندانپزشکی استفاده می شوند، می کاهد. بنابراین یک دندانپزشک می تواند به دلیل روابط بین چاقی و تنفس، یک رویکرد بین رشته ای را هم برای چاقی و هم برای پیشگیری از دیابت اتخاذ کند.

دیابت

ارتباط بین چاقی و دیابت در انتشارات پزشکی به خوبی توضیح داده شده است و دندانپزشکان باید بیماران را برای دیابت غربالگری کنند.

دیابت در ایالات متحده در حد اپیدمی در حال گسترش است. دندانپزشکان همچنین می دانند که برخی از پاسخهای التهابی در پریودنتیت می تواند منجر به افزایش قند خون شود، که می تواند در پیشرفت پیش دیابت، دیابت نوع ۲ و دیابت حاملگی نقش داشته باشد.

علاوه بر این، از آنجایی که پریودنتیت و دیابت دارای عوامل خطر مشترکی هستند، درمان پریودنتال با بهبود کنترل قند خون، می تواند پیش دیابت و دیابت نوع ۲ را در افراد کنترل کند.

دندانپزشکان می توانند عوامل خطر سلامت کلی بیماران را شناسایی کرده و با توصیه به بیماران خود برای ترک سیگار، کاهش مصرف قند و خواب کافی و با بهبود کیفیت کافی، سلامت کلی آنها را بهبود بخشند.

رابطه بین دیابت و OSA هر روز بیشتر آشکار می شود و دندانپزشکان می توانند با تجویز دستگاه دهانی، OSA خفیف تا متوسط ​​را درمان کنند.

خواب

خواب ناکافی، سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند و باعث التهاب می شود. در یک مطالعه، کودکانی که مدت خواب کمتری داشتند، سطح گلوکز بزاقی بالاتری داشتند که هر دوی این پارامترها با افزایش التهاب لثه مرتبط هستند. OSA در کودکان با مشکلات رفتاری و یادگیری، شب ادراری و احتمالاً تاخیر در رشد مرتبط است.

از طرف دیگر، مطالعات نشان داده اند که شب ادراری کودکان می تواند با استفاده از دستگاه گسترش پالاتال تصحیح شود، که کیفیت زندگی این کودکان را در هنگام رشد بهبود می بخشد. OSA کودکان با اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) همپوشانی دارد. این کودکان اغلب دچار تنگی پالاتال ( کام) هستند، خروپف می کنند و منقطع شدن خواب را تجربه می کنند. بنابراین، درمان کودکان دارای بیش فعالی و سایر مشکلات رفتاری با دستگاه گسترش پالاتال نیز ممکن است مفید باشد.

در بزرگسالان، کاهش شناخت عصبی و زوال عقل هم با افزایش سن و هم با اختلال در خواب همراه است. همچنین ممکن است ارتباطی بین بیماری پریودنتال و OSA وجود داشته باشد زیرا التهاب سیستمیک و استرس اکسیداتیو با مدت زمان خواب کمتری همراه است، که یک عامل مستعد کننده ی پریودنتیت است. علاوه بر این، تصور می شود که OSA خطر سندرم سوزش دهان را افزایش می دهد بنابراین ممکن است درمان های دندانپزشکی که OSA را مستقیماً با پروتکل های دندانپزشکی خواب درمان می کنند، سندرم سوزش دهان را نیز بهبود بخشند.

بهداشت دهان و دندان، سلامت سیستمیک و شناختی

در غیاب خواب با کیفیت، بیماران دندانپزشکی می توانند طیف وسیعی از مشکلات بهداشت دهان، مشکلات سیستمیک و شناختی را از خود نشان دهند. نشان داده شده است که درمان با CPAP باعث بهبود سطح مارکرهای التهابی، مانند CRP و TNF-α می شود ، اما میزان استفاده ی بیماران از CPAP ضعیف است.

به همین دلیل، دندانپزشکان در موقعیت منحصر به فردی برای شناسایی و درمان OSA خفیف تا متوسط ​​قرار دارند. علاوه بر این، یافته های تحقیقاتی نشان می دهد برخی ساختارهای دهان و دندان در نوزادان و کودکان می تواند بعداً منجر به OSA در بزرگسالان شود.

متخصصان بهداشت دهان و دندان در موقعیتی هستند که می توانند رابطه حیاتی بین خواب و سلامت کلی را تشخیص دهند، مشکلات مربوط به خواب را در طول ارزیابی های معمول بهداشت دندان شناسایی کنند و از پرسشنامه ها و ارزیابی های خواب برای ارجاع بیماران به پزشکان متخصص به منظور تشخیص قطعی اختلالات خواب استفاده کنند.

بنابراین، به همکاری بیشتری بین متخصصان دندانپزشکی و پزشکی در حوزه هایی مانند اختلالات خواب و همچنین افزایش آگاهی از ارتباط بین سلامت دهان و دندان و سلامت سیستمیک در جامعه پزشکی نیاز است.

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/news/todays-dental-news/item/8431-dental-sleep-medicine-can-improve-overall-health