Breaking News
Home / خبرها / ارتباط تحلیل لثه با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر تایید شد

ارتباط تحلیل لثه با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر تایید شد

۱۴ ژوئن ۲۰۲۱- گریفسوالد، آلمان: در مطالعات قبلی، ارتباط پریودنتیت با خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نشان داده شد. مطالعه ی طولانی مدت سلامت در پومرانیا (SHIP) که از سال ۱۹۹۷ در مورد تأثیر بیماری های دندان بر سلامت عمومی افراد پرخطر در شمال شرقی آلمان تحقیق کرده است، نشان داد که تحلیل التهابی لثه به علت پریودنتیت، خطر سکته قلبی و زوال عقل را افزایش می دهد. اکنون، در مطالعه ی محققان دانشگاه گریفسوالد، یافته های قبلی در مورد ارتباط تحلیل لثه با بیماری آلزایمر تأیید شد.

به گفته ی دکترChristian Schwahn ، نویسنده ی ارشد این مقاله از پلی کلینیک پروستودنتیکس دندانی در دانشگاه گریفسوالد، “انجام مطالعاتی در مورد اثرات پریودنتیت، که از نظر متدولوژیکی معنی دار باشد، بسیار دشوار است. فقط با کمک مدلهای آماری اخیر، امکان شبیه سازی یک کارآزمایی بالینی کنترل شده با جمع آوری داده های موجود از بیماران مبتلا به پریودنتیت تحت درمان و درمان نشده برای محققان فراهم شده است.”

به گفته ی دکتر شووان، رابطه ی بین درمان بیماری لثه و بیماری آلزایمر زودرس، برای اولین بار در این مطالعه در یک مدل نیمه آزمایشی تجزیه و تحلیل شده است. محققان داده های ۱۷۷ بیمار تحت درمان برای پریودنتیت را از مطالعه ی رویکرد گریفسوالد به پزشکی فردگرایانه و داده های ۴۰۹ شرکت کننده ی درمان نشده از مطالعه SHIP را تجزیه و تحلیل کردند.

از داده های تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) به عنوان شاخصی از شروع بیماری آلزایمر استفاده شد. این داده ها با داده های MRI از پروژه ی تصویربرداری عصبی از بیماری آلزایمر ایالات متحده تطبیق داده شد تا محققان بتوانند از آن به عنوان یک اندازه گیری فردی از میزان از دست دادن مواد مغزی که مشخصه ی بیماری آلزایمر است، استفاده کنند.

بر اساس داده های MRI، درمان پریودنتال که توسط یک دندانپزشک متخصص انجام می شود، تأثیر مثبتی بر از دست دادن ماده ی مغزی دارد. این اثر توسط محققان از “متوسط ​​تا قوی” توصیف شد.

پروفسور Thomas Kocher ، رئیس بخش پریودنتولوژی، دندانپزشکی ترمیمی، درمان ریشه و دندانپزشکی کودکان و دندانپزشکی پیشگیرانه و پروفسور Hans Jürgen Grabe ، از گروه روانپزشکی و روان درمانی، اظهار داشتند: نتایج در بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال که در زمان گرفتن MRI کمتر از ۶۰ سال داشتند، قابل توجه بود و زمان مشاهده بین درمان دندانپزشکی و گرفتن MRI به طور متوسط ​​۷٫۳ سال بود.

پرفسور کوچر گفت: روش ما به روشنی بر پیشگیری و درمان به موقع بیماری لثه متمرکز است […] تا از ابتلا به چنین آسیب های بالقوه ای جلوگیری کند.

دکتر شووان گفت: محققان باید به مطالعات مشاهده ای برای شبیه سازی یک آزمایش بالینی کنترل شده در این زمینه ادامه دهند، زیرا آزمایشات بالینی که در آن یک گروه از بیماران بطور عمدی تحت درمان دندانپزشکی قرار نگیرند(درمان پلاسبو)، به دلایل اخلاقی و پزشکی امکان پذیر نیست.

این مطالعه با عنوان “تأثیر درمان پریودنتال بر بیماری آلزایمر پیش بالینی – نتایج یک رویکرد شبیه سازی آزمایشی” ، قبل از درج در یک شماره ی چاپی، در ۲۹ مه ۲۰۲۱ در ” Alzheimer’s and Dementia ” به صورت آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/study-confirms-gingival-recession-increases-risk-of-alzheimers-disease/