Breaking News
Home / خبرها / عوارض ناشی از درمان با ایمپلنتهای دندانی شایع است

عوارض ناشی از درمان با ایمپلنتهای دندانی شایع است

۱۸ ژوئن ۲۰۲۱ – نتایج یک پایان نامه ارائه شده در دانشگاه گوتنبرگ نشان داد که بیش از چهار نفر از هر ده بیمار درمان شده با ایمپلنت دندانی، در طی یک دوره نه ساله، دچار عوارضی شده اند.

در سوئد، بیش از ۳۰ هزار بیمار سالانه درمان ترمیمی با حمایت ایمپلنت (درمان با ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته) دریافت می کنند. نتایج خوبی از این درمانها در طولانی مدت گزارش شده است، اما انواع مختلفی از عوارض نیز می تواند در درمان با ایمپلنتهای دندانی رخ دهد. این عوارض ممکن است بر بافتهای اطراف ایمپلنت، خود ایمپلنت یا رستوریشن تحت حمایت ایمپلنت، تأثیر گذارند.

دکتر کارولینا کارلسون، متخصص پریودنتیکس و دکترای تخصصی در انستیتوی دندانپزشکی در آکادمی Sahlgrenska ، در پایان نامه خود فرکانس، عواقب و هزینه های چنین عوارضی را ارزیابی کرده است.

این تحقیق بخشی از یک پروژه ملی بود که به عنوان یک مطالعه میدانی مبتنی بر جمعیت انجام شد. در این تحقیق، بیماران به طور تصادفی از دفتر ثبت آژانس بیمه اجتماعی سوئد، انتخاب شدند. در ابتدا، پرونده و رادیوگرافی های دندان ۲۷۶۵ بیمار بزرگسال ارزیابی شد، و سپس نه سال پس از درمان با ایمپلنت های دندانی، ۵۹۶ نفر از آنها مورد معاینه بالینی قرار گرفتند.

نتایج نشان داد که ۴۲ درصد بیماران حداقل از یک عارضه رنج می بردند. شایع ترین نوع آن عوارض تکنیکی بود که بیشتر منجر به بروز یک مشکل منفرد شده بود. قویترین عامل خطر میزان گستردگی بازسازی حمایت شده با ایمپلنت بود.

پری ایمپلنتیت، وضعیتی که با التهاب در مخاط و تحلیل استخوان در اطراف ایمپلنت مشخص می شود، دومین عارضه ی شایع بود. درمان پری ایمپلنتیت فقط با روش های غیر جراحی، شامل تمیز نمودن اطراف ایمپلنت توسط متخصص و توصیه هایی به بیمار برای عمل به دستورالعمل های بهداشت دهان، کافی نبود. با این حال، درمان جراحی اضافی توانسته بود از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری کند.

از دست دادن ایمپلنت نوعی از این عوارض بود که منجر به بالاترین هزینه ی در کل شده بود.

جایگزینی دندان های از دست رفته با ایمپلنت های دندانی یک گزینه درمانی رایج در دندانپزشکی است. برای مراقبین و بیماران مهم است که درک خوبی از خطر فردی ایجاد عوارض داشته باشند تا بتوانند استراتژی های پیشگیرانه ی موثری را ایجاد و دنبال کنند.

دکتر کارلسون می گوید: این نتایج اطلاعات مهمی را در اختیار متخصصان دندانپزشکی و بیماران قرار می دهد و آنها را قادر می سازد تا خطر عوارض مرتبط با درمان ترمیمی با حمایت ایمپلنت را ارزیابی و کاهش دهند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-06-complications-dental-implant-therapy-common.html