Home / خبرها / استفاده از ماسک صورت باعث شده است که مردم از بوی بد نفس خود آگاه شوند

استفاده از ماسک صورت باعث شده است که مردم از بوی بد نفس خود آگاه شوند

۲۲ ژوئیه ۲۰۲۱ – بر اساس یک نظرسنجی که اخیرا در Oral Diseases منتشر شده است، استفاده از ماسک صورت باعث می شود که افراد از بوی بد نفس خود آگاه شوند. استفاده از ماسک های صورت همچنین پاسخ دهندگان را بر آن داشته است که تغییرات چشمگیری را در عادات بهداشتی دهان و دندان خود ایجاد کنند.

در مجموع ۴۶۴۷ نفر به سوالات دموگرافیک، بیماریها، عادات بهداشتی و آگاهی از بوی دهان یا نفس خود پاسخ دادند. این یافته ها نشان داد که استفاده از ماسک های صورت در طی بیماری همه گیر COVID-19 ، تا چه حد بر درک پاسخ دهندگان از بوی دهان و رفتارهای بهداشتی آنها تأثیر داشته است.

نویسندگان، به رهبری دکتر ساندرو فیلیپه سانتوس فاریا از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه فدرال میناس گرایس در برزیل؛ در مقاله ی خود[۱] نوشتند: این وضعیت منحصر به فرد و جدید استفاده از ماسک صورت برای فعالیت های روزمره در طی بیماری همه گیر COVID-19، به ویژه برای دوره های طولانی تر، سبب شده است که توجه افراد بیشتر به بوی نفسشان جلب شود، به خصوص به این دلیل که ماسک های صورت مانعی فیزیکی محسوب می شوند و موجب بازگشت نفس می شوند.

محققان این نظرسنجی را در اوت سال ۲۰۲۰ با ارسال ایمیل به افراد در سیستم دانشگاه انجام دادند. پاسخ دهندگان به ۱۸ سوال در مورد استفاده از ماسک صورت، درک خود از بوی نفسشان و متغیرهای پزشکی و دندانپزشکی پاسخ دادند.

از ۴۶۶۴ فردی که نظرسنجی را به پایان رساندند، ۱۵۷۲ نفر گفتند که استفاده از ماسک صورت نحوه درک آنها را از بوی نفسشان تغییر داده است. در مجموع ۶۴۵ نفر گفتند که پس از پوشیدن ماسک صورت، فهمیده اند که بوی بدی از دهانشان ساتع می شود.

افرادی که قبلاً فکر می فهمیدند که بوی دهان خوبی ندارند، بطور قابل توجهی بیشتر متوجه بوی بد نفس خود با ماسک شدند. این موضوع در مورد افرادی که قبلاً توسط دوستان یا اعضای خانواده به آنها گفته شده بود که دهانشان بوی بدی می دهد، نیز صادق بود.

بیماریهای سیستمیک و مشکلات و بیماریهای دهان و دندان، و همچنین استفاده از دارو، بر احتمال اینکه پاسخ دهندگان در هنگام استفاده از ماسک متوجه ی بوی نفس خود شوند، تأثیر می گذارد. خشکی دهان، پوشش زبان، اضطراب و افسردگی همه باعث شدند که پاسخ دهندگان بیشتر متوجه بوی نفس خود شوند.

به ویژه افراد سیگاری بیشتر متوجه بوی بد دهان خود شدند. درک افرادی که از دخانیات استفاده می کردند از بوی نفسشان، ۱٫۴ برابر بیشتر تغییر کرد و ۱٫۶ برابر بیشتر متوجه ی بوی بد دهان خود شدند. با این حال، نویسندگان گفتند تشخیص اینکه این تغییر به دلیل سیگار کشیدن یا ماسک پوشیدن است، دشوار است.

درک بوی بد دهان، همچنین به طور قابل توجهی با مدت زمان استفاده از ماسک صورت، ارتباط داشت. افرادی که بیش از شش ساعت در روز ماسک می زدند، ۲٫۲ برابر بیشتر احتمال دارد تغییری را که در بوی نفس خود احساس می کنند، گزارش کنند.

خبر خوب برای متخصصان دندانپزشکی این است که به نظر می رسد استفاده از ماسک صورت باعث تشویق این افراد به رعایت بهتر رفتارهای بهداشت دهان و دندان شده است. حدود یک چهارم از افراد شرکت کننده در این نظرسنجی حداقل یک عادت بهداشتی دهان و دندان خود را پس از استفاده از ماسک صورت تغییر دادند. این درصد برای کسانی که متوجه تغییر بوی نفس خود شده بودند، حتی بیشتر بود.

محققان نوشتند: بسیاری از عوامل بر نحوه درک بو و همچنین ارتباط آن با بوی نفس تأثیر می گذارند. این درک چند عاملی، ارتباط تنگاتنگی با تصویر بدن و عوامل فیزیولوژیکی و روانی دارد.

نویسندگان هشدار دادند که مطالعه آنها محدود به کارمندان دانشگاه و دانشجویان بود که عمدتا زن بودند. آنها استدلال کردند که برای درک افراد از سلامت دهان و دندانشان باید کارهای بیشتری انجام شود.

آنها نوشتند: “به طور کلی، به نظر می رسد بسیاری از افراد قادر به ارزیابی بوی نفس خود نیستند.”

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=328966


[۱] Oral Dis, July 10, 2021