Home / خبرها / یک قارچ میکروسکوپی می تواند منجر به یک موفقیت بزرگ در تحقیقات سرطان دهان شود

یک قارچ میکروسکوپی می تواند منجر به یک موفقیت بزرگ در تحقیقات سرطان دهان شود

۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱ – محققان دانشگاه Case Western Reserve ، نوشتند یک قارچ میکروسکوپی ممکن است بیش از آنچه تصور می شد با سرطان دهان و پیری ارتباط داشته باشد.

محققان دانشکده ی دندانپزشکی، مرکز جامع سرطان و دانشکده ی پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو امیدوارند که یک مطالعه جدید بتواند منجر به دستیابی به یک موفقیت پزشکی بزرگ در درک انواع خاصی از سرطان دهان شود.

دکترPushpa Pandiyan ، دانشیار علوم بیولوژیک در دانشکده دندانپزشکی، که تیمی از محققان را در مطالعه عملکرد سلولهای T خاص، معروف به Tregs ، در طول توسعه سرطان دهان در مخاطهای[۱] در حال پیر شدن رهبری می کند، گفت: ما فکر می کنیم این آغاز یک چیز مهم و ماندگار در زمینه ی مقابله با سرطان و پیری است.

یافته های آنها اخیراً در Frontiers in Onology منتشر شده است.

دکتر پندیان و گروهش نقش dectin-1، (یک الگوی تشخیص سلولی و گیرنده ای بر روی سلول ایمنی) و توانایی آن در ایجاد پاسخ التهابی را که در برابر عفونت قارچی مقاومت می کند، بررسی کردند. دکتین -۱، از جمله رسپتورهای شناسایی کننده ی قندهای موجود بر روی دیواره ی سلولی قارچ ها است این رسپتور بر روی سلولهای ایمنی ذاتی بویژه سلولهای دندریتیک قرار دارد.

به طور معمول، گلبول های سفید خون انسان دارای سلول های سرکوبگر تنظیم کننده (Tregs) و مشتق از میلوئید هستند که پاسخ های ایمنی سلول های ایمنی مبارزه کننده با سرطان را مهار می کنند. دکتر پندیان گفت: وقتی این سلول ها در حین رشد تومور در آنجا تجمع می یابند، مشكلات رخ می دهد. آنچه كه ما در حال حاضر یافته ایم این است كه رسپتور دكتین -۱ ، كه معمولاً مسئول ایمنی ضد قارچی است، در حال حاضر مسئول تجمع این سلولها در مقادیر بیش از حد در تومورها است.

محققان خاطرنشان كردند كه مقصر احتمالاً نتیجه ی کار سلولهای ایمنی است كه به نوعی نسبت به میكروبیوتای قارچی واكنش بیش از حدی نشان می دهند. اگرچه دکتین در سطح طبیعی به عنوان یک اقدام محافظتی عمل می کند، دکتر پندیان گفت که مقادیر بیش از حد آن، به دلیل توانایی آن در جذب سلول های سرکوب کننده ی سیستم ایمنی، می تواند رشد تومور را افزایش دهد.

پندیان با بیان اینکه تجمع این سلول ها در دوران پیری بسیار بدتر است، افزود: این یافته ها ممکن است به پیری نیز مرتبط باشند. هرچه سن ما بالاتر می رود بدن ما دکتین -۱ بیشتری تولید می کند. به عبارت دیگر، مکانیسم های دفاع ضد توموری با افزایش سن ضعیف می شوند.

در حالی که این تحقیقات فقط به مطالعه ی مخاط در حال پیر شدن در دهان پرداخته است، پندیان گفت: این یافته ها می تواند دارای پیامدهای گسترده تری برای تحقیقات بیشتر در مورد سرطان باشد.

او گفت: ما هنوز در مورد سایر سرطان ها اطلاعی نداریم، اما در سرطان های دهان، در صورت وجود دکتین ۱ ، احتمال جلوگیری از عملکرد سلول های ضد تومور افزایش می یابد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-07-microscopic-fungus-breakthrough-oral-cancer.html


[۱] پوشش داخلی مرطوب برخی از اندام ها و حفره های بدن مانند بینی، دهان و ریه ها.