Home / خبرها / بهبود استفاده از واقعیت افزوده در آموزش های دندانپزشکی

بهبود استفاده از واقعیت افزوده در آموزش های دندانپزشکی

یک گزارش جدید با اطلاعات قابل توجهی از دانشگاه هادرسفیلد نشان داد که چگونه نحوه استفاده از فناوری های پیشرفته مانند واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) در آموزش و تعلیم دندانپزشکی می تواند، بهبود یابد.

پروفسور David Peebles ، مدیر مرکز علوم شناختی و اعصاب دانشگاه  هادرسفیلد، با همکاری دکترMatthew Pears  فارغ التحصیل از این دانشگاه گزارشی با عنوان “فن آوری های پیشرفته و چشمگیر در آموزش و تعلیم مراقبت های بهداشتی: سه اصل برای پیشرفت” را نوشتند که اخیراً توسط دانشگاه لیدز منتشر شده است، این گزارش بر اساس طیف وسیعی از داده های دانشگاهیان، فناوران و متخصصان بهداشتی نوشته شده است.

این اصول، همچنین در نامه ای برای چاپ در مجله معتبر BMJ Simulation and Technology Enhanced Learning  ارسال شده است.

سهم دانشگاه هادرسفیلد در این گزارش حاصل از تحقیقات چندین ساله ای است که محققان سابق هادرسفیلد، دکتر Yeshwanth Pulijala ، و پرفسور Eunice Ma ، که اکنون در دانشگاه فالموث هستند، شرکت داشتند.

دکتر Yeshwanth،  علاقه ی وافری به فناوری و آموزش و استفاده از VR برای آموزش دندانپزشکی داشت. دکترPears  ، مهارت های نرم و آگاهی از وضعیت را بررسی می کرد، که می تواند برای بررسی نحوه عملکرد دندانپزشکان در پیگیری آنچه در اطراف آنها اتفاق می افتد، استفاده شود. آنها موضوعات مشابهی بودند، هرچند با تأکیدهای متفاوت، و بنابراین منطقه ای طبیعی برای همکاری به نظر می رسید.

با وجود تعداد نسبتاً کمی از دانشکده های دندانپزشکی در انگلستان، این گروه چهار نفره در اوایل سال ۲۰۱۷ با حمایت از کمک های مسافرتی بانک سانتاندر از هفت دانشکده دندانپزشکی در هند دیدن کردند تا مطالب آموزشی مبتنی بر واقعیت مجازی خود را بر روی دانشجویان آزمایش کنند. تجربه به دست آمده از آن بازدید به محققان کمک کرد و در نهایت منجر به مشارکت پروفسور پیبلز و متیو پیرز در گزارش جدید شد.

این گزارش به استانداردسازی بیشتر نحوه استفاده از فناوری های چشمگیر در آموزش و تعلیم مراقبت های بهداشتی پرداخته است. همانطور که پروفسور پیبلز توضیح داد: این در مورد ایجاد مجموعه ای از اصول و دستورالعمل ها برای استفاده از این فناوریها در درمانهای دندان پزشکی است. این فن آوری ها به طور فزاینده ای محبوب شده اند و با پیشرفت تکنولوژی، پتانسیل عظیم آنها برای آموزشهای در دسترس تر و موثرتر، مشخص شده است.

با این حال، مهم است که تحقیقات بر اساس نیازهای کاربر و شواهد موجود انجام شود تا بر اساس فناوری. به جای این که فکر کنیم ما یک کیت VR یا AR جدید داریم و با آن چه می توانیم بکنیم؟ بهتر است به مشکلی که باید حل شود نگاه کرد این که نیازهای یادگیری چیست، و چگونه از این فناوریها برای حل آن استفاده کنیم؟

“توسعه ی مواد آموزشی برای استفاده در این فن آوریها می تواند بسیار وقت گیر باشد و ارزیابی صحیح آن دشوار است. مجبور کردن جراحان و دانشجویان دندانپزشکی برای این که وقت خود را به آزمایش آموزش VR اختصاص دهند، نیز چالش برانگیز است. در این مورد، ما بسیار خوش شانس بودیم که پروفسور اشرف ایوب، متخصص جراحی دهان و فک و صورت در دانشگاه گلاسکو، به ما اجازه فیلمبرداری از یک عمل جراحی را داد که بعداً به یک محیط سه بعدی تبدیل شد تا به دانشجویان در مورد آگاهی از وضعیت در حین عمل جراحی آموزش دهد.

پروفسور Peebles، گفت: این کار تاکنون زمینه ای برای تحقیقات بیشتر فراهم آورده و ما امیدواریم که بتوانیم بیشترین استفاده را از پتانسیل VR و فناوریهای پیشرفته ارائه دهیم. انجام این نوع مطالعات دشوار است، به ویژه بدست آوردن داده های کمی کافی که به شما امکان می دهد آنها را بطور دقیق ارزیابی کنید. همانطور که در این گزارش توصیه شده است، به همکاری بیشتر برای جمع آوری منابع تکنولوژیکی و فکری، برای توسعه مجموعه ای از استانداردها و جامعه ای که برای تقویت و بهبود تحقیقات در این زمینه همکاری کنند، نیاز داریم.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/07/210706115417.htm