Home / خبرها / وبینار: نیاز به استانداردسازی داده های جهانی بهداشت دهان و دندان

وبینار: نیاز به استانداردسازی داده های جهانی بهداشت دهان و دندان

بیماری های دهان نیمی از جمعیت جهان (۳٫۵۸ میلیارد نفر) را تحت تأثیر قرار داده است، که این آمار این بیمارها را به شایع ترین بیماری های غیرواگیر (NCDs) در سطح جهان تبدیل می کند. پوسیدگی دندان (tooth decay) در دندان های دائمی شایع ترین بیماری دهان است و تخمین زده می شود که ۲٫۴ میلیارد نفر به آن مبتلا هستند.

با این حال، علیرغم ماهیت گسترده ی آنها، داده های جهانی قابل اعتماد و استاندارد شده از بهداشت دهان و دندان محدود هستند. داده های بهداشت دهان و دندان به ندرت در نظارت ملی بیماریها، به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط​​، با داده های بهداشت عمومی ادغام می شوند. بهمین دلیل نیاز مبرمی به ارزیابی تاثیر واقعی بیماری های دهان و ایجاد راهکارهایی برای کاهش آنها به منظور بهبود پیامدهای سلامتی به صورت قابل اندازه گیری وجود دارد.

در سال ۲۰۱۴ ، پروژه ی رصدخانه بهداشت دهان و دندان (OHO) توسط فدراسیون جهانی دندانپزشکی راه اندازی شد تا داده های استانداردی از سلامت دهان و دندان تولید گردد. یک برنامه ی نرم افزاری(app) و پرسشنامه آنلاین برای پزشکان و بیماران ایجاد شده است تا اطلاعاتی در مورد رفتارهای بهداشت دهان و دندان، نیازهای مراقبت های بهداشتی و تأثیر بهداشت دهان و دندان بر کیفیت زندگی جمع آوری کنند.

  • این وبینار بار جهانی بیماری های دهان، اهمیت نظارت جهانی و چگونگی پشتیبانی این داده ها از استراتژی V2030 فدراسیون جهانی دندانپزشکی را تشریح می کند.
  • متدولوژی در این مطالعه جهانی مد نظر است.
  • نتایج جمع آوری شده در چین، کلمبیا، هند، ایتالیا، ژاپن و لبنان با مقدمه ای برای تجزیه و تحلیل مسیر ارائه می شود.
  • سرانجام، دکترDany Daou  در مورد این که چگونه تحقیقات از فعالیت های مورد نظر برای بهبود نتایج بهداشت دهان و دندان در لبنان حمایت خواهد کرد، بحث می کند.

اهداف یادگیری:

  • درک بار جهانی بیماریهای دهان و دندان
  • درک اهمیت جمع آوری اطلاعات جهانی بهداشت دهان و دندان
  • درک شباهت ها و تفاوت ها در بهداشت دهان و دندان و رفتارهای مرتبط بین پنج کشور شرکت کننده

این وبینار با ۵ سخنران: پرفسور David M. Williams، پرفسور George Tsakos، پرفسور Sarah Baker، دکتر Tom Broomhead و دکتر Dany Daou، در دهم اوت ۲۰۲۱، ساعت ۲ بعدالظهر به وقت زوریخ (ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران) پخش می شود و تا تاریخ ۱۰ اوت سال ۲۰۲۴ بر روی سایت فدراسیون جهانی دندانپزشکی قابل دسترسی است. برای شرکت در این وبینار به آدرس منبع مراجعه کنید.

منبع:

https://www.fdioralhealthcampus.org/webinar/so-you-think-oral-health-doesnt-matter-standardizing-global-oral-health-data/