Home / خبرها / راهکارهایی برای کاهش خطر عفونت SARS-CoV-2 ناشی از قرار گرفتن در معرض بیوآئروسل ها در طول درمانهای دندانپزشکی

راهکارهایی برای کاهش خطر عفونت SARS-CoV-2 ناشی از قرار گرفتن در معرض بیوآئروسل ها در طول درمانهای دندانپزشکی

۳ اوت ۲۰۲۱- محدود کردن انتقال عفونت برای ایمنی همه دندانپزشکان، به ویژه در زمان همه گیری فعلی SARS-CoV-2، بسیار مهم است، اما بسیاری از پروسیجرهای دندانپزشکی به طور اجتناب ناپذیری باعث ایجاد آئروسل می شوند. در این مطالعه که در مجله تحقیقات دندانپزشکی (JDR) منتشر شده است، محققان دانشگاه لیدز در انگلستان از مدل “سر فانتوم” برای شبیه سازی پروسیجرهای دندانپزشکی در یک رویکرد چند وجهی برای اندازه گیری پراکندگی آئروسل ها در اتاق جراحی و تعیین پتانسیل استراتژی های مختلف کاهش دهنده آئروسل برای کاهش خطر عفونت تیم دندانپزشکی به دلیل قرار گرفتن در معرض بیوآئروسل ها در طی روشهای معمول دندانپزشکی، استفاده کردند.

در یک اتاق درمان دندانپزشکی، آماده سازی دندان برای قرار دادن روکش و پروسیجر دسترسی به کانال ریشه با توربین هوا یا هندپیس با سرعت بالا (HSCAH) با خنک کننده ی آبی، در سه وضعیت یک بار با استفاده از رابر دم برای کاهش آئروسل، یا با دستگاه آسپیراسیون با حجم بالا و یا بدون هیچ یک از این دو انجام شد. از یک سر فانتوم با جریان بزاق مصنوعی آلوده به Φ۶-bacteriophage ، -یک ویروس جانشین SARS-CoV-2 – استفاده شد. پراکندگی بیوائروسل ها در محیط با استفاده از پلیت آگار که میزبان باکتریوفاژ Φ۶، یعنی باکتریPseudomonas syringae  در آن کشت داده شده بود، اندازه گیری گردید. غلظت ویروس در هوای محیط با نمونه گیری فعال از هوا مورد ارزیابی قرار گرفت و اندازه ذرات و مقادیر ذرات با استفاده از شمارنده ذرات نوری کنترل شد.

بررسی ها نشان داد که هنگام استفاده از HSCAH در مقایسه با توربین هوا، میزان بیوائروسل ها به وضوح کاهش می یابد. استفاده از رابر دم یا سد لاستیکی یا تخلیه با حجم زیاد نیز در کاهش بیوآئروسلها و کاهش پاشیدن آنها به اطراف موثر است.

این مدل بدترین سناریو را برای پراکندگی احتمالی SARS-CoV-2 شبیه سازی کرد، اما این داده ها نشان داد که استفاده از HSCAH ها یا سایر استراتژی های کاهش دهنده می توانند خطر آئروسل شدن ویروسی (viral aerosolization) را تا حد زیادی کاهش دهد، این نتایج نشان می دهد که فاصله گذاری زمانی طولانی بین ویزیت بیماران در کلینیک ضروری نیست.

نیکلاس یاکوبوویچز، سردبیر JDR ، از دانشگاه نیوکاسل در انگلستان، گفت: درک خطرات ذاتی پراکندگی ویروسی مرتبط با پروسیجرهای دندانپزشکی و اثربخشی راهکارهای کاهش آن ضروری است. بر اساس اطلاعات ما، این مطالعه اولین موردی است که آئروسلیزیشن در محیط شبیه سازی شده با باکتریوفاژ، را به عنوان جانشین SARS CoV2 ، به عنوان نشانگر تعیین خطر گزارش می دهد. داده های توصیف شده در اینجا تصویری واضح از نحوه کاهش خطر SARS-CoV-2 و خطرات بیولوژیکی مشابه با استفاده از استراتژی های کاهش دهنده از جمله HSCAHs ، ارائه می دهد.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20210803/Strategies-to-reduce-SARS-CoV-2-infection-risk-from-bioaerosol-exposure-during-dental-procedures.aspx