Home / Uncategorized / نکات مهم قبل از جراحی

نکات مهم قبل از جراحی

به نکات مهمی که در زیر آمده است، قبل از مراجعه به مطب دندانپزشکی، برای انجام اعمال جراحی توجه کنید:

 • یک وعده غذایی خوب قبل از مراجعه میل کنید، مگر اینکه به شما توصیه شده باشد که چیزی نخورید. شما ممکن است بعد از عمل جراحی تمایلی به خوردن غذا نداشته باشید. همچنین بهتر است به هنگام مصرف دارو معده ی شما خالی نباشد.
 • اگر قرار است به شما آرام بخش داده شود، لطفا از قبل هماهنگی کرده و شخصی را همراه خود بیاورید تا بجای شما رانندگی کرده و مراقب شما باشد. داروهای آرام بخش می توانند فراموشی موقت کمی را سبب شوند بنابراین مهم است که تنها نباشید.
 • بعد از عمل جراحی توصیه می شود داروهای ضد درد را قبل از برطرف شدن بی حسی استفاده کنید. نکته ی بسیار مهم اینست که داروهای ضد درد را با معده خالی مصرف نکنید. بهتر است از قبل از مواد غذایی مانند شیر، میلک شیک یا غذاهای نشاسته ای استفاده کرده باشید.
 • یکی دیگر از یادآوری های بسیار مهم، عدم استفاده از نی بعد از عمل جراحی است. مک زدن نی می تواند از لخته شدن خون که برای ترمیم مناسب، ضروری است، جلوگیری کرده و موجب خونریزی شود. بهتر است از یک قاشق استفاده کنید و یا به طور مستقیم مایعات را با فنجان بنوشید.
 • از مصرف الکل ۱-۲ روز قبل از عمل جراحی خود اجتناب کنید، الکل رقیق کننده ی خون است و ممکن است موجب خونریزی و کبودی شود که درمان را به تاخیر می اندازد.
 • لطفا به یاد داشته باشید، که آنتی بیوتیک ها می توانند تاثیر هر شکلی از کنترل بارداری(داروهای خوراکی، پچ، تزریق و غیره) را کمتر کنند. بهمین دلیل از روش های جایگزین کنترل بارداری از زمانی که آنتی بیوتیک خود را آغاز کرده اید تا زمانی که چرخه قاعدگی بعدی شما شروع می شود، استفاده کنید.
 • بسته ی یخ: استفاده از یخ به کاهش تورم و درد بعد از عمل جراحی کمک خواهد کرد.شما می توانید از یک کیسه ی زیپ کیپ با مقداری یخ خرد شده استفاده کنید یا کیسه یخ را از فروشگاه خریداری کنید و یا از یک کیسه ی سبزیجات منجمد که دور آن یک حوله نازک (مانند یک حوله کاغذی) پیچیده اید، استفاده کنید. یخ برای ۲ تا ۳ روز بعد از عمل مفید است. یخ را در فواصل ۱۰ دقیقه ای بر روی محل عمل روی صورت خود قرار دهید و ۱۰ دقیقه ی بعدی آنرا از روی محل مورد نظر بردارید.
 • ۳ تا ۴ روز بعد از عمل جراحی، استفاده از گرمای مرطوب ممکن است به کاهش تورم و ایجاد راحتی بیشتر کمک کند.
 • رژیم غذایی در۲۴ ساعت اول: هر چیزی که شما در طی بیست و چهار ساعت اول می خورید و یا می نوشید باید در حد دمای اتاق و یا خنک تر از دمای اتاق باشد. غذاها یا مایعات داغ می توانند رگ های خونی را متسع کرده و موجب تورم بیش از حد و خونریزی محل عمل در ۲۴ ساعت اول شوند. بستنی، میلک شیک، ماست منجمد، نوشیدنیهای پروتئینی، اسموتی میوه ای، ماست، پودینگ ها برای شروع مناسبند. ساندویچهای نرم پس از بیهوشی می تواند مصرف شود اما تا زمانیکه بی حسی برطرف نشده باشد، بهتر است چیزی را نجوید زیرا ممکن است لبها، زبان و گونه ی خود را گاز بگیرید، بدون اینکه احساس کنید. لطفا از خوردن غذاهای دارای ادویه، غذاهای خیلی شیرین و یا خیلی گرم و همچنین مواد غذایی دارای دانه یا پوسته و یا آجیل که می تواند وارد محل زخم شود، از جمله پاپ کورن اجتناب کنند. همچنین از خوردن مرکبات یا غذاهای اسیدی اجتناب کنند.از شستشو، تف کردن، قرقره کردن، مکیدن و یا مسواک زدن دندان های خود اجتناب کنید. این اقدامات ممکن است لخته ی خون کوچک تشکیل شده در محل زخم را بیرون رانده و باعث افزایش خونریزی شود. کمی تراوش یا نشت خون ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی طبیعی است . اگر وجود خون در دهانتان برای شما آزار دهنده است، شما می توانید به آرامی درون یک دستمال یا سینک آب دهان خود را خارج کنید، در غیر این صورت بهتر است آنرا تحمل کنید. در صورت خونریزی زیاد به پزشک مراجعه کنید.
 • رژیم غذایی پس از گذشت ۲۴ ساعت: هم اکنون می توانید غذاها و نوشیدنی های گرم را مصرف کنید. برای چند روز اول از غذاهای نرم استفاده کنید: غذاهایی مانند پاستا یا ماکارونی، تخم مرغ، سویا، سیب زمینی پخته و یا له شده، دلمه، میت لوف، ماهی نرم و البته سوپبسیار مناسبند. اگر مایل به خوردن سبزیجات هستیدبهتر است آنها را بپزید تا نرم شوند. در صورت امکان هنوز از دندانهایی که در سمت جراحی شده قرار دارند، برای جویدن استفاده نکنید. لقمه های کوچکتری را برداشته و با طرف مقابل بجوید. اگر عمل جراحی بر روی دندانهای جلو انجام شده است، به هیچ ماده ی غذایی گاز نزنید بلکه برشهای بسیار کوچکی از آنرا در داخل دهان خود قرار دهید و با دندانهای عقبی آنرا بجوید. پس از چند روز شما می توانید با دندانهای طرف مقابل غذاهایی مانند همبرگر، استیک، مرغ و غیره را مصرف کنید. هنوز هم توصیه می شود که از خوردن مواد غذایی بسیار سخت مانند، چیپس، سیب و هویج خام اجتناب کنید.
 • میزان مصرف مایعات(آب، آب میوه) را در هفته ی اول بعد از عمل جراحی افزایش دهید.
 • به خاطرداشته باشید مسواک زدن بعد از عمل، از یک جراحی به جراحی دیگر متفاوت است. دندانپزشک قبل از عمل دستورات لازم را به شما در مورد نحوه ی مسواک زدن و سایر مراقبتها خواهد داد. همچنین به شما دهان شویه ای برای استفاده پس از عمل برای کمک به پاک نگه داشتن دهان و دندانها درحالیکه با محدودیت مسواک زدن روبرو هستید، داده خواهد شد. شما می توانید از این دهانشویه ۲ بار در روز به مدت ۳۰ ثانیه بعد از اینکه بخشهای مجاز را مسواک زدید، استفاده کنید. بطور همزمان از دهانشویه ی دیگر استفاده نکنید.
 • بهبودی:
  پس از عمل جراحی ۲۴ تا ۴۸ ساعت استراحت کامل به بیمار داده می شود. پس از ۷۲ ساعت، شما می توانید فعالیت های منظم خود را از سر بگیرید که البته به میزان راحتی شما بستگی دارد. برای ۳-۴ روز بعد از عمل جراحی بهنگام خواب، سر خود را بالاتر از سطح قلبتان قرار دهید(دو بالش). بالش خود را با یک حوله قدیمی بپوشانید تا در صورت نشت یا خونریزی جزیی در هنگام خواب بالش شما کثیف نشود. فعالیت خود را در طول این زمان به حداقل برسانید.
 • از داشتن فعالیت هایی که ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد اجتناب کنید. اگر بطور منظم ورزش می کنید، بهتر است صبح هنگام قبل از مراجعه برای جراحی ورزش خود را انجام دهید و برای ۲-۴ روز بعد از عمل از انجام ورزش اجتناب کنید. در برخی از انواع جراحی ها ممکن است محدودیت های بیشتری اعمال شود که در این صورت دندانپزشک شما را مطلع خواهد کرد. بهبودی با استراحت تسریع می شود.

دستورالعمل هر عمل جراحی مختص به آن عمل است بنابراین به راهنمایی های مراقبین و دندانپزشک خود قبل از هر نوع جراحی توجه کامل کنید.