Home / Uncategorized / دستورالعمل مراقبتهای پس از کشیدن دندان

دستورالعمل مراقبتهای پس از کشیدن دندان

لطفا به توصیه های زیر که جهت راحتی و آسایش بیشتر شما در چند روز اول پس از کشیدن دندان تنظیم شده است با دقت توجه فرمایید:

استراحت:

  • در ساعات باقی مانده از روز پس از کشیدن دندان، در سکوت دراز کشیده و استراحت کنید، سر خود را کمی بالاتر قرار دهید.
  • برای جلوگیری از سرگیجه همیشه به آرامی از یک وضعیت به وضعیت دیگر حرکت کنید، برای مثال اگر در حالت خوابیده هستید و می خواهید بلند شوید ابتدا به آرامی چند لحظه در جای خود بنشینید و سپس به آرامی بایستید.
  • فعالیت بدنی خود را محدود کنید، درست مانند هنگامیکه به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا شده اید. پایین تر نگه داشتن فشار خون به کاهش خونریزی و تسریع بهبودی کمک می کند.

یخ:
در اسرع وقت، یک کیسه یخ (که دور آن را پارچه پیچیده اید) را بر روی صورت خود در محل کشیدن دندان قرار دهید بطور متناوب ۱۰ دقیقه یخ را بر روی صورت خود نگهدارید و ۱۰ دقیقه آنرا بردارید.

از بسته ی یخ برای ۶ ساعت اول بعد از کشیدن دندان استفاده کنید. اینکار به راحتی شما و به حداقل رساندن تورم کمک خواهد کرد. ۲ روز بعد از کشیدن دندان، گرمای مرطوب می تواند به کمتر شدن ناراحتی شما کمک کند.

دارو:
در حالت ایده آل، داروهای ضد درد- مانند Tylenol, Nuprin, Advil یا داروهای ضد درد غیرآسپرینی- باید قبل از برطرف شدن بی حسی استفاده شوند. اگر شخص دیگری به جای شما رانندگی کرده و شما را به خانه برمیگرداند، می توانید داروهای ضد درد خود را در مطب بلافاصله پس از کشیدن دندان مصرف کنید(دو عدد یکجا) و پس از آن هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار تا هنگام خواب مصرف دارو را ادامه دهید. اگر تاثیر داروی ضد درد قبل از زمانی که انتظار می رود، از بین رفت، شما می توانید به جای آن، از ایبوپروفن هر دو ساعت یکبار استفاده کنید. برای افراد بالغ، مصرف ایبوپروفن نباید از ۸۰۰ میلی گرم سه بار در روز تجاوز کند.

اگر آنتی بیوتیک برای شما تجویز شده است، بر طبق دستور تا انتها آنتی بیوتیکها را مصرف کنید.

برخی داروهای ضد درد ممکن است سبب ایجاد سرگیجه شوند. در این شرایط دراز کشیدن به شما کمک خواهد کرد.

برخی از داروها ممکن است باعث ناراحتی معده شوند، مصرف این داروها را با مواد غذایی توصیه می کنند تا عوارض جانبی دارو کاهش یابد.

از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین در زمان استفاده از داروهای ضد درد بپرهیزید. هرگز تا زمانیکه از داروهای ضد درد استفاده می کنید، نوشیدنیهای الکلی مصرف نکنید.

توجه به این نکته برای خانمها ضروری است: برخی از آنتی بیوتیکها می توانند اثر بخشی قرصهای جلوگیری از بارداری را کاهش دهند، بهمین دلیل استفاده از روش های کنترل بارداری جایگزین، برای دو ماه پس از عمل توصیه می شود.

بهداشت دهان:

از مسواک و نخ دندان در روزی که دندان خود را کشیده اید، استفاده نکنید. دهان خود را نشویید یا تف نکنید زیرا ممکن است لخته ی خونی که در سایت استخراج دندان تشکیل شده است، بیرون رانده شود و موجب خونریزی گردد.

روز بعد از کشیدن دندان مسواک زدن را در مناطق غیر جراحی آغاز کنید. به یاد داشته باشید دهان خود را بسیار آرام شستشو دهید. پس از ۲۴ ساعت، شستشوی ملایم را با محلول آب نمک(نصف قاشق چایخوری نمک ، نصف قاشق چایخوری جوش شیرین بعلاوه ی ۲۲۷ گرم آب) آغاز کنید. از شستشوی دهان با دهان شویه های تجاری اجتناب کنید. مسواک زدن مناطق جراحی را ۲ روز پس از عمل آغاز کنید.

خوردن:
خوردن غذاهای نرم مانند ماکارونی، تخم مرغ، ماست، سیب زمینی پخته یا حلیم توصیه می شود. غذای خود را در طی ۲۴ ساعت پس از کشیدن دندان با دندانهای طرف مقابل بجوید.

از خوردن غذاهای بسیار داغ، بسیار سرد، اسیدی مانند پرتقال و گوجه فرنگی اجتناب کنید .همچنین از خوردن غذاهای جویدنی یا برنده اجتناب کنند. یک رژیم غذایی متعادل را دنبال نمایید.

مایعات:
مایعات خنک بمقدار زیاد باید در اسرع وقت مصرف شود. توصیه می شود که ۶-۸ لیوان آب در طول ساعات باقی مانده از روز، بعد از کشیدن دندان بنوشید.

از نی نوش برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید زیرا ممکن است مکیدن، سبب شل شدن لخته ی خون در محل استخراج دندان شده و سبب خونریزی گردد.

خون ریزی:

پس از کشیدن دندان، گازی را که در مطب بر روی محل کشیدن دندان قرار داده اند بمدت ۳۰ دقیقه در همان محل نگهدارید، سپس آنرا خارج کرده و گاز دیگری را در آنجا قرار دهید. مقداری نشت خون پس از کشیدن دندان انتظار می رود، بهمین دلیل ممکن است بزاق شما بمدت ۴ تا ۵ ساعت پس از کشیدن دندان برنگ صورتی درآید که کاملا طبیعی است. با این حال، خونریزی نباید شدید شود. اگر خونریزی شدت یافت، با یک گاز مرطوب یا چای کیسه ای گرم و مرطوب بر روی منطقه برای مدت ۲۰ دقیقه فشار وارد کنید، اگر خونریزی کاهش نیافت، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

الکل:
هرگز در زمان مصرف داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیکها، الکل مصرف نکنید.

تورم:
اندکی تورم اغلب پس از کشیدن دندان رخ می دهد که طبیعی است، با این حال اگر تورم بیش از حد به نظر می رسد و با تب همراه است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

سیگار کشیدن:

ما به شدت کشیدن سیگار را بعد از عمل جراحی منع می کنیم. سیگار کشیدن بهبود و ترمیم را به تاخیر می اندازد و سبب افزایش ناراحتی و درد می شود و ممکن است به خونریزی و ایجاد عفونت در محل استخراج دندان، دامن زند. افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر ایجاد سوکت خشک(Dry Socket) و بروز درد می باشند.

تهوع: این حالت اغلب بر اثر خوردن داروهای ضد درد با معده خالی ایجاد می شود، برای کاهش تهوع قبل از مصرف هر نوع قرص مسکنی، مواد غذایی نرم بخورید و قرص را همراه با یک لیوان بزرگ آب مصرف کنید.

بی حسی: بی حسی موضعی باعث می شود تا چند ساعت بعد از ترک مطب، قسمتهایی از لب و صورت شما بی حس باشد. بسیار مراقب باشید در این حالت لب خود را گاز نگیرید و یا در منطقه بی حس، خراش ایجاد نکنید. گاهی کشیدن دندان باعث باقی ماندن بی حسی یا سوزن سوزن شدن به مدت شش هفته یا بیشتر می شود.

سینوس ها: اگر سینوس های شما در این روند درگیر شده است ، باید از دمیدن بینی خود و یا نواختن آلات موسیقی برای یک هفته بپرهیزید، توصیه می شود از داروهای ضد احتقان استفاده کنید.

پیگیری ملاقات با دندانپزشک: شما باید برای کشیدن بخیه و یا برای چک آپ کوتاه مدت محل کشیدن دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر با مشکلات زیر مواجه شدید لطفا با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

  • درد غیر قابل کنترل
  • خونریزی بیش از حد یا شدید
  • تب مشخص
  • تورم همراه با گرمی بیش از حد ناحیه ، چند روز پس از کشیدن دندان
  • واکنش به داروها، به خصوص بثورات جلدی، خارش و یا مشکلات تنفسی

رعایت دقیق این توصیه ها، تا حد زیادی به راحتی شما پس از عمل کمک خواهد کرد و بهبودی ناحیه ی عمل را تسریع می کند. اگر هر یک از دستورالعملها را دنبال نکنید، ممکن است با ناراحتی قابل توجه و بیشتری روبرو شوید که موفقیت عمل را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اگر هر گونه سوال یا نگرانی برای شما ایجاد شد، لطفا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

منابع:

http://www.drotterholt.com/poextraction.html

http://www.wahealthysmiles.com/periodontics/post-operative-instructions.html