Home / خبرها / تصویر کلی از سلامت دهان و دندان در جهان بر اساس نظرسنجی از ۱۵ کشور

تصویر کلی از سلامت دهان و دندان در جهان بر اساس نظرسنجی از ۱۵ کشور

۹ سپتامبر ۲۰۲۱ – یک نظرسنجی جدید، تصویری کلی از سلامت دهان و دندان در جهان را ارائه داد و همه چیز را در مورد کشورهایی با بهترین عادت های مسواک زدن و بیشترین مشکلات دندانی را آشکار نمود. این یافته ها در گزارشی توسط کمپانی بهداشت دهان و دندان Sunstar ، در ۸ سپتامبر منتشر شد.

در نظرسنجی آگاهی از سلامت دهان و دندان که توسط شرکتSunstar ، در سال ۲۰۲۱ برگزار شد، ۱۵ هزار پاسخ دهنده از ۱۵ کشور جهان شامل: آرژانتین، برزیل، چین، فرانسه، آلمان، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، هلند، سنگاپور، اسپانیا، تایلند، انگلستان و آمریکا در سنین ۱۸ تا ۶۵ سال، با حدود ۱۰۰۰ شرکت کننده از هر کشور، شرکت داشتند.

از نظر عادت کلیدی دو بار مسواک زدن در روز، بریتانیا به عنوان برترین کشور مشخص شد: ۶۳ درصد از پاسخ دهندگان گزارش کردند که دندان های خود را دو بار در روز مسواک می زنند و ۴۷ درصد نیز گفتند که این کار را با خمیردندان حاوی فلوراید انجام می دهند. همچنین بیشترین احتمال برای نداشتن مشکلات سلامت دهان و دندان توسط پاسخ دهندگان بریتانیایی شاید نه به طور تصادفی، ثبت شد. در مقایسه، در ایالات متحده،۴۰ درصد از پاسخ دهندگان مسواک زدن دندان های خود را دو بار در روز با خمیردندان فلوراید دار گزارش کردند.

در سراسر جهان، مهمترین بهانه ها برای مسواک نزدن فراموشی، تمایل برای رفتن مستقیم به رختخواب و عجله در صبح بود. فراموش کارترین افراد برای مسواک زدن، اندونزیایی ها (۴۵ درصد) و کمترین فراموشکاری برای مسواک زدن در آلمانی ها (۲۰ درصد) گزارش شد. پاسخ دهندگان چینی بیشترین اعتراف در مورد صرفنظر از مسواک زدن پس از نوشیدن مشروبات الکلی را داشتند.

دکتر Martijn Verhulst ، مدیر ارتباطات پزشکی در سان استار، در بیانیه ای گفت: یافته های مثبت شامل تعداد افرادی است که دو بار در روز مسواک می زدند، و از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده می کردند، اما به نظر می رسد درک جهانی از ارتباط کلی سلامت دهان و دندان با سلامت کلی بدن و تأثیر بهداشت دهان و دندان بر سلامت کلی، یا اینکه چگونه عاداتی مانند سیگار کشیدن می تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد، ضعیف است.

بسیاری از ۱۵۰۰۰ پاسخ دهنده به عادت هایی اشاره کردند که می خواهند برای بهبود سلامت دهان و دندان خود ترک کنند. چنین عاداتی شامل خوردن شیرینی (۲۰ درصد از پاسخ دهندگان)، سیگار کشیدن (۲۰٪) و مصرف نوشیدنی هایی که موجب تغییر رنگ دندان ها می شود، مانند قهوه، چای و شراب قرمز (۱۸ درصد) بود.

حساسیت دندان به عنوان بزرگترین مشکل بهداشت دهان و دندان در سراسر جهان شناخته شد، و بر اساس پاسخ ها، با اختلاف اندکی التهاب لثه، اروژن دندان و زخم های معمولی دهان، بعد از آن قرار داشتند. در سطح جهان، تنها ۲۱ درصد از پاسخ دهندگان می دانستند که بین امید به زندگی کلی و سلامت دندانها ارتباطی وجود دارد.

در این نظرسنجی همچنین سوال شد که همه گیری کووید -۱۹ چگونه بر شیوه زندگی و عادات بهداشتی دهان و دندان پاسخ دهندگان تأثیر گذاشته است. از ۱۵۰۰۰ پاسخ دهنده ، ۲۷٪ گفتند که بیشتر مسواک می زنند و ۲۲٪ گفتند که بیشتر به طور منظم از دهانشویه استفاده می کنند.

سایر نتایج شامل موارد زیر بود:

  • تایلند بیشترین میزان (۳۷ درصد) حساسیت دندان را گزارش کرده بود. همچنین بیشترین و بدترین مشکلات را در زمینه ی سلامت دهان و دندان داشت، حتی در “تنفس بوی بد دهان در هنگام استفاده از ماسک” در رتبه اول قرار گرفت. تنها ۵ درصد از پاسخ دهندگان این کشور از سلامت دندانهای خود راضی بودند.
  • بیشترین احتمال مراجعه به دندانپزشک در میان آلمانی ها گزارش شد، به طوری که ۴۵ درصد از پاسخ دهندگان دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه می کردند.
  • هلندی ها از بین همه ی جمعیتهایی که مورد بررسی قرار گرفتند، از سلامت دندان های خود بیشترین رضایت را داشتند.

در “گزارش جهانی تفکر سالم” که از سوی شرکت Sunstar ، منتشر گردید، خلاصه ای از یافته های کلیدی جهانی و اطلاعاتی در مورد هر کشور ارائه شده است. پاسخها به این نظرسنجی نشان داد که به طور کلی، جمعیت جهان روی سلامت دهان و دندان سرمایه گذاری می کند. با این حال، سلامت دهان و دندان و اولویت های نسبی در مناطق مختلف، متفاوت است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=pmt&pag=dis&ItemID=329240