Breaking News

دستورالعمل مراقبت پس از عمل لیفت سینوس یا Sinus Elevation

دستورالعمل مراقبت پس از عمل لیفت سینوس یا Sinus Elevation

استراحت:

  • در ساعات باقی مانده از روز پس از عمل جراحی، در سکوت دراز کشیده و استراحت کنید، سر خود کمی بالاتر قرار دهید.
  • برای جلوگیری از سرگیجه همیشه به آرامی از یک وضعیت به وضعیت دیگر حرکت کنید، برای مثال اگر در حالت خوابیده هستید و می خواهید بلند شوید ابتدا به آرامی چند لحظه در جای خود بنشینید و سپس به آرامی بایستید.
  • فعالیت بدنی خود را محدود کنید، درست مانند هنگامیکه به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا شده اید.
  • برای بهبود سریع محل جراحی بهترین کار استراحت است.
  • از دمیدن در بینی خود یا عطسه به مدت 10 روز اجتناب کنید

یخ:
در اسرع وقت، یک کیسه یخ را بر روی صورت خود در محل عمل قرار دهید بطور متناوب 10 دقیقه یخ را بر روی صورت خود نگهدارید و 10 دقیقه آنرا بردارید.

استفاده از بسته یخ برای 24-48 ساعت اول پس از عمل جراحی به راحتی شما و به حداقل رساندن تورم کمک خواهد کرد. یک روز بعد از جراحی، گرمای مرطوب می تواند به کمتر شدن ناراحتی شما کمک کند.

دارو:
در حالت ایده آل، داروهای ضد درد- مانند Tylenol, Nuprin, Advil یا ضد دردهای غیرآسپرینی- باید قبل از برطرف شدن بی حسی استفاده شوند. اگر شخص دیگری قرار است شما را به خانه برگرداند، می توانید داروهای ضد درد خود را در مطب بلافاصله پس از جراحی مصرف کنید(دو عدد یکجا) و پس از آن هر 3 تا 4 ساعت یکبار تا هنگام خواب مصرف گردد. اگر داروی ضد درد قبل از زمانی که انتظار می رود، بی تاثیر شود، شما می توانید به جای آن، از ایبوپروفن هر دو ساعت یکبار استفاده کنید. برای افراد بالغ، مصرف ایبوپروفن نباید از 800 میلی گرم سه بار در روز تجاوز کند.

اگر آنتی بیوتیک برای شما تجویز شده است، بر طبق دستور تا انتها آنتی بیوتیکها را مصرف کنید.

برخی داروهای ضد درد ممکن است سبب ایجاد سرگیجه شوند. در این شرایط دراز کشیدن به شما کمک خواهد کرد.

برخی از داروها ممکن است باعث ناراحتی معده شوند، مصرف این داروها را با مواد غذایی توصیه می کنند تا عوارض جانبی دارو کاهش یابد.

از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین در زمان استفاده از داروهای ضد درد بپرهیزید. هرگز تا زمانیکه از داروهای ضد درد استفاده می کنید، نوشیدنیهای الکلی مصرف نکنید.

بهداشت دهان

از شستشو، تف کردن و مکیدن از طریق نی به مدت 24 ساعت بعد از عمل جراحی اجتناب کنید، خون در محل جراحی لخته شده است و این اعمال سبب خارج شدن لخته از محل جراحی شده ، موجب حونریزی می گردد و فرایند ترمیم زخم را مختل می کنند.

دهان خود را با آب نمک یا mouthwash شستشو ندهید. بر طبق دستور پزشک شستشوی دهان را با Peridex آغاز کنید.

روز بعد از عمل جراحی، مسواک زدن را در منطقه غیر جراحی آغاز کنید. به یاد داشته باشید شستشو را بسیار آرام انجام دهید. شما می توانید از آب نمک رقیق به آرامی، برای نرم کردن بقایای مواد غذایی و خارج کردن آنها از دهان استفاده کنید. محل جراحی را تا اولین ویزیت پس از عمل مسواک نزنید و چنانچه دندانپزشک به شما اجازه دهد، مسواک زدن را آغاز کنید. دندان مصنوعی و یا partials خود را برای تقریبا یک هفته در دهان خود قرار ندهید.

غذا خوردن:

خوردن غذاهای نرم تر مانند ماکارونی، تخم مرغ، ماست، سیب زمینی پخته به شما توصیه می شود.
از خوردن مواد غذایی بسیار داغ، بسیار سرد، غذاهای اسیدی مانند پرتقال و گوجه فرنگی اجتناب کنید، همچنین از خوردن غذاهای جویدنی یا تیز بپرهیزید. حفظ یک رژیم غذایی متعادل به تسریع بهبودی شما کمک می کند.

مایعات:

مایعات باید در اسرع وقت مصرف شود. توصیه می شود که 6-8 لیوان آب در طول ساعات باقی مانده از روز، بعد از عمل جراحی بنوشید. از نی نوش برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید زیرا ممکن است مکیدن، سبب شل شدن لخته ی خون در محل جراحی شده و سبب خونریزی گردد.

خون ریزی:

مقداری نشت خون پس از عمل انتظار می رود، با این حال، نباید خونریزی شدید شود. اگر خونریزی شدت یافت، با یک گاز مرطوب یا چای کیسه ای گرم و مرطوب بر روی منطقه برای مدت 20 دقیقه فشار وارد کنید، اگر خونریزی فروکش نکرد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

گاهی اوقات، خونریزی از بینی ممکن است رخ دهد، نگران نباشید، این طبیعی است.

الکل:
هرگز در زمان مصرف داروهای ضد درد، الکل مصرف نکنید.

تورم:
اندکی تورم اغلب رخ می دهد که طبیعی است، با این حال اگر تورم بیش از حد به نظر می رسد و با تب همراه است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

سیگار کشیدن:

ما به شدت کشیدن سیگار را بعد از عمل جراحی منع می کنیم . سیگار کشیدن بهبود و ترمیم را به تاخیر می اندازد و سبب افزایش ناراحتی می شود و ممکن است به خونریزی و ایجاد عفونت در محل جراحی دامن زند.

منبع:

http://www.wahealthysmiles.com/periodontics/post-operative-instructions.html