Home / Uncategorized / دستورالعمل مراقبت پس از عمل پیوند آزاد لثه

دستورالعمل مراقبت پس از عمل پیوند آزاد لثه

استراحت:

  • در ساعات باقی مانده از روز پس از عمل جراحی ، در سکوت دراز کشیده و استراحت کنید، سر خود را کمی بالاتر قرار دهید.
  • برای جلوگیری از سرگیجه همیشه به آرامی از یک وضعیت به وضعیت دیگر حرکت کنید، برای مثال اگر در حالت خوابیده هستید و می خواهید بلند شوید ابتدا به آرامی چند لحظه در جای خود بنشینید و سپس به آرامی بایستید.
  • فعالیت بدنی خود را محدود کنید درست مانند هنگامیکه به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا شده اید.
  • برای بهبود سریع محل جراحی بهترین کار استراحت است.

یخ:
در اسرع وقت، یک کیسه یخ را بر روی صورت خود در محل عمل قرار دهید بطور متناوب ۱۰ دقیقه یخ را بر روی صورت خود نگهدارید و ۱۰ دقیقه آنرا بردارید.

استفاده از بسته یخ برای ۲۴-۴۸ ساعت اول پس از عمل جراحی به راحتی شما و به حداقل رساندن تورم کمک خواهد کرد. ۳ روز بعد از جراحی، گرمای مرطوب می تواند به کمتر شدن ناراحتی شما کمک کند.

دارو:
در حالت ایده آل، داروهای ضد درد- مانند Tylenol, Nuprin, Advil یا ضد دردهای غیرآسپرینی- باید قبل از برطرف شدن بی حسی استفاده شوند. اگر شخص دیگری قرار است شما را به خانه برگرداند، می توانید داروهای ضد درد خود را در مطب بلافاصله پس از جراحی مصرف کنید(دو عدد یکجا) و پس از آن هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار تا هنگام خواب مصرف گردد. اگر داروی ضد درد قبل از زمانی که انتظار می رود، بی تاثیر شود، شما می توانید به جای آن، از ایبوپروفن هر دو ساعت یکبار استفاده کنید. برای افراد بالغ، مصرف ایبوپروفن نباید از ۸۰۰ میلی گرم سه بار در روز تجاوز کند. اگر آنتی بیوتیک برای شما تجویز شده است، بر طبق دستور تا انتها آنتی بیوتیکها را مصرف کنید. برخی داروهای ضد درد ممکن است سبب ایجاد سرگیجه شوند. در این شرایط دراز کشیدن به شما کمک خواهد کرد. برخی از داروها ممکن است باعث ناراحتی معده شوند، مصرف این داروها را با مواد غذایی توصیه می کنند تا عوارض جانبی دارو کاهش یابد. از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین در زمان استفاده از داروهای ضد درد بپرهیزید. هرگز تا زمانیکه از داروهای ضد درد استفاده می کنید، نوشیدنیهای الکلی مصرف نکنید.

بهداشت دهان

در طی ۲۴ ساعت بعد از عمل جراحی، از شستشو، تف کردن، مکیدن از طریق نی اجتناب کنید، خون در محل جراحی لخته شده است و این اعمال، فرایند ترمیم را دچار اختلال می کند. مسواک زدن منطقه ی غیر جراحی را از روز بعد از عمل آغاز کنید. به یاد داشته باشید شستشوی دهان را بسیار ملایم با محلول شستشوی تجویز شده انجام دهید.

محل جراحی را درهفته ی اول لمس نکنید، اینکار می تواند بافت در حال ترمیم را جابجا کرده و موفقیت گرافت را دچار مشکل کند. لب خود را برای مشاهده سایت پیوند نکشید.

غذا خوردن:

خوردن غذاهای نرم مانند ماکارونی، تخم مرغ، ماست، سیب زمینی پخته یا غلات میکس شده پیشنهاد می شود.
از خوردن مواد غذایی بسیار داغ، بسیار سرد، غذاهای اسیدی مانند پرتقال و گوجه فرنگی اجتناب کنید. همچنین از خوردن غذاهای جویدنی یا تیز بپرهیزید. حفظ یک رژیم غذایی متعادل به تسریع ترمیم کمک می کند.

مایعات:
مایعات باید در اسرع وقت مصرف شود. توصیه می شود که ۶-۸ لیوان آب را در ساعات باقی مانده از روز، بعد از عمل جراحی بنوشید. از نی نوش برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید زیرا ممکن است مکیدن، سبب شل شدن لخته ی خون در محل عمل شده و سبب خونریزی گردد.

خون ریزی:

مقداری نشت خون پس از عمل انتظار می رود، با این حال، خونریزی نباید شدید شود. اگر خونریزی شدت یافت، با یک گاز مرطوب یا چای کیسه ای گرم و مرطوب بر روی منطقه برای مدت ۲۰ دقیقه فشار وارد کنید، اگر خونریزی کاهش نیافت، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

ظاهر پیوند در طی چند هفته ی آینده تغییر خواهد کرد. ابتدا به رنگ سفید و سپس به رنگ صورتی روشن تغییر رنگ می دهد این مراحل ترمیم طبیعی پیوند است.

الکل:
هرگز در زمان مصرف داروهای ضد درد، الکل مصرف نکنید.

تورم:
وجود اندکی تورم اغلب پس از عمل پیوند بافت همبند طبیعی است، با این حال اگر تورم بیش از حد به نظر می رسد و با تب همراه است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

سیگار کشیدن:

ما به شدت کشیدن سیگار را بعد از عمل جراحی منع می کنیم. سیگار کشیدن بهبود و ترمیم را به تاخیر می اندازد و سبب افزایش ناراحتی و درد می شود و ممکن است به خونریزی و ایجاد عفونت در محل عمل، دامن زند.

منبع:

http://www.wahealthysmiles.com/periodontics/post-operative-instructions.html