Home / خبرها / دندانهای سفیدتر، بدون سوزش لثه و حساسیت دندانی

دندانهای سفیدتر، بدون سوزش لثه و حساسیت دندانی

۸ سپتامبر ۲۰۲۱- اکثر مردم دوست دارند لبخندشان به سفیدی مروارید دیده شود، اما با گذشت زمان دندان ها با خوردن غذاها، نوشیدنی ها و برخی داروها تغییر رنگ می دهند. متأسفانه سطوح بالای پراکسید هیدروژن در مواد سفید کننده ی دندان می تواند به مینای دندان آسیب برساند و باعث حساسیت دندان و سوزش لثه شود. اکنون محققان در گزارش منتشر شده در ACS Applied Materials & Interfaces ، ژلی را معرفی کرده اند که وقتی در معرض نور مادون قرمز نزدیک (NIR) قرار می گیرد، دندان ها را بدون سوزش لثه و بروز حساسیت دندانی سفید می کند.

تقاضای روزافزون برای لبخندهایselfie-ready[1] ، سفید کردن دندان ها را به یکی از محبوب ترین روش های دندانپزشکی تبدیل کرده است. روشهای مورد استفاده برای این کار در مطبهای دندانپزشکی موثر هستند، اما در این روشها از پراکسید هیدروژن با غلظت بالا (۳۰ تا ۴۰ درصد) استفاده می شود. محصولات سفید کننده ی خانگی، حاوی پراکسید کمتری (۶ تا ۱۲ درصد) هستند، اما معمولاً به هفته ها درمان نیاز دارند و به همان اندازه موثر نیستند. هنگامی که یک ژل سفید کننده روی دندان ها اعمال می شود، پراکسید هیدروژن و گونه های اکسیژن فعال مشتق از پراکسید (عمدتا رادیکال هیدروکسیل) رنگدانه ها در لکه های دندانی را تجزیه می کنند. رادیکال هیدروکسیل بسیار بهتر از خود پراکسید هیدروژن در این زمینه کار می کند، بنابراین محققان سعی کرده اند با افزایش تولید رادیکالهای قوی هیدروکسیل، قدرت سفید کنندگی پراکسید هیدروژن با غلظت پایین را بهبود بخشند. از آنجایی که رویکردهای قبلی محدودیت هایی داشت، دکتر Xingyu Hu ، دکتر Li Xie ، دکتر Weidong Tian و همکارانشان می خواستند یک ژل سفید کننده موثر و ایمن حاوی کاتالیزور تهیه کنند که در صورت قرار گرفتن در معرض نور NIR ، مواد سفید کننده ی حاوی غلظت پایین پراکسید هیدروژن را به رادیکالهای هیدروکسیل فراوانی تبدیل کند.

محققان نانوذرات oxygen-deficient titania ، را تولید نمودند که تولید رادیکال هیدروکسیل از پراکسید هیدروژن را افزایش می دهد. قرار دادن این نانوذرات در معرض نور NIR ، باعث افزایش فعالیت کاتالیزوری آنها می شود و به آنها اجازه می دهد نمونه های دندانی رنگ شده با رنگ نارنجی، چای یا رنگ قرمز را در عرض ۲ ساعت به طور کامل سفید کنند. سپس، محققان ژلی حاوی این نانوذرات، یک ژل کربومر و ۱۲ درصد پراکسید هیدروژن ساختند و آن را روی نمونه های رنگ شده از دندان ها استفاده کردند و به مدت یک ساعت نور NIR را بر روی آن تاباندند. این ژل دندان ها را به اندازه ی یک ژل سفید کننده ی محبوب دندانی که حاوی ۴۰٪ پراکسید هیدروژن است، سفید کرد در حالی که آسیب کمتری به مینای دندان وارد نمود. به گفته محققان، عملکرد این سیستم نانوذرات برای سفید کردن دندان بسیار امیدوارکننده است و می تواند به سایر کاربردهای زیست پزشکی مانند توسعه ی مواد ضد باکتریایی نیز گسترش یابد.

نویسندگان از بودجه ای که از طرف بنیاد ملی علوم طبیعی چین، برنامه ملی تحقیق و توسعه چین و برنامه تحقیق و توسعه فناوری های کلیدی استان سیچوان، برای انجام این تحقیقات در اختیار آنها قرار گرفته بود، قدردانی کردند.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/09/210908180637.htm


[۱] selfie-ready smiles به معنای داشتن دندانهای سفید، ردیف و بدون نقص است که با یکبار شات دوربین بدون هیچ روتوشی در تصاویر سلفی زیبا دیده شوند.