Home / خبرها / آیا نمی توانید بوی بد دهان خود را تشخیص دهید؟ یک سنسور جدید به شما کمک خواهد کرد

آیا نمی توانید بوی بد دهان خود را تشخیص دهید؟ یک سنسور جدید به شما کمک خواهد کرد

گاهی اوقات تشخیص بوی بد دهان دشوار است و درخواست از کسی برای بررسی آن می تواند شرم آور باشد. اما به لطف علم، ممکن است به زودی راه آسان تری برای آن معرفی شود.

محققان در حال کار بر روی سنسوری برای تشخیص سولفید هیدروژن هستند، گازی که باعث بوی بد دهان می شود. بوی بد دهان می تواند گاهی اوقات ایجاد شود و یا می تواند یک بیماری مزمن باشد که به آن هالیتوز(halitosis) می گویند. این می تواند ناشی از غذاها، بهداشت ضعیف دهان، بیماری ها یا موارد دیگر باشد. این مسئله الهام بخش مجموعه ای از آزمایشات پیچیده شده است که برای تشخیص گازهای ایجاد کننده ی بوی بد دهان، بدون استفاده از حس بویایی انسان، طراحی شده اند.

اکنون، محققان یک سنسور کوچک ساخته اند که می تواند این کار را انجام دهد. یک گروه از محققان به سرپرستی دکتر Il-Doo Kim، از موسسه پیشرفته ی علم و فناوری در کره جنوبی، یک محلول نمک فلزی از کلرید سدیم، نانوذرات فلز پلاتین و تنگستن( یک فلز کمیاب) ساخته و با کمک تکنیکی به نام electrospinning، نانوالیافی را در این محلول تولید کردند.

مطالعات قبلی نشان داده بود که وقتی اکسیدهای فلز با گازهای حاوی گوگرد تماس می یابند، واکنش داده و تغییرات الکتریکی در آنها ایجاد می شود که قابل اندازه گیری می باشد. بنابراین، محققان نانوالیاف خود را گرم کردند تا تنگستن موجود در نانوفیبرها اکسید شود.

وقتی محلول آنها حاوی مقادیر مساوی پلاتین و تنگستن بود، نانوالیاف تولید شده، بزرگترین واکنش را به سولفید هیدروژن نشان می داد. محققان چند گاز دیگر حاوی گوگرد مانند دی متیل سولفید و متیل مرکاپتان را آزمایش کردند، اما الیاف آنها بیشتر به سولفید هیدروژن واکنش نشان می داد.

یک نمونه اولیه کوچک

 نمونه اولیه از این سنسور که برای تشخیص بوی بد دهان طراحی شده است، از ترکیبی از الکترودهای طلا با روکشی از نانوفیبر همراه با حسگرهایی که گاز، رطوبت، دما و فشار را تشخیص می دهند، ساخته شد. این نمونه ی اولیه، بوی بد دهان ناشی از هوای بازدم را بدون هیچ گونه نمونه گیری یا فیلتر مخصوص، تا ۸۶ درصد مواقع تشخیص می دهد.

به گفته ی محققان، این دستگاه کوچک می تواند برای تشخیص سریع و آسان بوی بد دهان بصورت تجاری تولید شود. تا آن زمان، بهترین راه برای جلوگیری از بوی بد دهان، اجتناب از برخی غذاها و عدم استفاده از تنباکو و سایر مواد دخانی، و رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن و نخ کشیدن منظم دندان ها است. بهتر است زبان خود را با قسمت پشتی مسواک خود اسکراب کرده و بشویید، از دهانشویه استفاده کنید و برای مرطوب نگه داشتن و شادابی دهان، جویدن آدامس بدون قند را در نظر بگیرید.

منبع:

https://www.medscape.com/viewarticle/955720