Home / خبرها / حقایقی در مورد سلامت دهان و دندان که بیماران شما نمی دانند

حقایقی در مورد سلامت دهان و دندان که بیماران شما نمی دانند

۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱ – بیماران شما چقدر در مورد سلامت دهان و دندان اطلاعات دارند؟ پلت فرم تحقیقات بازار DentaVox ، با یک نظرسنجی میزان اطلاعات افراد را در مورد تاثیر شیوه زندگی بر سلامت دهان و دندان آنها جویا شد. پاسخ شرکت کنندگان در این نظرسنجی همیشه دقیق نبود، به ویژه در مورد مشروبات الکلی و سیگار کشیدن.

در این نظرسنجی از ۵۵۵۱ نفر پرسیده شد که چگونه عادات زندگی آنها- به ویژه نوشیدن مشروبات الکلی، سیگار کشیدن، انتخاب غذا و استرس – بر سلامت دهان و دندان آنها تأثیر می گذارد.

در پاسخ DentaVox، آمده است که تاثیرعاداتی مانند نوشیدن الکل، سیگار کشیدن، انتخاب غذا و سطوح استرس به شدت بر سلامت و دندان های ما تأثیر می گذارد. “اما مردم چقدر از این عوامل آگاه هستند؟”

۸۲ درصد از پاسخ دهندگان به تاثیر مصرف الکل بر خشکی دهان اشاره کردند. با این حال، تصورات غلطی در مورد الکل داشتند. تقریباً یک سوم شرکت کنندگان در نظر سنجی معتقد بودند که الکل به دلیل دارا بودن قند کمتر برای دندان ها بهتر از کوکاکولا است. در حالی که DentaVox گفت که اینطور نیست.

الکل با خشک کردن دهان، تغییر رنگ دندان ها و افزایش سطح اسیدیته، به دندان ها آسیب می رساند. علاوه بر این، بسیاری از نوشیدنی های الکلی حاوی قند بیشتری نسبت به کوکاکولا هستند. یکی دیگر از باورهای نادرست مربوط به الکل، که ۲۲ درصد از پاسخ دهندگان به آن معتقد بودند، این بود که الکل باکتری ها را از بین می برد و بنابراین پلاک دندان را از بین می برد.

محتوای قند اضافه شده در برخی نوشیدنی ها.

وقتی صحبت از عادت زندگی دیگر مانند سیگار کشیدن و تأثیرات آن بر سلامت دهان و دندان به میان آمد، یک سوم پاسخ دهندگان گفتند که تغییر رنگ دندان تنها مشکلی است که در اثر سیگار کشیدن ایجاد می شود. با این حال،DentaVox  ، توضیح داد: افراد سیگاری سه تا شش برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری به بیماری لثه مبتلا می شوند و استفاده از سیگارهای الکترونیکی نیز می تواند منجر به بیماری لثه شود. نود و سه درصد از شرکت کنندگان به درستی اشاره کرده بودند که سیگار کشیدن می تواند منجر به سرطان دهان شود.

سطوح بالای استرس می تواند منجر به دندان قروچه شود، چیزی که بیش از ۸۰ درصد از پاسخ دهندگان می دانستند. اما کمتر از نیمی از پاسخ دهندگان می دانستند که شکلات راحت تر از آب نبات های چسبنده، سبب فرسایش دندان ها و از بین بردن مینای دندان می شود.

با این حال، پاسخ دهندگان در مرتب سازی واقعیت ها و باورهای نادرست در مورد بهداشت دهان و غذا بسیار عالی عمل کردند. میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر از دندانها در برابر حفره ها محافظت می کنند، چیزی که تقریباً ۸۰ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی آن را تشخیص داده بودند. ۷۲ درصد دیگر از شرکت کنندگان به درستی تشخیص دادند که نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای دندان ها مفید است.

به گفته ی DentaVox ، “نوشیدن مایعات کافی از مسائلی مانند بوی بد دهان، مشکلات لثه و حفره جلوگیری می کند، زیرا جمعیت باکتری های باقی مانده در دهان ما را پس از خوردن و آشامیدن کاهش می دهد”.

بر اساس این نظرسنجی شاید لازم باشد که در توصیه های بهداشتی به بیماران خود، به نکات گسترده تری در مورد تاثیر سبک زندگی بر سلامت دهان و دندان و سلامت کلی آنها اشاره کنید.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=329298