Home / خبرها / MODJAW : راه حل نسل بعدی دندانپزشکی دیجیتال

MODJAW : راه حل نسل بعدی دندانپزشکی دیجیتال

۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱-  ویلوربن، فرانسه: دندانپزشکی ۴ بعدی، بر اساس این ایده است که باید پارامترهای استاتیک و دینامیک را با هم برای تشخیص­هایی کامل و ترمیم هایی سفارشی، در نظر گرفت. شرکت فرانسوی MODJAW ؛ بر اساس مفهوم دندانپزشکی ۴ بعدی، روش جدیدی را با استفاده از حرکت واقعی فک و اکلوژن پویا، علاوه بر مدل سازی سه بعدی،برای ثبت وضعیت پویایی از بیمار در زمان واقعی، معرفی می کند.

MODJAW ، در مارس ۲۰۱۹ هنگامی که این شرکت یک راه حل جدید دندانپزشکی دیجیتال به نام MODJAW Tech in Motion را برای حرکت فک در زمان واقعی معرفی کرد، پا به عرصه ی حضور گذاشت.

نحوه ی کار این دستگاه

این دستگاه با الهام از صنعت فیلم های متحرک یا انیمیشن، به دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی اجازه می دهد تا حرکت فک بیماران را در زمان واقعی ثبت کرده و دوقلوهای دیجیتالی پویایی را ایجاد کنند. پلتفرم منحصر به فرد MODJAW ، می تواند تمام داده های بیمار، از جمله مدل های سه بعدی، حرکات ۴ بعدی و CBCT و اسکن صورت را با هم جمع کند. سپس یک “کلون[۱] دیجیتالی” یا یک کپی مجازی دقیق از بیمار، ایجاد می کند. این راه حل تحقق باور قوی این شرکت است که در هنگام درمان بیمار باید داده های ایستا و پویا را با هم در نظر گرفت.

برای تشخیص ها

با استفاده از MODJAW و نرم افزار آن، متخصصان دندانپزشکی می توانند بیماران را در مرحله تشخیص به طور واضح و دقیق ارزیابی کنند. ضبط آرچ دندانی متحرک در زمان واقعی یک دید وسیع و عینی از مشکل بیمار ارائه می دهد. در عرض چند دقیقه پس از ثبت، تمام پارامترهای ایستا و پویا بدست می آیند و راهنماهای اکلوزال، تماس اکلوزال یک طرفه، سایش دندان، مال اکلوژن یا اختلالات مفصل گیجگاهی فکی را می توان تشخیص داد.

ایجاد برنامه های درمانی

داده های ارائه شده توسط MODJAW در مرحله درمان برای شخصی سازی کامل درمان دندان استفاده می شود. با توجه به واقعیت پیچیده هر بیمار در حال حرکت، کار با MODJAW جنبه ی تجملاتی ندارد بلکه یک ضرورت برای توانایی ارائه ی درمانهای مناسب به بیمار است. همه چیز را در موارد ساده تا پیچیده شامل پروتزهای ادهسیو و متحرک، ایمپلنت و ارتودنسی پوشش می دهد. یکی از ویژگی های شاخص آن این است که کاربران می توانند یک بعد عمودی جدید را از یک رکورد انتخاب کرده و سینماتیک های ضبط شده قبلی را تنها با چند کلیک اعمال کنند. این امر به ویژه در شرایط وجود اروژن که در آن فضا برای ترمیم مورد نیاز است، مفید می باشد.

این یک راه حل باز است و طوری طراحی شده است که داده ها را در اختیار همه تکنسین های دندانپزشکی قرار دهد. تمام داده های استاتیک در قالب فایل STL ارائه می شوند، بنابراین با تمام نرم افزارهای CAD سازگار است. به عنوان مثال، plans، آرچ ها در مکان های خاص، hinge axes  و constellations همه می توانند مستقیماً منتقل شوند. داده های حرکتی از MODJAW در قالب فایل XML ، به راحتی با نرم افزار exocad ادغام می شود. این شرکت روی ادغام با سایر نرم افزارهای CAD/CAM  مانند محصولات موجود از کمپانی ۳Shape کار می کند.

همچنین، با توجه به بحران جاری کووید -۱۹، کاهش ویزیت بیماران در مطب دندانپزشکی به حداقل ممکن، ضروری است. به عبارت دیگر، کارآیی باید افزایش یابد و مسلما تمام داده های بیمار از جمله حرکات فک پایین، باید در اولین ویزیت، جمع آوری شود. سپس هر دندانپزشکی که درمان را شروع می کند، می تواند نتیجه را پیش بینی کند.

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/news/modjaw-a-next-generation-digital-dentistry-solution/


[۱] clone