Home / خبرها / آیا می دانید چگونه به بیماران مبتلا به ام اس مراقبتهای دهان و دندان ارائه دهید؟

آیا می دانید چگونه به بیماران مبتلا به ام اس مراقبتهای دهان و دندان ارائه دهید؟

۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱ – بر اساس مقاله بالینی منتشر شده در مجله دندانپزشکی بریتانیا، بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) ، به دلیل مشکلاتی که ممکن است در انجام مراقبت های دهان و دندان و دسترسی به دندانپزشک داشته باشند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری پریودنتال و پوسیدگی دندان هستند.

MS ، یک بیماری التهابی مزمن با واسطه ایمنی است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. با توجه به ماهیت دژنراتیو بیماری، دندانپزشکان باید یک برنامه پیشگیرانه ی دقیق برای بهداشت دهان و دندان تدوین کنند تا علائم خاصی را که این بیماران دارند، برطرف نماید. نویسندگان این مقاله اظهار داشتند که این طرح باید به محض تشخیص بیماری MS، آغاز شود.

نویسندگان به سرپرستی دکتر Jashme Patel ، از گروه جراحی دهان در بیمارستان دندانپزشکی کینگ کالج در لندن نوشتند: اتخاذ رویکرد بیمارمحور برای اطمینان از مراقبت ایمن و موثر دندانپزشکی برای افراد مبتلا به ام اس، ضروری است(Br Dent J, September 10, 2021).

مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس معمولاً اختلالات حرکتی، درد صورت، خستگی و نورالژی عصب سه قلو را تجربه می کنند که می تواند بر توانایی فرد در حفظ بهداشت دهان و دندان تأثیر بگذارد.

با توجه به تفاوت در علائم مرتبط با این بیماری و درجات مختلف شدت آنها، مراقبت های دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به ام اس باید بر اساس نیازهای فردی آنها باشد و به احتمال زیاد، نیازها و مراقبت های آنها در طول زمان متفاوت خواهد بود.

هنگام ایجاد برنامه های بهداشت دهان و دندان برای بیماران مبتلا به ام اس، دندانپزشکان باید علائم خاص بیمار خود را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، برای بیمارانی که چابکی دستان آنها کاهش یافته است، باید مسواک برقی با دسته اصلاح شده، توصیه شود.

علاوه بر این، بیمارانی که دچار خشکی دهان مرتبط با دارو هستند، باید تشویق شوند که بطور مرتب آب بنوشند، آدامس بدون قند بجوند یا جایگزین های بزاقی مصرف کنند. آنها خاطرنشان کردند: برای کسانی که در بلع مشکل دارند، دندانپزشکان باید خمیردندان بدون کف و فاقد سدیم لوریل سولفات را تجویز کنند و همچنین از خانواده یا پرستار بیمار بخواهند که در مسواک زدن به او کمک کنند.

اگرچه بیماران مبتلا به ام اس را می توان با خیال راحت و موثر در مطب های دندانپزشکی درمان کرد، اما ممکن است نیاز باشد که آنها را به خدمات دندانپزشکی دولتی یا سایت های مراقبت های ثانویه ارجاع دهیم. بسته به نیاز بیماران، این مراکز ممکن است از امکانات ویژه ای مانند درمان بر روی صندلی چرخدار و یا تحت آرامبخش یا بیهوشی عمومی استفاده کنند.

علاوه بر این، دندانپزشکان باید با متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند متخصص مغز و اعصاب، سایر پزشکان و پرستاران متخصص MS که در مراقبت از بیمار مشارکت دارند، مشورت کنند، زیرا آنها می توانند داروهای مورد استفاده بیمار و همچنین عوارض جانبی دهانی و سیستمیک این داروها را توضیح دهند. به عنوان مثال، برخی از داروهای بیولوژیکی ممکن است خطر خونریزی و عفونت را در فرد افزایش دهند.

دکتر Patel و همکارانش نوشتند که با تدوین طرحی که بینش سایر متخصصان را نیز شامل می­شود، شما می­توانید مراقبت هایی ایمن و مناسب به بیماران مبتلا به ام اس ارائه دهید.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=329305