Home / خبرها / مراقبت از دندان: بهترین، بدترین و روشهای اثبات نشده ی مراقبت از دندان ها

مراقبت از دندان: بهترین، بدترین و روشهای اثبات نشده ی مراقبت از دندان ها

۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱- فقط تعداد انگشت شماری از ابزارهای بهداشت دهان و دندان در واقع از بیماری لثه جلوگیری می کند. به گفته ی محققان، در حال حاضر، بجز این تعداد، سایر ابزارها توسط شواهد علمی کافی پشتیبانی نمی شوند.

آیا پروبیوتیک ها از بیماری لثه جلوگیری می کنند؟ آیا استفاده از نخ دندان ضروری است؟ بسیاری از بیماران به دلیل فراوانی اطلاعات پزشکی متناقض، قادر به پاسخگویی مطمئن به این سوالات نیستند. با این حال، محققان دانشگاه بوفالو با هدف جداسازی واقعیت از مطالب جعلی و ناصحیح در مورد “اثربخشی ابزارهای بهداشت دهان و دندان در جلوگیری واقعی از بیماری لثه”، تحقیقاتی را انجام دادند که نتایج آن در شماره ماه اکتبر مجله ی آکادمی بین المللی پریودنتولوژی منتشر شده است.

پرفسور Frank Scannapieco ، محقق اصلی و رئیس بخش زیست شناسی دهان در دانشکده پزشکی دندانپزشکیUB ، می گوید: بر اساس تحقیقات ما، تنها تعداد انگشت شماری از مداخلات خودسرانه محافظت بیشتری در برابر التهاب لثه و پریودنتیت فراتر از مسواک زدن دندان ها با یک مسواک معمولی دستی ایجاد می کنند. در حال حاضر، سایر مداخلات بهداشت دهان و دندان با شواهد کافی پشتیبانی نمی شوند.

به گفته ی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، این یافته ها به پزشکان و عموم مردم در تشخیص بهترین شیوه ها برای جلوگیری از بیماری لثه ، که تقریبا نیمی از بزرگسالان ۳۰ ساله و بالاتر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد، کمک می کند.

پرفسور اسکناپیکو، می گوید: بیماران می توانند اطمینان داشته باشند که در صورت استفاده ی منظم و صحیح از ابزارها و شیوه های مراقبت از دهان و دندان که با شواهد تحقیقاتی کافی پشتیبانی شده اند- همانطور که در این مقاله توضیح داده ایم- می توانند از شروع و پیشرفت بیماری پریودنتال جلوگیری کنند.

نویسنده ی اول این مقاله Eva Volman ، فارغ التحصیل UB و دندانپزشک در موسسه ی بهداشت دهان و دندان ایستمن، گفت: من امیدوارم که در این مقاله شواهد مربوطه را به گونه ای جامع، خواندنی و منحصر به فرد به همه متخصصان بهداشت دهان و دندان و بیماران ارائه داده باشیم.

روش های اثبات شده برای بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری پریودنتال، عبارتند از: مسواک دستی؛ برس یا مسواک بین دندانی؛ دستگاه تمیز کننده جرم بین دندانی واتر پیک؛ کلرهگزیدین گلوکونات (CHX) ، ستیل پیریدینیوم کلراید (CPC) و دهانشویه های حاوی لیسترین(اسانس روغنی).

پرفسور Scannapieco، می گوید: مسواک زدن سنگ بنای اصلی بهداشت دهان و دندان روزانه است و روشی مطمئن برای کنترل پلاک های دندانی است و بر اساس تحقیقات انجام شده، مسواکهای بین دندانی و واتر پیک بهتر از سایر وسایل بهداشت دهان و دندان در کاهش التهاب لثه عمل کرده اند و هر دو باید به همراه مسواک روزانه برای جلوگیری از بیماری لثه استفاده شوند.

در بین دهانشویه های متعدد مورد بررسی، تاثیر محصولات حاوی CHX ،CPC  و اسانسهای روغنی (مانند لیسترین)، در کاهش قابل توجه و موثر پلاک و التهاب لثه، اثبات شده است.

پرفسور Scannapieco، می گوید: اگرچه خلال دندان در مبارزه با التهاب لثه موثر نیست، اما برای نظارت بر سلامت لثه مفید است. با کشیدن ملایم خلال دندان در فواصل بین دندانی و بررسی خونریزی لثه، بیماران می توانند علائم بیماری لثه را تشخیص دهند.

محصولات حاوی تریکلوزان، محصولات مناسبی نیستند

خمیردندان ها و دهانشویه های حاوی Triclosan ، باعث کاهش قابل توجه پلاک و التهاب لثه می شوند، با این حال، این ترکیب با ایجاد انواع مختلف سرطان و اختلالات تولید مثلی ارتباط دارد. بهمین دلیل، Triclosan، از ترکیبات محبوب ترین خمیردندان ها در ایالات متحده حذف شده است.

روش های اثبات نشده برای بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری پریودنتال، عبارتند از: مسواک های برقی، نخ دندان، پروبیوتیک ها، مکمل های غذایی و تعداد زیادی از دهانشویه ها.

به گفته ی محققان، مسواک های برقی در کاهش پلاک و التهاب لثه موثرتر از مسواکهای معمولی دستی نیستند و شواهد کمی در حمایت از نخ دندان – ابزار اصلی تمیز کردن فواصل بین دندان ها – برای کاهش پلاک و التهاب لثه منتشر شده است. پرفسور Scannapieco ، می گوید: اما این موضوع نباید سبب شود که شما نخ کشیدن دندان های خود را کنار بگذارید، زیرا نخ دندان هنوز هم مفید است.

او افزود: در حالی که مطالعات کمی وجود دارد که به طور خاص مسواک یا نخ دندان را مورد بررسی قرار داده باشد، هر دو هنوز ضروری هستند. نخ دندان مخصوصاً برای از بین بردن پلاک بین دندانی برای افرادی که فاصله ی بین دندانی آنها بسیار کم است، مفید می باشد. نخ دندان همچنین احتمال ایجاد حفره های بین دندان ها را کاهش می دهد.

محققان شواهد کافی برای حمایت از اثربخشی دهانشویه های حاوی: روغن درخت چای، چای سبز، عوامل ضد التهابی، پراکسید هیدروژن، بنزوات سدیم، استانوس فلوراید، هگزتیدین یا دلموپینول در کاهش التهاب لثه، نیافتند.

استفاده از پروبیوتیک ها، اگرچه به عنوان یک راهبرد پیشگیرانه در برابر بیماری های لثه امیدوار کننده است، اما اثربخشی آنها اثبات نشده است. محققان شواهد کمی برای حمایت از این ادعا که “مکمل های غذایی سلامت لثه را بهبود می بخشند”، یافتند. محققان همچنین شواهد کافی که نشان دهد حذف حرفه ای پلاک(معروف به جرم گیری، فرآیند برداشتن پلاک با اسکراپر) از بیماری لثه جلوگیری می کند، نیافتند.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/09/210930082417.htm