Home / خبرها / خمیر دندان حاوی فلوراید،SDF ، و سیمان گلاس آیونومر در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار می گیرند

خمیر دندان حاوی فلوراید،SDF ، و سیمان گلاس آیونومر در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار می گیرند

۱ اکتبر ۲۰۲۱ – اخیرا بهداشت دهان و دندان در مقیاس جهانی مورد توجه قرار گرفته است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) خمیر دندان فلورایددار، فلوراید دی آمین نقره (SDF) و سیمان گلاس آیونومر را به لیست داروهای ضروری خود برای بزرگسالان و کودکان اضافه می کند.

این موارد تحت بخش جدید “روشهای دندانپزشکی” به فهرست مدل داروهای ضروری[۱] WHO برای بزرگسالان و همچنین به فهرست داروهای ضروری کودکان اضافه می شود. این فهرست شامل داروهایی است که ایمن ترین و موثرترین راه ها برای برآوردن حیاتی ترین نیازها در یک سیستم بهداشتی، محسوب می شوند. کشورها اغلب از این لیست برای تهیه لیست محلی داروهای ضروری خود استفاده می کنند.

دکتر حبیب بنزیان، از مرکز همکاری WHO برای بهبود کیفیت و دندانپزشکی مبتنی بر شواهد در کالج دندانپزشکی دانشگاه نیویورک (NYU) و مشاور ارشد برنامه جهانی بهداشت دهان و دندان WHO، گفت: با توجه به اینکه پس از ۵۰ سال هنوز تنها داروی دندانپزشکی ثبت شده در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی، سدیم فلوراید است، ما فکر کردیم زمان آن رسیده است که این فهرست دارویی را تغییر دهیم. گروهی از همکارانم سالهاست که روی موضوعاتی پیرامون کیفیت و مقرون به صرفه بودن خمیردندان فلورایددار کار می کنند و ما مدتهاست که از گنجاندن این محصول در فهرست WHO، حمایت کرده ایم.

هر دو سال یکبار، سازمان بهداشت جهانی این فهرست را به منظور بهبود قیمت داروهای ضروری و سایر منابع برای پیشگیری از بیماری ها به روز می کند. این آخرین به روز رسانی به افزایش استفاده از فلوراید برای پیشگیری از پوسیدگی، به بیماری های دهان پرداخته و امکان کاهش قابل توجه بروز و شدت پوسیدگی را همزمان با کاهش بار مالی برای سیستم های بهداشتی و بهبود کیفیت زندگی ارائه می دهد. همچنین، راه را برای قرار دادن سایر داروهای دندانپزشکی در آینده هموار می کند.

بنزیان گفت: افزودن فلوراید دی آمین نقره و خمیر دندان فلورایددار به این فهرست بسیار هیجان انگیز است زیرا سبب می گردد این مواد در دسترس بسیاری از افراد قرار گیرند.

وی گفت: خمیردندان فلورایددار برای اقشار فقیرتر مردم کشورهای کم درآمد و متوسط ​​گران است. تخمین زده می شود که کمتر از ۲ میلیارد نفر به صورت روزانه از آن استفاده می کنند، بنابراین خمیر دندان حاوی فلوراید فاصله زیادی تا رسیدن به پتانسیل مطلوب خود از نظر پوسیدگی دندان دارد.

در سال ۲۰۱۳ ، قرارداد بین المللی میناماتا در مورد جیوه، به تصویب نمایندگان بیش از ۱۴۰ کشور رسید و ایالات متحده نیز آن را امضا کرد. کشورهای امضاء کننده متعهد شدند که فعالیتهایی که باعث آلودگی جیوه می شوند، از جمله دفع آمالگام دندان، را محدود کنند. بنزیان خاطرنشان کرد: این توافقنامه خواستار حذف تدریجی آمالگام از سال ۲۰۳۰ شد، بنابراین دسترسی جهانی به مواد جایگزین، نظیر سیمان گلاس آیونومر ضروری است.

آیا این آخرین اعلامیه نشان می دهد که سلامت دهان و دندان بالاخره مورد توجه قرار می گیرد و جهان اهمیت ارتباط سلامت دهان و سلامت سیستمیک را تشخیص می دهد؟

بنزیان گفت: من تا این حد پیش نمی روم که این را بگویم، اما این یک گام مهم در مسیر درست است، شاید چیزهای بیشتری در پی باشد- همه قطعات کوچکی که بخشی از معمای بزرگتری خواهند بود که ما باید در ۱۰ سال آینده حل کنیم.

با این وجود، این تنها مورد در سال جاری نیست که WHO ، بهداشت دهان و دندان را در کانون توجه قرار داده است. در ماه مه،WHO  بهداشت دهان و دندان را یک اولویت در بهداشت جهانی اعلام کرد. بنزیان افزود: اگرچه افزودن داروهای دندانپزشکی به فهرست داروهای ضروری، مستقل از اعلامیه ماه مه است، اما قرابت زمانی آن یک اتفاق خوش آیند است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=329381


[۱] WHO Model List of Essential Medicines