Home / خبرها / ۳ تصور غلط رایج در مورد دندانپزشکی لیزری

۳ تصور غلط رایج در مورد دندانپزشکی لیزری

اول اکتبر ۲۰۲۱- نویسنده دکتر Samuel Low

 نزدیک به ۳۰ سال است که دندانپزشکان با موفقیت از فناوری لیزر برای حل مشکلات بی شمار دندانی استفاده می کنند. با این وجود، تصورات غلط در مورد این فناوری همچنان باقی است. در اینجا من به سه تصور ناصحیح رایج امروزی می پردازم و اطلاعات درستی را در اختیار شما می گذارم.

تصور غلط شماره ۱: همه لیزرها با هم مشابه هستند

بسیاری از مردم بر این باورند که همه لیزرهای دندانی از طریق یکسانی بر روی بافت های دهان کار می کنند. واقعیت این است که عمل لیزر بستگی شدیدی به طول موج و تنظیمات مربوطه مانند قدرت و پالس آن دارد. علاوه بر این، لیزرهای بافت نرم و لیزرهای تمام بافتی وجود دارند که به طور موثر بر بافت نرم و یا تمام بافتها از جمله دندان و استخوان کار می کنند.

بدون درک فیزیک لیزرها – و آموزش مناسب – ممکن است دندانپزشکان لیزری را خریداری کنند که نتیجه ی مطلوب را برای کار مورد نظر آنها ایجاد نکند. این به طور کلی زمانی رخ می دهد که طول موج لیزر دندانی، مناسب بافت هدف نباشد. متخصصان دندانپزشکی ممکن است شاهد نتیجه نامطلوب دستگاه لیزر خود باشند، در حالی که ممکن است عدم دستیابی به نتیجه ی مطلوب به دلیل طول موج، تکنیک و تنظیمات نامناسب دستگاه لیزر باشد.

برای اجتناب از این مشکلات، دندانپزشکان باهوش و باتجربه باید در مورد نوع لیزر دندانی که می خواهند خریداری کنند و بر اساس روش هایی که در کار خود استفاده می کنند، تصمیم گیری نمایند. هنگامی که تکنولوژی و طول موج مناسب به درستی با این روشها مطابقت داشته باشد، دندانپزشکی لیزری یک فرم سریع، ایمن و موثر از مراقبتهای دهان و دندان را ارائه خواهد داد. یک فناوری پیشرفته که می تواند با موفقیت در انواع روش ها مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از مهمترین مزایای استفاده از لیزر برای بیماران این است که دندانپزشکی لیزری روشی دقیق، با حداقل تهاجم و به طور کلی بدون درد است و بالاترین سطوح راحتی، درد کمتر بعد از عمل و ترمیم سریع را ارائه می دهد. با دادن اطلاعات کافی در مورد این مزایای مهم به بیماران، دندانپزشکان می توانند به آنها کمک کنند تا بر مهمترین موانع مراقبت از دهان و دندان یعنی “ترس و درد مرتبط با دندانپزشکی”، غلبه کنند.

تصور غلط شماره ۲: دامنه ی کار با لیزرهای دندانپزشکی محدود است

بسیاری از متخصصان دندانپزشکی که ممکن است از ویژگی های جامع لیزر مطلع نباشند، معتقدند که این فناوری محدود به چند روش مانند جراحی لثه یا بیوپسی است. مطمئناً لیزرهای دیود می توانند این روشها را با حداقل خونریزی و بهبودی عالی بعد از عمل انجام دهند. اما طیف کار با لیزرهای دندانی بسیار وسیع تر است.

به عنوان مثال، لیزرهای بافت نرم دیود برای troughing در زمان آماده سازی تاج (بدون نیاز به یک retraction cord) عالی عمل می کنند. علاوه بر این، آنها می توانند فرنکتومی، افزایش طول تاج (با رعایت عرض بیولوژیکی) و روش های غیر جراحی پریودنتال مانند کاهش باکتری و کورتاژ، مدیریت زخم دهان و حساسیت زدایی دندان ها را انجام دهند.

در مورد لیزرهای تمام بافتی، تطبیق پذیری عالی لیزر اربیوم، اتریم دوپ شده با کروم، اسکاندیم، گالیم و گارنت (Er,Cr:YSGG) امکان آماده سازی دندان های دارای پوسیدگی کلاس I تا V را بدون بی حسی موضعی و یا با حداقل بیحسی موضعی بسته به شرایط بیمار، فراهم می کند. از آنجایی که این لیزرها تمایل زیادی به آب و هیدروکسی آپاتیت دارند، اکنون می توانیم عمل های جراحی پریودنتال که شامل تغییر توپوگرافی استخوانی و لثه هستند، را با این نوع از لیزرها انجام دهیم.

علاوه بر این، با کمک این لیزرها می توانیم روکش ها و ونیرهای زیرکونیومی را بدون برش مواد به راحتی جدا کنیم و هنگامی که با پری ایمپلنتیت مواجه می شویم، سطوح ایمپلنت تیتانیومی را با آنها ضد عفونی کنیم.

تصور غلط شماره ۳: لیزرهای دندانی بسیار گران هستند

بسیاری از دندانپزشکان در سراسر ایالات متحده فناوری لیزر دندانپزشکی را در کار خود ادغام کرده اند و از بازده قوی این سرمایه گذاری بهره مند شده اند. آنها با ارائه آنچه بیماران امروزی می خواهند و حتی انتظار دارند یعنی دریافت بالاترین سطح از مراقبت های بالینی، به افزایش درآمد چشمگیری دست یافته اند. فناوری لیزر دندانپزشکی نه تنها در انواع روش ها قابل استفاده و موثر است، بلکه ضمن بهبود راحتی بیمار، زمان درمان را نیز کاهش می دهد.

دندانپزشکانی که فقط به روشهای سنتی تکیه می کنند، درآمد ارزش افزوده ای که لیزرها ایجاد می کنند را از دست می دهند. با یک عمل لیزری کاملاً یکپارچه، دندانپزشکان می توانند درمانهای متعدد و متفاوتی را در یک ویزیت انجام دهند(به عنوان مثال، جراحی لثه و ترمیم پوسیدگی کلاس V در یک جلسه) و اساساً نیازی به ویزیتهای پیگیری سخت را برطرف کنند.

با ویزیت های پیگیری کمتر، بیماران می توانند بدون وقفه به فعالیت های روزمره خود بازگردند و دندانپزشکان می توانند بیماران بیشتری را در هر روز ملاقات کنند. همچنین، به حداقل رساندن نیاز به بازدیدهای پیگیری، به ویژه با ادامه ی همه گیری COVID-19 بسیار مهم است و نگرانی بیماران در مورد خطر قرار گرفتن در معرض ویروس و آئروسلهای آلوده در طی ویزیتهای متعدد در مطب را برطرف می کند.

از آنجایی که اکثر روشهای امروزی را می توان با فناوری لیزر تقویت کرد، دندانپزشکان می توانند مراقبت جامع تری را ارائه دهند که می تواند به پیشرفت کار آنها کمک کند. با آگاهی بیشتر و آشنایی بیشتر بیماران با فناوریهای پزشکی، جای تعجب نیست که آنها از دندانپزشکی نیز چنین انتظاری داشته باشند. در حقیقت، فناوری لیزر دندانپزشکی می تواند بیماران جدیدی را جذب کند و می تواند حس درمان با تکنولوژی بالا و با کیفیت بالا را به بیماران موجود منتقل کند.

بنابراین، بی شک لیزرهای دندانی، آینده دندانپزشکی را می سازند، زیرا آنها رضایت بیماران و درآمد دندان پزشکان را بطور اساسی افزایش می دهند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=329377