Home / خبرها / فن آوری های بر هم زننده یا تقویت کننده ی دندانپزشکی

فن آوری های بر هم زننده یا تقویت کننده ی دندانپزشکی

۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱- سرعت گسترش فناوری های جدید نفس گیر است. اگرچه در ابتدا شیوه های سنتی ما را بر هم می زنند، اما این فناوری ها می توانند دندانپزشکی را متحول و تقویت کرده، نتایج سلامتی را بهبود بخشیده و بیماران بیشتری را به خود جذب کنند. در حال حاضر، فناوری های درهم تنیده ی سنسورهای هوشمند، پزشکی از راه دور و هوش مصنوعی (AI) در حال ارتقای دندانپزشکی هستند.

سنسورهای هوشمند بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند و به ما قدرت نظارت و اصلاح رفتارها را داده اند. به عنوان مثال، مسواک های هوشمند می توانند سطح پوسیدگی را اندازه گیری کنند، کارایی مسواک زدن را ارزیابی کرده و بازخوردی را به کاربر ارائه دهند. در زمان واقعی، ما می توانیم سطح ورزش، میزان اکسیژن خون، دما و ضربان قلب خود را با استفاده از ساعت های هوشمند کنترل کنیم. تلفن های ما می توانند الکتروکاردیوگرام بگیرند. برنامه های ضربان سنج مبتنی بر تلفن، به طور مداوم بر ویژگی های قلب و عملکرد دستگاه نظارت می کند و هرگونه ناهنجاری را که نیاز به توجه دارد به فرد هشدار می دهند. نکته مهم این است که سنسورهای هوشمند می توانند این داده های بالینی را مستقیماً به متخصصان مراقبت های بهداشتی گزارش دهند و اطلاعات واقعی را-برخلاف داده های داخل کلینیک-در اختیار پزشکان قرار دهند. آنها همچنین حداقل بخشی از مراقبت های بهداشتی را می توانند از راه دور ارائه دهند.

خدمات سلامت از راه دور با همه گیری COVID-19، که شامل پزشکی و دندانپزشکی از راه دور(teledentistry) است، رونق گرفت. در ایالات متحده و بسیاری از کشورها خدمات دندانپزشکی و غیر بیمارستانی اساساً برای مدت چند ماه در سال ۲۰۲۰ تعطیل شد و بیماران نتوانستند با پزشکان و دندانپزشکان خود بطور رودررو ملاقات کنند. فناوری های حسگر هوشمند به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی این امکان را داد تا از راه دور نیاز افراد را به مراقبت و نظارت فوری و همچنین مراقبت از بیماری های مزمن را برطرف کنند. به گفته ی برخی از پزشکان، مزیت پیش بینی نشده ی استفاده از این فناوری ها، توانایی آنها در ایجاد دیدگاه جدیدی در مورد محیط بیمار است. آنها بینشی از شرایط محیطی بیمار ارائه می دهند که می تواند بر سلامت فرد تأثیر بگذارد، این شرایط در محیط های سنتی کلینیک قابل ارزیابی نبودند.

دیجیتالی شدن اطلاعات بیماران، از جمله پرونده های الکترونیکی بیماران و تصویربرداری دیجیتال، فرصت های جدیدی را برای گفتگو با بیماران در مورد گزینه های درمانی ایجاد کرد. مهمتر از همه، این امر مشاوره های بین رشته ای متخصصان بهداشتی را تسهیل کرده است. گسترش داده های دیجیتالی در بین شیوه های درمان، رشته ها و فرهنگ ها، منبعی غنی برای برنامه های هوش مصنوعی ایجاد می کند که می تواند دندانپزشکی را تقویت نماید.

هوش مصنوعی و دندانپزشکی

هوش مصنوعی (در اینجا برای استفاده از اصطلاحاتی مانند هوش تقویت شده، یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق استفاده می شود) از علوم رایانه و مجموعه داده های قوی برای حل مشکلات استفاده می کند. برنامه های هوش مصنوعی با یادگیری از مجموعه داده های خاص، توانستند در بازی های شطرنج در برابر استادان برنده شوند و موسیقی باروکی را خلق کنند که نمی توان آن را از ساخته آهنگساز اصلی متمایز کرد. هوش مصنوعی امکان تجزیه و تحلیل ۵۰۰ هزار مقاله تحقیقاتی پزشکی در مورد یک آسیب شناسی خاص یا مجموعه ای از علائم را در ۱۵ ثانیه فراهم می کند.

بهترین کاری که هوش مصنوعی می کند، استخراج سریع اطلاعات مربوط به یک مشکل خاص از یک پایگاه داده های گسترده و در صورت تمایل کاربر، ارائه ی یک تشخیص و توصیه ی گزینه های درمانی است. پایگاه های داده را می توان از ترکیب ورودی داده های بالینی و مقالات منتشر شده، با ترکیب بهترین روش ها، نتایج/اثرات درمان و پیامدهای سلامت عمومی و سلامت دهان و دندان بر نتایج، تولید کرد. در اکثر موارد، خروجی حاصل از تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی بر اساس نظرات گروهی از متخصصان تنظیم شده است. اما حتی متخصصان را نیز می تواند شگفت زده کند. برای مثال یک سیستم هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل رادیوگرافی بیماران سرطانی، توانست ارتباط جدیدی را بین آسیب شناسی سرطان با ویژگی های بیمار پیدا کند که هرگز قبلاً شناخته نشده بود. از دیدگاه دندانپزشکی، هوش مصنوعی می تواند در بسیاری از کاربردها، از جمله تفسیر رادیوگرافی و  CBCT ، تشخیص پوسیدگی، تشخیص زودهنگام و ارزیابی پیشرفت احتمالی مراحل مختلف بیماری، ترسیم تأثیر شرایط سیستمیک بر سلامت دهان و دندان و ارزیابی موفقیت مداخلات مختلف برای هر فرد خاص بطور جداگانه، مفید باشد. هوش مصنوعی می تواند گزینه های درمانی را بر اساس وسعت بیماریها و مشکلات دهانی و سیستمیک بیمار پیشنهاد کند و گزینه های درمانی را با در نظر گرفتن مزایا و معایب هر یک از آنها پیشنهاد دهد و ما را به پزشکی و دندانپزشکی دقیق شخصی نزدیک کند. به احتمال زیاد، از طریق هوش مصنوعی، بیماریهای جدید و ارتباطات بین سلامت دهان و دندان با سلامت سیستمیک کشف خواهد شد.

حتی در یک مطب واحد، اطلاعات هوش مصنوعی که در سیستم مدیریت مطب تعبیه شده است، می تواند ارزشمند باشد، بهره وری مطب را ارتقا دهد و تجربه فردی بیمار را بهبود بخشد. پرونده های الکترونیکی بیماران به عنوان منبع غنی از اطلاعات برای عملیات تجاری با کمک هوش مصنوعی عمل می کنند. چنین سوابقی می توانند در تسهیل محاسبه ی صورتحساب، در تعیین نیاز و تعیین قرارهای ملاقات با بیماران، کنترل سریع موجودی و سفارش وسایل و تولید اطلاعات مربوط به بیمار قبل از قرار ملاقات با دندانپزشک، به منظور اطلاع رسانی به بیماران در مورد انتخابها و تصمیماتی که قرار است اتخاذ کند، استفاده گردد. تجزیه و تحلیلهای انجام شده توسط هوش مصنوعی می تواند خدمات پذیرش تلفنی را به بیماران ارائه دهد و به آنها اطلاعات شخصی درباره فرایندهای بهبودی و علائم غیر منتظره ای که ممکن است تجربه کنند و همچنین اطلاعات پیگیری را ارائه دهد. در نهایت، هوش مصنوعی می تواند پزشکان را قادر سازد تا نتایج درمان طولانی مدت را ردیابی و ارزیابی کنند.

ورود به دوره جدیدی از تحولات

بی شک، همه چیز با معرفی سنسورهای هوشمند، سلامت از راه دور و AI تغییر می کند. ما در عصری زندگی می کنیم که فناوری سریعتر از سرعتی که کسب و کارها می توانند با آن سازگار شوند در حال پیشرفت است. بهمین دلیل به این نوآوریها و فناوریهای جدید، فناوریهای بر هم زننده گفته می شود، زیرا یک فناوری تثبیت شده ی قبلی را جابجا کرده و آن را متزلزل می کند و صنعت یا محصولی پیشرو که کاملاً جدید است را جایگزین آن می کنند. اینگونه تحولات در دندانپزشکی چندان جدید نیستند. تصور کنید دندانپزشکی چگونه می بود اگر ما هنوز از مته های سرعت آهسته و کوکائین به عنوان بی حس کننده استفاده می کردیم، هیچگونه تصویربرداری رادیوگرافی یا سایر روش های مدرن تصویربرداری نداشتیم، بدون دستکش کار می کردیم، از کاغذ به جای پرونده های الکترونیکی بیماران استفاده می کردیم و هرگز ایمپلنت یا دندانپزشکی ادهسیو را کشف نکرده بودیم.

مطمئناً این پیشرفت های تکنیکی، مانند CAD/CAM ، اسکنرهای داخل دهانی، مواد جدید، انتظارات بیمار و آموزش دندانپزشکی، عملکرد ما را تغییر داده است. در حال حاضر، با ورود به دوره جدیدی از تحولات، که توسط مجموعه ای دیگر از فناوری های برهم زننده ایجاد شده است، می توانیم منتظر بهبود توانایی پیش بینی، پیشگیری و شخصی سازی دندانپزشکی، افزایش کارآیی و بهره وری مطب، غنی سازی تصمیم گیری و افزودن اطلاعات به پایگاه دانش جمعی باشیم.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/disruptive-technology-enhancing-dentistry/