Home / خبرها / چاپ سه بعدی در دندانپزشکی: انقلاب در حال پیشرفت

چاپ سه بعدی در دندانپزشکی: انقلاب در حال پیشرفت

۵ اکتبر ۲۰۲۱- چاپ ۳ بعدی امروزی در دندانپزشکی یادآور دندانپزشکی زیبایی در اوایل دهه ۱۹۸۰ است: نیازها زیاد، فناوری ها متعدد، برنامه های کاربردی تقریبا نامحدود و دارای پایانی بالقوه باز هستند. همانطور که مواد و تکنیک های زیبایی، ارائه ی رستوریشنهایی زیبا توسط هر دندانپزشک را امکان پذیر نمود، چاپ سه بعدی وعده می دهد که کنترل عملکردی و هنری فرآیند رستوراتیو را به محیط مطب و در کنار صندلی بیمار بیاورد.

استریولیتوگرافی[۱]، که اولین بار در دهه ۱۹۸۰ توسعه یافت، به زودی با تولید افزودنی، دنبال شد. چاپ سه بعدی برای نمونه سازی سریع و مدل سازی بیش از یک دهه مورد استفاده قرار گرفته است. اندازه و هزینه چاپگرهای قبلی به این معنا بود که آنها به آزمایشگاه های بزرگتر محدود می شدند، اما اخیرا تحولی در کاربردهای چاپ ۳ بعدی در دندانپزشکی رخ داده است.

تحول دیجیتالی دندانپزشکی، شامل CBCT ، اسکن داخل دهانی و خارج دهانی، فرز مواد سرامیکی و کامپوزیت و کاشت ایمپلنت روباتیک، کاملا جا افتاده است. در ارتباط با این پیشرفت ها، جدیدترین چاپگرهای رومیزی دارای رد پای بسیار کوچکتری هستند، به راحتی برای یک دندانپزشک که بطور مجزا کار می کند، مقرون به صرفه هستند، با سیستم عامل های نرم افزاری موجود ارتباط برقرار می کنند و سطح بالایی از دقت را با طیف وسیعی از مواد ارائه می دهند.

پرینترهای سه بعدی کنونی به طور کامل قادر به مدیریت تقاضای زیاد برای رستوریشن ها و وسایل دندانپزشکی موقت، انتقالی و دائمی و دستیابی به برتری بالینی مورد نیاز حرفه ی دندانپزشکی هستند. در نتیجه، استقبال فزاینده ای از این فناوری متحول کننده وجود دارد. به طور فزاینده ای، چاپ سه بعدی به عنوان یک تغییر دهنده ی صنعت دندانپزشکی تلقی می شود و جهت آینده دندانپزشکی را پیش بینی می کند.

تکنیک های چاپ سه بعدی شامل استریولیتوگرافی، مدل سازی fused deposition ، سینترینگ لیزری انتخابی، چاپ fused deposition ، photopolymer jetting ، ذوب با پرتوهای الکترون و پردازش مستقیم با نور، هستند. این اسامی ناآشنا به زودی به اصطلاحات استاندارد دندانپزشکی تبدیل خواهند شد.

برنامه های مستند و گسترده ی چاپ سه بعدی را می توان بر اساس نوع درمان، گروه بندی کرد:

  • پروتزهای ثابت: ترمیم های دائمی و موقت غیرمستقیم (روکش ها، آنله ها، اینله ها، بریج ها) و ترمیم های مستقیم دائمی مونوبلوک که همه می توانند به صورت سفارشی در عرض چند دقیقه پس از اسکن دندانهای آماده شده، ساخته شوند.
  • پروتزهای متحرک: پروتزهای کامل و پارسیل، از جمله طراحی دیجیتال اکلوزال، در عرض چند ساعت قابل تحویل است.
  • دندانپزشکی ایمپلنت: چاپ سه بعدی راهنماهای جراحی، موقعیت ایده آل ایمپلنت را تسهیل کرده است. ایمپلنت های استخوانی با استفاده از چاپگر سه بعدی زیستی جایگزین بخش های از دست رفته ی استخوان می شوند و انتقال استرس به استخوان باقی مانده را به حداقل می رسانند.
  • ارتودنسی: الاینرها، با استفاده از داده های CBCT و برون یابی هوش مصنوعی از حرکت دندان در طول زمان طراحی شده اند و به صورت سه بعدی چاپ می شوند.
  • اندودنتیکس: راهنمای دسترسی اندودنتیک با چاپ سه بعدی، با استفاده از داده های CBCT ، برنامه ریزی قبل از جراحی را به موفقیت بالینی تبدیل می کند.
  • جراحی فک و صورت: پیوندهای استخوانی و صفحات فیکساسیون که به صورت سفارشی طراحی شده اند هم عمل جراحی و هم روند بهبود را تسریع می کنند.
  • پریودنتال: راهنماهای چاپ شده ی سه بعدی برای اصلاح مارجین لثه (relieve and retract gingival margins) زیبایی لبخند را تضمین می کنند. چاپ بافت نرم در حال حاضر در مرحله تحقیق است.

تکنیک ها و روش های چاپ سه بعدی دارای کیفیت و دقت بالا و هزینه ی بمراتب کمتری نسبت به گزینه های درمانی معمولی است. دندانپزشکان در هزینه خود صرفه جویی می کنند، زیرا هزینه ی خرید چاپگرهای رومیزی و مواد چاپ سه بعدی، با حذف روشهای میانی و هزینه های حمل و نقل و انتظار، خیلی زود جایگزین می گردند و شما می توانید درمان سریعتری را به بیماران خود ارائه دهید،- معمولاً در همان روز- که باعث جذب تعداد بیشتری بیمار به کلینیک یا مطب شما می شود.

راه اندازی اولین مجله ی چاپ سه بعدی دندانپزشکی

من خوشحالم که مجله جدید چاپ سه بعدی دنتال تریبون بین المللی (DTI) را به شما معرفی می کنم، که هدف آن تبدیل شدن به یکی از منابع اصلی اطلاعات در مورد استفاده از فناوری افزودنی در دندانپزشکی است. این اولین نشریه در مجموعه ی DTI است که بر چاپ سه بعدی تمرکز دارد. همچنین اولین مجله در صنعت دندانپزشکی است که منحصراً به این موضوع پرداخته است. اولین شماره ی مجله ی “چاپ سه بعدی” در پایان نوامبر ۲۰۲۱ منتشر می شود.

به چاپ سه بعدی خوش آمدید! به آینده دندانپزشکی خوش آمدید.

منبع:

https://dental3dprintingmagazine.dental-tribune.com/news/3d-printing-in-dentistry-revolution-in-progress/


[۱] Stereolithography