Home / خبرها / سلامت ضعیف دهان و دندان ممکن است بر شدت COVID-19، به ویژه در بیماران قلبی، تأثیر گذارد

سلامت ضعیف دهان و دندان ممکن است بر شدت COVID-19، به ویژه در بیماران قلبی، تأثیر گذارد

۸ اکتبر ۲۰۲۱- ارتباط بین بهداشت دهان و دندان و شدت COVID-19، و همچنین ارتباط بین سلامت دهان و دندان و تأخیر در بهبودی، نشان می دهد که بهداشت دهان و دندان باید به طور بالقوه به عنوان یک عامل خطر اضافه برای بیماران قلبی که ممکن است به COVID-19 مبتلا شوند، در نظر گرفته شود. نتایج این مطالعه که بر روی زیرمجموعه جدیدی از بیماران قلبی در کشور مصر انجام گردید، قرار است در نشستACC East Middle 2021، -که یک نشست ترکیبی با همکاری کالج قلب آمریکا، انجمن قلب مصر و بخش ACC مصر است و در ۱۴ و ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱ ، برگزار خواهد شد-، ارائه شود.

حفره دهان یک مخزن بالقوه برای عوامل بیماری زای تنفسی است. کارآزمایی های قبلی بهداشت نامناسب دهان را با افزایش التهاب و بیماری های قلبی عروقی مرتبط کرده اند. به گفته ی محققان، همچنین شدت COVID-19 ، با یک پاسخ التهابی مرتبط است.

محققان فرض کردند که افزایش شدت COVID-19 ، ممکن است با وضعیت بد سلامت دهان و دندان، به ویژه در بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی ارتباط داشته باشد. محققان در این مطالعه وضعیت سلامت دهان و دندان، شدت علائم COVID-19 ، سطح  CRP یا پروتئین واکنشی C  و مدت زمان بهبودی را مورد ارزیابی قرار دادند.

دکتر Ahmed Mustafa Basuoni ، مشاور قلب در دانشگاه قاهره و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: بافت های دهان می توانند به عنوان مخزنی برای SARS-CoV-2 عمل کرده و بار ویروسی زیادی را در حفره دهان ایجاد کنند. بنابراین، ما حفظ سلامت دهان و دندان و بهبود اقدامات لازم برای حفظ بهداشت دهان و دندان را به ویژه در طول عفونت COVID-19، توصیه می کنیم. اقدامات ساده ای مانند رعایت بهداشت دهان و دندان، افزایش آگاهی از اهمیت بهداشت دهان و دندان در ارتباط با عفونت COVID-19  یا بیماری های سیستمیک با کمک رسانه ها، طب اجتماعی، و در طی ویزیتهای منظم دندانپزشکی، به ویژه در بیماران مبتلا به CVD و استفاده از دهانشویه های ضد میکروبی می تواند به جلوگیری یا کاهش شدت بیماری کووید -۱۹ کمک کند.

این مطالعه شامل ۸۶ بیمار قلبی در مصر بود که آزمایش PCR ، ابتلای آنها بهCOVID-19  را تایید کرده بود. با استفاده از پرسشنامه، محققان دانشگاه قاهره سلامت دهان و دندان و شدت COVID-19 را در آنها ارزیابی کردند. برای تعیین تأثیر بهداشت دهان و دندان بر COVID-19 از نمره ی بهداشت دهان استفاده شد. اطلاعات مربوط به آزمایش CRP و آزمایشات PCR COVID-19 از طریق پرسشنامه جمع آوری و از طریق سوابق پزشکی تأیید شد. سطح CRP ، برای تعیین وجود التهاب در بدن استفاده می شود.

به گفته ی محققان، همبستگی بین سلامت دهان و دندان و شدت COVID-19 رابطه ی معکوس قابل توجهی را نشان داد، همچنین ارتباط بین سلامت دهان و دندان با دوره نقاهت و مقدارCRP  ، نشان داد که سلامت ضعیف دهان و دندان با افزایش مقدار CRP و تأخیر در بهبود، به ویژه در بیماران مبتلا به بیماری های قلبی ارتباط دارد.

دکتر Basuoni، گفت: ارزیابی بهداشت دهان و دندان باید بخشی از شرح حال و معاینه ی معمول در بیماران قلبی باشد. شیوه های زندگی سالم برای حفظ بهداشت دهان و دندان، باید در ویزیتهای منظم دندانپزشکی، به همه بیماران قلبی آموزش داده شود. ما باید فضای بیشتری را در اختیار تحقیقات در مورد این عوامل خطر که به راحتی قابل اصلاح هستند، بگذاریم.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-10-poor-oral-health-impact-covid-.html