Home / خبرها / آیا از ارتباط بین سلامت دهان و چشم مطلع هستید؟

آیا از ارتباط بین سلامت دهان و چشم مطلع هستید؟

۷ اکتبر ۲۰۲۱ – بر اساس گزارشی که توسط موسسه CareQuest برای بهداشت دهان و دندان منتشر شده است، اختلالات بینایی و علل سیستمیک مشکلات چشمی، از جمله دیابت و بیماری های قلبی با کاهش سلامت دهان و دندان همراه هستند.

به گفته یCareQuest ، پزشکان و دندانپزشکان باید از این ارتباطات آگاه باشند و از این داده ها برای آموزش، تشخیص و درمان بیماران در معرض خطر استفاده کنند.

در این گزارش تصویری آمده است که ارائه دهندگان خدمات دندانپزشکی می توانند منبعی برای تشخیص بیماری های دهان و دندانی باشند که ممکن است با مشکلات چشمی مرتبط باشند.

در حال حاضر، تخمین زده می شود که ۱۲ میلیون نفر در سنین ۴۰ سال به بالا در ایالات متحده به نوعی اختلال بینایی مبتلا هستند. پیش بینی می شود این تعداد با افزایش سن افزایش یابد.

در ایالات متحده تقریباً ۹۳ میلیون بزرگسال در معرض خطر مشکلات بینایی هستند. بر اساس این گزارش، برآورد می شود که در صورت عدم انجام اقدامات اصلاحی، هزینه های درمانی این بیماران و هزینه ی بهره وری از دست رفته ی آنها، حداقل به ۳۵ میلیارد دلار برسد.

پزشکان و دندانپزشکان باید از ارتباطات زیر بین سلامت چشم و سلامت دهان آگاه باشند:

  • بیماری پریودنتال با افزایش خطر ابتلا به گلوکوم همراه است، گروهی از بیماری های چشمی که به عصب بینایی آسیب می رسانند و می توانند منجر به نابینایی شوند.
  • خطر ابتلا به گلوکوم در بیماران دیابتی بسیار بیشتر است.
  • افراد دارای معلولیت و جمعیت پیر بیشتر مستعد مشکلات دهان و دندان و بیماری های چشمی هستند.
  • بیماری لثه با افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت و افراد غیر دیابتی همراه است و دیابت کنترل نشده می تواند منجر به رتینوپاتی شود، که یک بیماری جدی است و باعث از بین رفتن بینایی در هر دو چشم می شود.

برای رفع این نیاز رو به رشد از منظر بهداشت عمومی، سیاست گذاران و متخصصان پزشکی و دندانپزشکی باید به بیماران در مورد این خطرات آموزش و مشاوره دهند.

در این گزارش آمده است: ارائه دهندگان خدمات دهان و دندان می توانند با ارجاع بیماران به متخصصان چشم و ایجاد روابط حرفه ای با آنها، از سلامت کلی بیماران خود حمایت کنند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=bai&pag=dis&ItemID=329422