Home / خبرها / پوسیدگی دندانهای کودکان حتی در اولین ویزیت دندانپزشکی رایج است

پوسیدگی دندانهای کودکان حتی در اولین ویزیت دندانپزشکی رایج است

۷ اکتبر ۲۰۲۱ – طبق مطالعه ای که در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر شد، بیش از ۲۰ درصد از کودکان در زمان اولین معاینه ی دندانپزشکی خود، نیاز به درمان ترمیمی دارند. خطر درمان نیز با هر سال تاخیر در مراجعه به دندانپزشک، افزایش می یابد.

در این مطالعه تعداد ۷۰۶،۶۳۶ کودک ۶ ماهه تا ۶ ساله که دارای بیمه خصوصی بودند، مورد بررسی قرار گرفتند تا رابطه بین سن در اولین ملاقات با دندانپزشک و نیاز به درمانهای ترمیمی روشن شود. به گفته ی نویسندگان؛ دندانپزشکان، دانشجویان پزشکی و متخصصان اطفال باید در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان آموزش ببینند تا از بیماری هایی مانند پوسیدگی زودهنگام در دوران کودکی (ECC[1]) جلوگیری شود.

این گروه از محققان به رهبری دکتر شان مک گیورن، دندانپزشک اطفال، نوشتند: با وجود دستورالعمل های بالینی پیشگیرانه و توصیه های انجمن دندانپزشکی آمریکا و آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا، ECC شایع ترین بیماری عفونی قابل پیشگیری در بین کودکان در ایالات متحده است، زیرا ۲۱٫۴ درصد از کودکان ۲ تا ۵ ساله مبتلا به پوسیدگی هستند و ۸٫۸٪ پوسیدگی درمان نشده دارند(JADA, September 11, 2021).

پوسیدگی در دوران کودکی یک بیماری عفونی شایع و در عین حال قابل پیشگیری در بین کودکان است. در صورت عدم درمان،ECC  می تواند منجر به درد و آسیب به دندان شود که می تواند در خوردن، نوشیدن و خواب کودکان اختلال ایجاد کند.

سازمان های دندانپزشکی، غربالگری دندانی کودکان را پس از رویش اولین دندان، توصیه می کنند، اما بسیاری از والدین این پیام را نمی شنوند. محققان قصد داشتند در این مطالعه ی جدید، تأثیر سن در اولین معاینه ی دندانپزشکی بیمار را بر نیازهای کلی درمانی او بررسی کنند.

دکتر مک گایورن و همکارانش از داده های ادعاهای بیمه گذاران دندانپزشکی خصوصی از پایگاه داده های تحقیقاتی IBM MarketScan استفاده کردند. آنها نیاز به درمانهای ترمیمی و استفاده از بیهوشی عمومی را مورد بررسی قرار دادند.

بیماران واجد شرایط شرکت در این مطالعه، باید غربالگری اولیه بهداشت دهان و دندان را انجام داده، حداقل یک ویزیت دیگر قبل از ۶ سالگی داشته و حداقل دو سال بیمه ی مستمر می داشتند. کودکان زیر ۶ ماه وارد این مطالعه نشدند زیرا ویزیت های این گروه از کودکان، احتمالاً مربوط به ناهنجاری های دندان و جمجمه است.

در مجموع ۲۱ درصد از کودکان شرکت کننده در این مطالعه، پس از اولین ویزیت دندانپزشکی خود نیاز به درمان ترمیمی داشتند. با وجود تمام توصیه های سازمانهای بهداشتی برای معاینه ی دندانپزشکی کودکان قبل از ۱ سالگی، میانگین سنی کودکان در اولین معاینه دندانپزشکی، ۳٫۶ سال بود.

خطر درمان ترمیمی با افزایش سن بیمار در هنگام اولین ویزیت دندانپزشکی، افزایش می یابد. در سن ۳ سالگی، آنها بیش از دو برابر کودکانی که اولین معاینه ی دندانپزشکی را قبل از یک سالگی انجام داده اند، در معرض خطر نیاز به درمان ترمیمی قرار می گیرند، برای کودکانی که در سن ۴ سالگی برای اولین بار به ملاقات دندانپزشک می روند، این خطر چهار برابر است.

بیهوشی عمومی برای ۱۲۰۰ بیمار استفاده شده بود. افرادی که در اولین معاینه ی خود بیش از ۳ سال سن داشتند، بیشتر تحت درمان با بیهوشی عمومی قرار گرفته بودند.

به گفته نویسندگان، دندانپزشکان عمومی ۸۵ درصد از اولین معاینات دهانی را انجام داده بودند. دندانپزشکان اطفال ۱۴ درصد دیگر از اولین معاینات دهانی را انجام داده و پزشکان ۱ درصد از این معاینات را انجام داده بودند.

نویسندگان اظهار داشتند: کودکانی که برای اولین بار توسط دندانپزشکان عمومی معاینه ی دندانی شده بودند، بیشتر از کودکان مراجعه کننده به دندانپزشکان اطفال یا پزشکان، تحت درمانهای ترمیمی با بیهوشی عمومی قرار گرفته بودند. شانس نیاز به درمان ترمیمی برای کودکانی که اولین معاینه آنها توسط دندانپزشک اطفال انجام شده بود، ۱۶ درصد بیشتر از کودکانی بود که برای اولین بار توسط دندانپزشکان عمومی معاینه شده بودند.

بر اساس این یافته ها، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که بیمه شدگان خصوصی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند “طبق توصیه ها و استانداردهای فعلی مبتنی بر شواهد”، خدمات ضعیفی دریافت می کنند.

دکتر مک گایورن و همکارانش از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خواستند تا به طور فعال به دنبال راه هایی برای ایجاد خانه های دندانپزشکی برای بیماران تا سن ۱ سالگی باشند.

نویسندگان در گزارش خود نوشتند: سرمایه گذاری برای آموزش دانشجویان پزشکی، متخصصان اطفال و سایر ارائه دهندگان مراقبت های اولیه (PCP) در مورد بهترین شیوه ها و دستورالعمل های بهداشت دهان و دندان برای اطفال باید انجام شود. در ویزیت ۶ ماهه ی بررسی سلامت کودک، همه PCP ها باید رویش اولین دندان کودک را بررسی کنند و توصیه هایی برای مراجعه به دندانپزشک به والدین یا سرپرست کودک ارائه دهند، دستورالعمل های اولیه بهداشت دهان و دندان و راهنمایی های پیش بینی کننده را ارائه دهند و بتوانند زمانبندی قرار ملاقات کودک را با دندانپزشک تسهیل نمایند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=rst&pag=dis&ItemID=329425


[۱] early childhood caries