Home / خبرها / G-CAM: ماده ای ایده آل برای پروتزها

G-CAM: ماده ای ایده آل برای پروتزها

۱۱ اکتبر ۲۰۲۱- کلن، آلمان: تحقیقات انجام شده توسط شرکت اسپانیایی Graphenano Dental در مورد تقویت ماتریس های پلیمری، آن را پیشگام استفاده از فناوری نانو گرافن در دندانپزشکی کرده است. در نمایشگاه بین المللی دندانپزشکی ۲۰۲۱ در کلن، این شرکت محصولات خود را مانند دیسک G- CAM ، برای سیستم های فرز CAD/CAM ، که بر این فناوری متکی است، به نمایش گذاشت.

گرافن شکلی از کربن است که در آن یک لایه ی منفرد از اتمهای کربن در ساختاری دو بعدی در یک شبکه ی لانه زنبوری قرار گرفته اند. از جمله خواص اصلی آن می توان به مقاومت کششی بالا، سبکی، سازگاری زیستی و ضریب انبساط حرارتی پایین آن اشاره کرد. علاوه بر این، قابل بازیافت است.

خسوس مارتینز، مدیر کل دندانپزشکی Graphenano توضیح داد: بر خلاف زیرکونیا، که هنوز هم به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، بیومتریال تقویت شده ی نانو گرافن در دیسک G-CAM ، دارای مجموعه ای از خواص عالی است. وی ادامه داد: این ماده ظاهری بسیار طبیعی دارد و تمام نقایص مکانیکی، فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی بقیه موادی که در صنعت استفاده می شود را برطرف می کند.

ترکیب گرافن در پلیمرها یک استراتژی ابتکاری برای بهبود خواص مکانیکی، افزایش خاصیت الاستیک و همچنین استحکام، کاهش ظهور ترک ها و/یا جلوگیری از گسترش آنها و همچنین کاهش میزان shrinkage در طول پلیمریزاسیون است.

مارتینز افزود: مواد ما همچنین برای بیماران مفید است، زیرا واقعاً سبک است و بسیار نرمتر از زیرکونیا است. یک پروتز زیرکونیا با وزن ۷۰ گرم ممکن است اگر با ترکیب رزین و گرافن ساخته شود، تنها ۱۲ گرم وزن داشته باشد. با ساخت پروتز با G-CAM ، بیماران هیچ تفاوتی بین این پروتز با دندانهای طبیعی خود احساس نمی کنند.

G-CAM ، دارای مجوز تجاری اروپا (CE) است و Graphenano Dental عمدتا بر بازار اروپا متمرکز شده است، اما بازارهای آمریکای جنوبی و شمالی هدف بعدی آن هستند. برای کسب مجوز عرضه ی دیسک G-CAM به بازار آمریکا، داده های مورد نیاز به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه شده است و ظرف دو تا سه ماه در سراسر ایالات متحده در دسترس خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Graphenano Dental و دیسک G-CAM ، به www.graphenanodental.com  مراجعه کنید.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/g-cam-the-ideal-material-for-prostheses/