Home / خبرها / کودکان ثروتمند بیشتر در معرض خطر ساییدگی دندان هستند

کودکان ثروتمند بیشتر در معرض خطر ساییدگی دندان هستند

۱۲ اکتبر ۲۰۲۱- بر اساس یک مطالعه جهانی در ۳۰ کشور، دندان های کودکانی که در مدارس خصوصی تحصیل می کنند یا از درآمد خانوادگی بالایی برخوردار هستند، نسبت به کسانی که از مناطق اقتصادی و اجتماعی پایین تر هستند، بیشتر در معرض ساییدگی قرار دارد.

محققان دریافتند که دسترسی آسان به نوشابه ها، نوشابه های انرژی زا و آب میوه های بسته بندی شده در کشورهای مرفه، خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد.

در تحقیقی که در مجله Dentistry منتشر شد، محققان دانشگاه Griffith و موسسه ملی تحقیقات دندانپزشکی سنگاپور، ۶۵ مطالعه را با ۶۴۰۰۰ شرکت کننده تجزیه و تحلیل کردند تا ارتباط علیتی بین وضعیت اجتماعی-اقتصادی (SES) و ساییدگی دندان در کودکان و بزرگسالان را تعیین کنند.

دکتر خالد احمد از دانشکده دندانپزشکی گریفیت، گفت: این اولین مرور جامعی است که ارتباط بین وضعیت اقتصادی اجتماعی و ساییدگی دندان در سراسر جهان را بررسی می کند.

وی گفت: سایش دندان شرایطی است که منجر به فرسودگی پیشرونده و برگشت ناپذیر دندان ها در طول زمان می شود که ظاهر آنها را ناخوشایند کرده و موجب حساسیت دندانی می شود و بر توانایی فرد در جویدن غذا تأثیر می گذارد. نوشیدنی های گازدار، نوشیدنی های انرژی زا و آب میوه های بسته بندی شده در بسیاری از کشورها به وفور و به راحتی در اختیار افراد ثروتمند قرار دارند و با وجود تلاش دولتها برای اتخاذ مداخلاتی با تمرکز بر کاهش مصرف قند، مانند اجرای مالیات بر قند در انگلستان، نوشابه های رژیمی، نوشابه های شیرین شده با جایگزین های قند یا بدون قند، همچنان اسیدی هستند. این عادات غذایی ممکن است کودکان را در تمام سطوح اجتماعی-اقتصادی مستعد خطر فرسایش دندان ها کند، اما افرادی از مناطق اجتماعی و اقتصادی بالاتر ممکن است نسبت به همتایان خود در کشورهایی با درآمد کم و متوسط به دلیل افزایش دسترسی​، در معرض خطر بیشتری قرار گیرند.

این مطالعه نشان داد ساییدگی دندان در میان نوجوانانی که والدین آنها تحصیلات و ثروت بالاتری داشتند و به مدارس خصوصی می رفتند، شیوع بیشتری دارد، در حالی که افراد بالغ با تحصیلات بالاتر کمتر در معرض خطر ساییدگی دندان قرار داشتند.

دکتر احمد گفت: فرمهای اصلی ساییدگی دندان در کودکان متعلق به مناطقی با وضعیت اقتصادی و اجتماعی بالاتر(high SES area) ناشی از پتانسیل رژیم غذایی آنها در ایجاد فرسایش دندانها است. بزرگسالانی با وضعیت اقتصادی و اجتماعی پایین تر به دلیل رژیم غذایی نامناسب، شرایط پزشکی زمینه ای مانند رفلاکس اسیدی، اختلالات خوردن یا استرس و افسردگی و همچنین دسترسی محدود به مراقبتهای دندانپزشکی، بیشتر دچار ساییدگی دندان می شوند. اما بزرگسالان ثروتمند نه تنها در معرض خطر کمتری قرار دارند، بلکه دسترسی آنها به درمان دندانپزشکی نیز بیشتر است که منجر به شناسایی و مداخله زودهنگام می شود.

دکتر احمد گفت: سایش دندان با افزایش سن پیشرفت می کند، به این معنی که کودکانی با وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین، ممکن است در ابتدا سایش دندان را نشان ندهند، اما با بالغ شدن بیشتر دچار ساییدگی دندانی می شوند.

محققان همچنین دریافتند که غذاهای اسیدی سنتی مانند تمر هندی ، بائوباب، گل هیبیسکوس و چای مرکبات در برخی از کشورها به دلیل داشتن محتوای اسیدی قوی باعث سایش دندان می شوند.

دکتر احمد گفت: مدیریت علل ساییدگی دندان برای به حداقل رساندن آسیب های جبران ناپذیر آن به دندانها بسیار مهم است. افزایش آگاهی از سایش دندان ها از طریق برنامه های بهداشتی عمومی و آموزش، اولین خط دفاعی در جلوگیری از پیشرفت آسیب شناختی این بیماری است که ممکن است در مراحل بعدی زندگی نیاز به مداخله ی پرهزینه دندانپزشکی داشته باشد. بیماریهایی مانند اختلال رفلاکس معده، دیابت و اختلالات خواب و اختلال در خوردن غذا نیز می تواند مدیریت سایش دندان ها توسط متخصصان دندانپزشکی را پیچیده کند. تشخیص دلایل زمینه ای ساییدگی دندان برای دندانپزشکان بمنظور تشخیص و مدیریت صحیح آن ضروری است.

او افزود: غربالگری زودهنگام افراد در معرض خطر، به عنوان بخشی از ارزیابی روتین خطر که وضعیت اقتصادی اجتماعی(SES) را به عنوان یک عامل خطر بر اساس سن بیمار در نظر می گیرد، مقرون به صرفه بودن و موفقیت درمان دندانپزشکی را افزایش می دهد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-10-children-wealthy-backgrounds-greater-tooth.html