Breaking News

داروهایی که برای درمان سوزش سر دل تجویز می شوند، ممکن است مزایای غیرمنتظره ای برای مبتلایان به بیماری لثه داشته باشند

13 اکتبر 2021- بر اساس مطالعه اخیر محققان دانشگاه بوفالو، استفاده از داروهایی که برای درمان سوزش سر دل تجویز می شوند با کاهش شدت بیماری لثه ارتباط دارد.

این تحقیقات نشان داد که بیمارانی که از مهار کننده های پمپ پروتون (PPIs) استفاده می کنند- گروهی از داروها که معمولاً برای درمان سوزش سر دل، ریفلاکس اسیدی و زخم معده تجویز می شوند – بیشتر احتمال دارد که عمق پروبینگ کمتری در لثه (شکاف بین دندان ها و لثه ها) داشته باشند. وقتی لثه ها سالم هستند، محکم به دندان ها چسبیده اند. با این حال، در حضور باکتری های مضر، شکاف بین دندانها و لثه عمیق تر می شود و منجر به التهاب، از دست دادن استخوان و پریودنتیت می شود که به بیماری لثه نیز معروف است.

دکتر Lisa M. Yerke ، استادیار بالینی گروه پریودنتیکس و اندودنتیکس در دانشکده پزشکی دندانپزشکی UB ، در این باره گفت: این یافته ها، که ماه گذشته در مجله ی تحقیقات بالینی و تجربی دندانپزشکی منتشر شد، ممکن است به عوارض جانبی PPI مرتبط باشد که شامل تغییرات در متابولیسم استخوان و میکروبیوم روده است.

دکتر Yerke ، گفت: PPI ها به طور بالقوه می توانند در ترکیب با سایر درمان های پریودنتال مورد استفاده قرار گیرند؛ با این حال، ابتدا باید مطالعات بیشتری انجام شود تا مکانیسم های مربوط به تاثیرPPI ها در کاهش شدت پریودنتیت مشخص شود.

محققان دیگری که در این تحقیق شرکت داشتند شامل Bhavneet Chawla  نویسنده اول و فارغ التحصیلUB ، و دکتر Robert E. Cohen ، استاد پریودنتیکس و اندودنتیکس در دانشکده پزشکی دندانپزشکی UB بودند.

در این مطالعه محققان به بررسی ارتباط بین استفاده از PPI و بهبود بیماری لثه پرداختند. محققان داده های بالینی بیش از 1000 بیمار مبتلا به پریودنتیت را که از PPI استفاده می کردند با بیمارانی که از این داروها استفاده نمی کردند، مقایسه و تجزیه و تحلیل نمودند. از عمق پروبینگ به عنوان شاخص شدت پریودنتیت استفاده شد.

 نتایج این تجزیه و تحلیل نشان داد که تنها 14 درصد از دندانهای بیمارانی که از PPI استفاده می کردند، دارای عمق پروبینگ 6 میلی متر یا بیشتر بودند، در مقایسه با 24 درصد از دندانهای بیمارانی که از این داروها استفاده نمی کردند. بر اساس این مطالعه ، 27 درصد از دندانهای بیمارانی که از PPI استفاده می کردند، عمق پروبینگ 5 میلی متر یا بیشتر داشتند، در حالی که این آمار برای بیمارانی که از PPIها استفاده نمی کردند،40 درصد بود.

محققان این نظریه را مطرح کردند که توانایی PPI ها در تغییر متابولیسم استخوان یا میکروبیوم روده، و همچنین تأثیر بر میکروارگانیسم های پریودنتال، ممکن است به کاهش شدت بیماری لثه کمک کند.

دکتر Yerke ، گفت: مطالعات بیشتری در حال انجام است تا مشخص شود آیا این ارتباط در سایر جمعیت­های بیماران مبتلا به بیماری لثه وجود دارد یا خیر و اینکه تا چه حد می توان این رابطه را مستقیماً به PPI نسبت داد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-10-heartburn-drugs-unexpected-benefits-gum.html