Home / خبرها / روز جهانی آینده ی بدون حفره های دندانی

روز جهانی آینده ی بدون حفره های دندانی

روز جهانی آینده بدون حفره (WCFFDay) ، یک روز جهانی آگاهی رسانی است که در سراسر جهان در روز ۱۴ اکتبر جشن گرفته می شود. این کمپین عمدتا جامعه مدار است و این رویدادها توسط “اتحاد برای آینده بدون حفره (ACFF[1])، رهبری می شود.

شعب ACFF ، در سراسر جهان توسط تیم های اختصاصی محلی متشکل از متخصصان و مربیان دندانپزشکی و بهداشت عمومی اداره می شود. رویدادهای ترویجی، برنامه های آموزشی، مشاوره رایگان مراقبت از دهان، وبینارهای حرفه ای، تلاش های آموزشی در مدارس و بسیاری دیگر از فعالیتها توسط جوامع محلی و سازمانهای شریک هماهنگ می شود. از طریق این رویدادهای محلی، کمپین WCFFDay به دنبال مشارکت جوامع مختلف در سراسر جهان در این مبارزه جهانی است و این فرصت را فراهم می کند تا زنگ خطری را برای کسانی که توانایی ایجاد تغییرات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دارند بمنظور تشویق آنها به انجام اقداماتی در جهت دستیابی به آینده ی بدون حفره، به صدا درآورند.

ACFF توضیح داد: همه گیری COVID-19 ساختارهای بهداشتی جهانی را از آغاز سال ۲۰۲۰ متزلزل کرده است. این همه گیری علاوه بر استرس شدیدی که بر سیستم های بهداشتی وسیع تر وارد نمود، این حقیقت را نیز آشکار کرد که بهداشت دهان و دندان نیز از تأثیرات منفی همه گیری در امان نمانده است، بطوری که افزایش تعداد افرادی که از مشکلات دندانپزشکی درمان نشده رنج می برند، منجر به افزایش حفره های دندانی شده است. این افزایش ممکن است به دلیل عدم دسترسی به مراقبت های دندانپزشکی به دلیل تعطیلی مطبهای دندانپزشکی در طول همه گیری، یا شاید به دلیل تصمیم شخصی به دلیل ترس از تماس نزدیک غیر ضروری با دیگران رخ داده باشد. همچنین ممکن است به دلیل عدم تمرکز بر بهداشت دهان و دندان یا احتمالاً به دلیل عدم دسترسی به خمیردندان مناسب یا سایر ابزارهای مورد نیاز برای حفظ سلامت دهان و دندان، باشد.

به همین دلیل است که برای کمپین WCFFDay 2021 ،ACFF  از ارائه دهندگان مراقبتهای بهداشتی دهان و دندان در جذب مجدد بیماران و جلب توجه عموم مردم به سلامت دهان و دندان خود حمایت می کند. WCFFDay 2021 ، با شکستن هرگونه موانع در جوامع محلی، عموم مردم را به مراجعه به تیم های بهداشت دهان و دندان و ارائه منابع لازم برای مراقبت از سلامت دهان و دندان در خانه تشویق می کند، و این پیام را ارسال می کند که “به ما کمک کنید تا به شما در حفظ دندانهای بدون حفره کمک کنیم”.

WCFFDay ، به عنوان یک ابتکار در سال ۲۰۱۶ توسط ACFF راه اندازی شد. مأموریت آن آگاهی رسانی جهانی بیشتر در مورد پوسیدگی دندان است. تخمین زده می شود که ۲٫۳ میلیارد نفر در سراسر جهان از پوسیدگی دندان های دائمی درمان نشده و ۵۳۰ میلیون کودک دیگر از پوسیدگی دندان های شیری درمان نشده، رنج می برند.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/today-is-world-cavity-free-future-day/


[۱] the Alliance for a Cavity-Free Future