Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / آموزش برترین شیوه ی حفظ بهداشت حفره دهان

آموزش برترین شیوه ی حفظ بهداشت حفره دهان

۱۹ نوامبر ۲۰۲۱- حفره دهان فضایی آرام است، اما همچنین یک  دنیای کوچک با میلیاردها باکتری است. حفظ هارمونی بین این سویه های باکتریایی، به معنای واقعی کلمه در دست ماست و همه ما با تمرین خوب و کمی نظم می توانیم به این هدف دست یابیم.

اکثر ما تصور می کنیم که اگر دندان‌های خود را شدید­تر مسواک بزنیم، بهتر می‌توانیم آنها را از شر بقایای مواد غذایی و باکتری‌ها خلاص کنیم و آنها را تمیزتر و درخشان‌تر کنیم و چه راهی برای انجام این کار بهتر از انتخاب یک مسواک با موهای سخت است که ظاهراً برای از بین بردن ریشه‌ای کثیفی عالی می باشد. ولی باید بدانید که این قطعا یک تصور اشتباه است. دندانپزشکان استفاده از مسواک هایی با موهای نرم را توصیه می کنند زیرا به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال دهان را به خوبی تمیز می کنند. بهداشت خوب دهان بدون خطر نیست، احتمال “فرسایش” دندان با استفاده از مسواکهای زبر و روشهای ناصحیح مسواک زدن وجود دارد. به همین دلیل است که استفاده از تکنیک و ابزار مناسب بسیار مهم است.

در طول تاریخ

حتی نئاندرتال ها، نیز با مفهوم تمیز کردن دندان ها آشنا بوده اند. زیرا در محل زندگی آنها، استخوان های کوچک و چوب های ظریف برای تمیز کردن فضاهای بین دندانی یافت شده است. آثار اولین مسواک در حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد در مصر باستان کشف شد.

در آن زمان مردم از چوب های جویدنی کوچکی استفاده می کردند که در یک انتها ساییده می شد و به این ترتیب به عنوان نوعی برس استفاده می شد. این کار امروزه نیز در بسیاری از کشورهای آفریقایی و عربی رایج است.

روزانه و کامل

دستورالعمل مسواک زدن اساساً ساده است: ما بین مسواک و لثه یک زاویه ۴۵ درجه ایجاد می کنیم و آن را از جلو به عقب و به صورت دایره ای و آرام به بالا و پایین می کشیم، بدون اینکه هیچ سطحی از دندان ها را فراموش کنیم: بیرون، داخل و سطحی که با آن می جویم.

بعلاوه، شستن کامل زبان با یک اسکراپر زبان در این فرآیند ضروری است، زیرا گوشه ها و شکاف های کافی در زبان برای تجمع میکروارگانیسم ها وجود دارد.

تمیز کردن فضاهای بین دندانی با برس های بین دندانی به ویژه شب ها قبل از خوابیدن توصیه می شود و در جلوگیری از پوسیدگی بین دندانی، بسیار موثر است. تمیز نمودن حفره دهان و حفظ بهداشت آن، نیاز به مهارت و صرف وقت دارد، اما فقط با اختصاص چند دقیقه از وقت خود برای انجام این کار- دو بار در روز-، می توانید به این هدف برسید.

منبع: