Home / خبرها / سلامت دهان در بارداری می تواند به کاهش خطر زایمان زودرس کمک کند

سلامت دهان در بارداری می تواند به کاهش خطر زایمان زودرس کمک کند

۱۷ نوامبر ۲۰۲۱- تحقیقات جدید محققان دانشگاه سیدنی نشان داده است که درمان ژنژیویت (التهاب لثه که باعث خونریزی لثه می شود) در دوران بارداری، با کاهش خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد در نوزادان، مرتبط است.

این اولین مرور سیستماتیک و متاآنالیزی است که اخیراً در مجله سلامت دهان و دندانپزشکی پیشگیرانه منتشر شده است، و تاثیر درمان ژنژیویت در زنان باردار را بر نتایج بارداری بررسی نموده است.

بیست میلیون نوزاد در سراسر جهان (۱۵٫۵ درصد از کل زایمان ها) با وزن کم متولد می شوند(کمتر از ۲٫۵ کیلوگرم)  و تقریباً ۱۱ درصد از تمام تولدهای زنده، نارس متولد می شوند(قبل از هفته ۳۷ام بارداری).

در حالی که مطالعات نشان داده اند که پریودنتیت (عفونت شدید لثه غیرقابل برگشت) با پیامدهای بد بارداری مرتبط است، در این مطالعه ارتباط التهاب رایج لثه، یعنی ژنژیویت (که قابل درمان و قابل پیشگیری است) با پیامدهای بد بارداری بررسی گردید.

در این مطالعه نتایج بیش از ۱۰۰۰ بیمار از سه کارآزمایی تصادفی، کنترل دار مرور شد، این مطالعات تأثیر مثبت سلامت دهان و دندان را بر پیامدهای بارداری در بیش از ۶۰۰ زن نشان داده بودند.

پروفسور Joerg Eberhard ، نویسنده ارشد این مقاله، رئیس بخش سلامت دهان و دندان در دانشگاه سیدنی و مرکز چارلز پرکینز می گوید: به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، زنان باردار مستعد ابتلا به ورم لثه هستند، بطوریکه ۶۰ تا ۷۵ درصد از آنها با این مشکل مواجه می شوند، بنابراین ژنژیویت در بین زنان باردار بسیار شایع است.

عفونت دهان می‌تواند اثرات سیستمیک در بدن داشته باشد. ژنژیویت نشانگرهای التهابی و باکتری‌ها را در جریان خون سیستمیک آزاد می‌کند که ممکن است به جفت برسد و نتایج ضعیف بارداری مانند زایمان زودرس را به همراه داشته باشد.

پرفسور Eberhard، گفت: بررسی ما نشان داد که به طور شگفت انگیزی حتی التهاب خفیف در حفره ی دهان، که شامل لثه ها نیز می شود، می تواند تأثیر منفی بر پیامدهای بارداری از جمله نوزادان نارس یا وزن کم هنگام تولد داشته باشد، بنابراین مدیریت این عامل خطر ضروری است.

تحقیقات قبلی نشان داده است که پاسخ های التهابی در دوران بارداری تاثیر منفی بر نتایج بارداری دارند.

او افزود: مطالعه ما نشان می دهد که اگر التهاب لثه در دوران بارداری درمان شود، خطر تولد نوزاد نارس تقریباً ۵۰ درصد کاهش می یابد یا حدود ۱۰۰ گرم به وزن هنگام تولد نوزادانی که با وزن کم متولد می شوند، افزوده می شود.

در واقع، اگر مادر از سلامت دهان و دندان خوبی برخوردار باشد، این خطر به نصف کاهش می‌یابد که این یک یافته ی مهم و قانع‌کننده است. خبر خوب این است که درمان ورم لثه بسیار آسان است و ارزان و در دسترس می باشد. معاینه و تمیز کردن دندان هر شش ماه یکبار می تواند از هرگونه التهاب لثه جلوگیری و آن را درمان کند.

 دکتر Quynh Anh Le ، نویسنده اصلی این مقاله از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پزشکی و بهداشت سیدنی، گفت: این یافته‌ها به شواهد تأثیر سلامت دهان و دندان بر سلامت عمومی، به‌ویژه برای زنان باردار افزوده شد. این مهم است که زنان و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در سراسر جهان بدانند که مراقبت از بهداشت دهان و دندان نه تنها برای سلامت مادر بلکه برای کودک او نیز مفید است.

معاینات منظم دندانپزشکی، تمیز کردن دندان و درمان هرگونه التهاب لثه باید بخش مهمی از مراقبت های بارداری برای همه زنان باشد.

پروفسور ابرهارد افزود: درمان ژنژیویت در زنان باردار برای بهبود نتایج زایمان یک موضوع بهداشت عمومی جهانی است، به ویژه با توجه به فراوانی بالای ژنژیویت در زنان باردار و سهولت درمان ژنژیویت که چنانچه درمان نشود منجر به پریودنتیت (عفونت لثه)، می شود که درمان آن بسیار سخت است. همه زنان باردار باید تشویق شوند تا معاینات دندانپزشکی و در صورت لزوم درمان ورم لثه را انجام دهند.

او افزود: خدمات دندانپزشکی باید برای زنان باردار به صورت رایگان ارائه شود تا آنها تشویق شوند که در دوران بارداری خود به طور منظم برای معاینات دندانپزشکی مراجعه نمایند تا از التهاب لثه جلوگیری شود.

محققان خاطر نشان کردند که التهاب لثه تنها عامل تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد نیست، اما علاوه بر سایر مراقبت‌های دوران بارداری، توجه به سلامت لثه به هوشیاری بیشتری نیاز دارد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-11-oral-health-pregnancy-pre-term-birth.html