Home / خبرها / رویکرد مبتنی بر نانوتکنولوژی ممکن است راهی برای تسکین درازمدت درد ناشی از حساسیت دندانی فراهم کند

رویکرد مبتنی بر نانوتکنولوژی ممکن است راهی برای تسکین درازمدت درد ناشی از حساسیت دندانی فراهم کند

۲۲ نوامبر ۲۰۲۱- برای اولین بار، محققان دانشگاه کوئینزلند از فناوری نانو برای توسعه ی روش‌های مؤثر بمنظور مدیریت حساسیت دندانی استفاده کردند.

دکتر Chun Xu ، از دانشکده دندانپزشکی UQ، گفت: این رویکرد ممکن است در مقایسه با گزینه‌های فعلی، تسکین طولانی‌مدت و موثرتری را برای افراد دارای دندانهای حساس، ارائه دهد.

دکتر Xu، گفت: در دندان‌های سالم، لایه‌ای از مینای دندان از قسمت تاج دندان (قسمتی از دندان که بالای خط لثه است) محافظت می‌کند. زیر خط لثه لایه‌ای به نام سمان از ریشه دندان محافظت می‌کند. در زیر هر دو لایه ی مینا و سمان، عاج دندان قرار دارد. وقتی که لایه‌های محافظ عاج یعنی مینا و سمان آسیب ببینند، گرمی، سردی، مواد اسیدی یا غذاهای چسبناک با عاج دندان تماس پیدا می کنند، همچنین در صورت تحلیل لثه، عاج دندان در معرض مواد مختلف قرار می‌گیرد که نهایتاً منجر به حساسیت دندانی می‌شود. در حقیقت هنگامی که عاج در معرض محیط دهان قرار می گیرد، توبولهای ریزی که در آن قرار دارند، تحریکات ناشی از گرما، سرما یا شیرینی یا ترشی غذا را به اعصاب دندان(پالپ) منتقل کرده و باعث ایجاد درد می شوند.

دکتر Xu، با اشاره به استفاده از نانومواد در این مطالعه ی پیش بالینی، گفت: این مواد به سرعت توبول های عاج را که در معرض دید قرار گرفته اند، مسدود کرده و از این درد ناخوشایند جلوگیری می کنند. رویکرد ما سریعتر از گزینه های درمانی فعلی عمل می کند و سبب تسکین درد به مدت طولانی تر می شود.

او توضیح داد: این مواد می توانند به صورت خمیر تولید شوند، بنابراین افرادی که دندان های حساسی دارند، می توانند به سادگی این خمیر را روی دندانهای خود بمالند و یک تا سه دقیقه ماساژ دهند. مرحله بعدی تحقیق، آزمایشات بالینی است.

حساسیت دندانی تا ۷۴ درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد و در مواقعی آنچنان کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد که نیاز به درمانهای پرهزینه دارد.

در صورت موفقیت آمیز بودن کارآزمایی های بالینی، در آینده ی نزدیک افراد می توانند از این روش جدید در خانه و بدون نیاز به مراجعه به دندانپزشک، بهره مند شوند.

دکتر Xu از دانشکده دندانپزشکی UQ، گفت: ما امیدواریم این مطالعه، محققان را به انجام تحقیقات بیشتر در زمینه ی نانوتکنولوژی برای رفع مشکلات دندانی تشویق کند.

محققانی از موسسه ی استرالیایی مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی (AIBN) در دانشگاه کوئیزلند در این تحقیق همکاری داشتند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20211122/Nanotechnology-approach-may-provide-long-term-pain-relief-for-people-with-sensitive-teeth.aspx