Home / خبرها / کیت های تست بزاقی کووید-۱۹همچنین می توانند میکروبیوم دهان را اندازه گیری کنند

کیت های تست بزاقی کووید-۱۹همچنین می توانند میکروبیوم دهان را اندازه گیری کنند

۲۲ نوامبر ۲۰۲۱- مطالعه ی محققان دانشگاه راتگرز نشان داده است که کیت‌های تست بزاقی COVID-19 ، که شامل یک نگهدارنده جدید هستند، همچنین می‌توانند برای اندازه‌گیری ارگانیسم‌های میکروسکوپی در دهان استفاده شوند. این کیتها، امکان مطالعه رابطه بین میکروب های دهان و ریه و ویروس SARS-CoV-2  را فراهم می کند و ممکن است منجر به توسعه درمان های جدید گردد.

این مطالعه که در مجله NPJ Biofilms and Microbiomes منتشر شده است، اولین مطالعه ای است که دقت این کیت های تست خانگی کووید مبتنی بر بزاق را برای اندازه گیری میکروبیوم دهان( باکتری هایی که در دهان حیوانات و انسان ها یافت می شوند)، آزمایش می کند.

دکتر ابیگیل آرمسترانگ، نویسنده ارشد این مقاله، از مرکز بیوتکنولوژی پیشرفته و پزشکی (CABM) در دانشگاه راتگرز، می گوید: ما هر روز مقدار کمی از بزاق خود را استنشاق می کنیم، بنابراین منطقی است که برخی از میکروب هایی که در دهان ما زندگی می کنند به ریه های ما راه یابند. با مطالعه میکروبیوم دهان در این نمونه‌های ضبط شده از افراد مبتلا به کووید-۱۹ یا بدون آن، می‌توانیم ایده‌ای درباره تأثیر محیط میکروبی در دهان و ریه بر این بیماری به دست آوریم.

در کیتهای آزمایش‌ بزاقی از مواد نگهدارنده ی خاصی برای حفظ مواد ژنتیکی (RNA) ویروس SARS-CoV-2  استفاده می‌گردد تا امکان نمایش سریع نتیجه میسر گردد. با این حال، تاکنون، مشخص نبود که آیا این مواد نگهدارنده، ماده ی ژنتیکی باکتریها و سایر میکروارگانیسم ها را نیز حفظ می کند یا خیر.

محققان برای بررسی توانایی اندازه‌گیری میکروبیوم در کیت‌های آزمایش بزاقی کووید، نمونه‌های بزاق ۲۲ شرکت‌کننده را با این کیت‌ها و همچنین در لوله‌های خالی بدون نگهدارنده جمع‌آوری کردند. شش نفر از شرکت‌کنندگان نیز روزهای بعد برای دادن مجموعه‌ای دیگر از نمونه‌ها برگشتند تا محققان بتوانند میکروبیوم آنها را در طول زمان مطالعه کنند. محققان سپس توانایی خود را برای اندازه گیری میکروبیوم در هر دو نوع جمع آوری شده از بزاق، مقایسه کردند.

محققان دریافتند که نمونه‌های جمع‌آوری‌شده در کیت‌های تست کووید هنوز امکان اندازه‌گیری دقیق باکتری‌ها را فراهم می‌کنند و در مقایسه با نمونه‌های جمع‌آوری‌شده در لوله های آزمایش بدون مواد نگهدارنده، در طول زمان تصویر پایدارتری از میکروبیوم ارائه می‌دهند. این یافته‌ها بدین معناست که بزاق جمع‌آوری‌شده برای آزمایش کووید می‌تواند برای اندازه‌گیری میکروب‌ها در دهان و کمک به درک بیشتر ما از اثرات سیستمیک عفونت کووید استفاده شود و همچنین به محققان کمک کند تا درمان‌های مبتنی بر پروبیوتیک یا میکروبیوم را برای کمک به درمان COVID-19 ، توسعه دهند.

دکتر Martin Blaser ، نویسنده ارشد این مقاله و مدیر CABM، گفت: این کار ما را در موقعیتی قرار می‌دهد که نمونه‌های بزاقی زیادی که از افراد شرکت کننده در مطالعه راتگرز به دست آورده‌ایم را در صورتیکه داوطلب شرکت در تحقیقات کووید باشند، بررسی کنیم.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-11-covid-kits-oral-microbiome-saliva.html