Home / خبرها / بررسی راه های کاهش خطرات COVID-19 در مطب های دندانپزشکی

بررسی راه های کاهش خطرات COVID-19 در مطب های دندانپزشکی

۲۴ نوامبر ۲۰۲۱- بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه ایلینویز شیکاگو انجام شد، افزودن مقدار کمی پراکسید هیدروژن به آب در جرم­گیرهای اولتراسونیک که برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند به کاهش خطر شیوع بیماری‌های منتقله از هوا، از جمله COVID-19، در محیط های دندانپزشکی بالینی کمک کند.

محققان کالج دندانپزشکی و کالج مهندسی UIC ، مقاله ی خود را با عنوان “اثر ضد عفونی کنندگی H2O2  بر پراکندگی ریز قطرات ناشی از کاویتاسیون” در شماره ی اکتبر مجله تحقیقات دندانپزشکی منتشر کردند.

پرفسور کنستانتین مگاریدیس، استاد برجسته ی مهندسی مکانیک و صنایع UIC و نویسنده ی راهبر این مقاله، گفت: محققان دانشکده دندانپزشکی با ما تماس گرفتند تا راه‌های بازگشایی ایمن کلینیک دندانپزشکی UIC را در حالی که در ابتدای همه‌گیری COVID-19 تعطیل شده بود، ارزیابی کنیم.

از آنجایی که ابزارهای اولتراسونیک و سایر ابزارهای دندانپزشکی به تولید آئروسل از بزاق، آب آلوده یا خون کمک می کنند و خطر انتشار عوامل بیماری زا را به محیط اطراف افزایش می دهند، محققان به دنبال راهکارهایی برای کاهش خطر انتقال ذرات حاوی SARS-CoV-2 از طریق هوا بودند.

برخی از دندانپزشکان از قبل می دانستند که افزودن پراکسید هیدروژن ۱ درصد ، یا پوویدون آیوداین ۰٫۲ درصد، مزایای بالقوه ای به عنوان ضد عفونی کننده های خفیف ارائه می دهند، این اطلاعات به این ایده منجر شد که افزودن ترکیب پراکسید به منبع آب ابزارهای دندانپزشکی می تواند انتشار ویروس را از طریق ذرات خارج شده در طول روش های دندانپزشکی کاهش دهد. در این مطالعه، دانشکده مهندسی نحوه ی تغییر اسپری آئروسل های تولید شده توسط دستگاه جرمگیر اولتراسونیک را با افزودن پراکسید هیدروژن به منبع آب این دستگاه، آزمایش کرد.

محققان اندازه و سرعت قطرات ساطع شده از نوک یک جرمگیر اولتراسونیک دندانی را اندازه گیری کردند. پرفسور مگاریدیس گفت که آنها استفاده از آب خالص و غلظت های مختلف پراکسید هیدروژن را در خط تامین آب این ابزار، مقایسه کردند.

نتایج نشان داد که افزودن پراکسید هیدروژن بر اندازه قطرات و سرعت پرتاب به گونه‌ای تاثیر می‌گذارد که می توان بر اساس این داده ها، دستورالعمل‌هایی را برای کاهش خطر شیوع بیماری‌های منتقله از هوا تدوین نمود.

به گفته محققان، افزودن پراکسید هیدروژن به جریان آب جرم‌گیر اولتراسونیک، باید خطر عفونت را کاهش دهد زیرا تعداد قطرات کوچک از دهان بیمار را کاهش و یا از بین می­برد. همچنین خطر عفونت را کاهش می دهد زیرا پراکسید هیدروژن یک محیط ضد پاتوژن ها را در هنگام حرکت آئروسل در هوا و پس از فرود بر روی سطوح ایجاد می کند. مسیرهای شبیه‌سازی شده ی پرتاب آئروسل ها هنگام استفاده از آب خالص و پراکسید هیدروژن، نشان می‌دهند که قطرات اسپری شده هنگام استفاده از پراکسید هیدروژن بزرگ‌تر هستند و سرعت بیشتری دارند، که به معنی زمان کمتری برای باقی ماندن در هوا می باشد.

اگرچه محققان قطرات حاوی ویروس را آزمایش نکردند، اما آنها فرض می کنند که احتمال زنده ماندن هر نوع ویروسی در دهان بیمار با محلول پراکسید هیدروژن کاهش می یابد. در دوزهای بالاتر، پراکسید هیدروژن ممکن است مضر باشد، با این حال محلول ۱٫۵ درصد ایمن است و توسط برخی از دندانپزشکان در طول همه گیری استفاده شده است.

پرفسور مگاریدیس گفت: ما دریافته‌ایم که افزودن پراکسید هیدروژن در واقع یک رویکرد کاملاً به جا و منطقی است، زیرا نیازی به اصلاح در ابزار ندارد، فقط یک یا دو درصد محلول پراکسید هیدروژن می تواند این کار را انجام ‌دهد، این ترکیب نه تنها به طور تهاجمی با بقای ویروس در حین حرکت در هوا و فرود روی سطوح مبارزه می کند، بلکه قطرات بزرگتری ایجاد می کند که احتمال باقی ماندن طولانی مدت آنها را در هوای اتاق کاهش می دهد.

محققان خاطر نشان کردند که تحقیقات بیشتر برای یافتن بار پاتوژن واقعی قطرات (که بستگی به فعل و انفعالات مایع خارج شده با بافت های دهان و دندان دارد)، خواص مایع مربوطه، و نقش حرکت دستگاه دندانپزشکی در دهان در پراکندگی قطرات در هوا، ضروری است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-11-ways-covid-dental-offices.html