Home / خبرها / آیا هوش مصنوعی آماده ی ورود به دندانپزشکی است؟

آیا هوش مصنوعی آماده ی ورود به دندانپزشکی است؟

۶ ژانویه ۲۰۲۲ – آیا دندانپزشکی برای پذیرش هوش مصنوعی (AI) آماده است؟ یا بهتر است بگوییم، آیا هوش مصنوعی برای استفاده در دندانپزشکی خارج از محیط های دانشگاهی و تحقیقاتی آماده است؟ بر اساس تحقیقاتی که در سوم ژانویه به صورت آنلاین در Dentistry Review منتشر شد، هوش مصنوعی امیدوارکننده است، اما استفاده ی آن در دندانپزشکی همچنان از پزشکی بالینی عقب تر است.

نویسندگان به رهبری دکتر Mohamed Meghil ، استاد کالج دندانپزشکی جورجیا در دانشگاه آگوستا خاطرنشان کردند، در حالی که این امر دلگرم کننده است که دندانپزشکی به سمت پذیرش هوش مصنوعی حرکت می کند، اما اکنون فقط در برخی از تخصص های دندانپزشکی مانند ارتودنسی و اندودنتیکس از آن استفاده می شود.

محققان نوشتند: اگرچه این فناوری در برخی از تخصص‌های دندانپزشکی در محیط‌های تحقیقاتی و دانشگاهی به کار گرفته شده است، اما هنوز به طور کامل به تحقیقات دندانپزشکی معرفی نشده و به آمادگی فنی لازم و صرفه ی اقتصادی برای ورود به بازار دندانپزشکی نرسیده‌ است.

جستجو و ارزیابی مطالعات

دکتر Meghil و همکارانش، ۳۱۷۷ مقاله را از طریق جستجوی کلمات کلیدی “هوش مصنوعی و دندانپزشکی” در پایگاه‌های اطلاعاتی مقالات مانند PubMed و Medline ، جمع‌آوری کردند. پس از کنار گذاشتن انتشاراتی که مطالعات متاآنالیز، چکیده کنفرانس، مرور، نظرات متخصصین، پروتکل ها، گزارش های غیربالینی، مطالعات منتشر نشده یا مطالعات به زبان های دیگر بودند، توانستند مجموعا ۲۸ مطالعه را شناسایی کنند که در آنها استفاده از هوش مصنوعی در زمینه های دندانپزشکی بررسی شده بود.

برای هر یک از مطالعات، آنها خلاصه‌ای کوتاه از جمله میزان داده‌های آموزشی و داده‌های آزمایش، فناوری مورد استفاده (به عنوان مثال، شبکه عصبی مصنوعی)، و نتایج (به عنوان مثال، قادر به پیش‌بینی کشیدن دندان با یک نرخ موفقیت ۹۰٫۴ درصدی) را ارائه کردند.

برای دستیابی به یک ارزیابی انتقادی یکسان در تمام مطالعات، دکتر Meghil و همکارانش هر مطالعه را با استفاده از ابزار ارزیابی ریسک سوگیری مدل پیش‌بینی (PROBAST)،- ابزاری برای ارزیابی خطر سوگیری، و کاربرد مدل مورد مطالعه در پیش‌بینی تشخیصی و پیش آگهی- ارزیابی کردند. PROBAST ، برای ارزیابی کیفیت مطالعات از نظر عواملی مانند مناسب بودن شرکت کنندگان، منابع داده، روش های تحلیلی و نتیجه گیری طراحی شده است.

محققان دریافتند که مطالعات در زمینه‌های ارتودنسی، پروستودنتیک و پزشکی دهان بالاترین میانگین امتیاز PROBAST را داشتند که نشان‌دهنده کیفیت بالاتر است، در حالی که مطالعات در زمینه‌های پریودنتیکس، جراحی فک و صورت و اندودنتیکس کمترین امتیاز را داشتند.

هوش مصنوعی به پتانسیل کامل خود نرسیده است

نویسندگان خاطرنشان کردند که در حالی که هوش مصنوعی در حال حاضر یک فناوری نسبتاً بالغ در زمینه پزشکی است که از آن برای تشخیص بیماریها، تفسیر نتایج و کمک به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای دستیابی به نتایج درمانی بهتر استفاده می شود، اما هنوز به پتانسیل خود در زمینه دندانپزشکی دست پیدا نکرده است.

آنها نوشتند: مطالعات بیشتر، از جمله کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌سازی شده، برای تایید ارزش این مفهوم در دندانپزشکی با هدف ارائه ی مراقبت‌های دندانی داده‌محور و با کارایی بالا که می‌تواند علم، اقتصاد و ارائه ی گزینه‌های درمانی بهینه را برای بیماران به سرعت بهبود بخشد، مورد نیاز است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=pmt&pag=dis&ItemID=329867