Home / خبرها / دندانپزشکان از تأثیر استرس COVID-19 بر سلامت دندانها می گویند

دندانپزشکان از تأثیر استرس COVID-19 بر سلامت دندانها می گویند

۲۴ ژانویه ۲۰۲۲- بنظر می رسد در کنار سایر علل، همه گیری COVID-19 ، نیز مشکلاتی نظیر ترک خوردن دندان، دندان قروچه و درد فک را برای ما ایجاد می کند. این چیزی است که دندانپزشکان پس از درمان بیمارانی که در طول همه گیری تحت استرس بودند و آن را روی دندان های خود وارد کردند، می گویند. به گزارش ارائه دهندگان خدمات بهداشتی محلی و انجمن دندانپزشکی آمریکا، دندانپزشکان مشکلات دهان و دندان مرتبط با استرس بیشتری را در طول همه گیری در بین بیماران خود مشاهده کرده اند.

دکتر Rana Stino ، دندانپزشک و شریک کلینیک مراقبت دندانی واتر تاور، گفت: مردم بیشتر دندانهای خود را بر روی هم فشار می‌دهند و می‌سایند، بهمین دلیل دندان‌های بیشتری ترک می خورند. گاهی شدت فشار وارده بحدی است که حتی محافظ بایت آنها نیز می‌شکند.

موسسه ی سیاست سلامت انجمن دندانپزشکی آمریکا در ماه اکتبر پس از یک نظرسنجی اعلام کرد که دندانپزشکان از افزایش مشکلات مرتبط با استرس در دهان مانند فشردن فکین، دندان های لب پر شده یا ترک خورده و اختلال عملکرد مفاصل، خبر دادند.

بر اساس این نظرسنجی، ۶۹ درصد از دندانپزشکان شاهد افزایش دندان قروچه و فشردن دندان‌ها در بیماران بوده‌اند و ۶۳ درصد نیز گفته‌اند که بیماران بیشتری را با دندان‌های لب پر شده و ترک‌خورده ویزیت کرده اند که این مشکلات اغلب با استرس ارتباط دارند.

دکتر Stino، که بیشتر از همه شاهد این مشکلات در بین بیماران بوده است، با بیماران در مورد اینکه چرا و چه استرس هایی دارند، گفتگو کرده است. او می گوید: در مواردی که دندان قروچه و فشردن فک ها فقط در شب اتفاق می افتد، بیمار حتی نمی داند که دندان قروچه می کند. بیماران به‌ویژه در آغاز همه‌گیری، به استرسهایی در مورد از دست دادن شغل یا انجام چندین کار بطور همزمان برای بچه‌ها در خانه اشاره کردند.

دکتر Stino، گفت: شما می توانید برخی از الگوهای سایش واقعا آشکار را روی دندان های آنها ببینید، می توانید برخی از علائم گاز گرفتن گونه ها را ببینید، که همان نشانه هایی هستند که در کتب درسی به آنها اشاره شده است.

او همچنین بیماران را برای درد گردن، درد در شانه ها و کمر به فیزیوتراپیست ارجاع می دهد. بیماران همچنین ممکن است از سردرد یا صدای زنگ در گوش خود شکایت کنند. همه این علائم می تواند ناشی از فشار دادن و ساییدن دندانها بر روی هم باشد که در صورت عدم درمان، به درد فک می انجامد.

در نزدیک به ۱۳ سال کار، دکتر کارن فیلدز دندانپزشک در شیکاگو، سطح بی سابقه ای از مشکلات دندانی مرتبط با استرس را مشاهده کرده است. او می‌گوید: به‌راستی می‌توانم بگویم بیشترین تعداد دندان‌های ترک خورده را در طول دو سال گذشته نسبت به تمام دوران حرفه‌ای خود دیده‌ام، بسیاری از بیماران با دندان های شکسته به من مراجعه می کنند. او همچنین موارد بیشتری از سردرد و گردن درد را از بیماران شنیده است.

او گفت: این بیماری همه گیر سطح بالایی از استرس را ایجاد کرده است که منجر به عادت روانی اجتماعی ساییدن و فشردن دندان ها بر روی هم، شده است. با افزایش عوامل استرس زا، ما تمایل داریم آنها را روی دندان های خود اعمال کنیم.

دکتر جوئل برگ، رئیس سابق آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا و مدیر ارشد دندانپزشکی در شرکت Willo ، که تولید کننده ی مسواک برای کودکان است، گفت: دندان های ترک خورده بیشتر را می توان به دلایلی مانند عدم حضور افراد در جلسات مراقبت معمول یا استرس نسبت داد. مطمئناً سطح استرس همه در طول همه‌گیری افزایش یافته است.

دندانپزشکان می گویند که بیماران باید مراجعات منظم خود به دندانپزشکی را حفظ کنند و والدین باید اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان به مسواک زدن ادامه می دهند. به گفته ی آنها، اگر متوجه شکستگی یا ترکی در دندان خود شدید و یا گردن درد و سردرد شدید دارید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

دندانپزشکان همچنین تأکید می کنند که مطب ها برای اطمینان از محیطی امن و تمیز تلاش زیادی کرده اند.

کاهش استرس می تواند کمک کننده باشد. هر چیزی از شل کردن عضلات گرفته تا مدیتیشن قبل از خواب ایده خوبی است. دندانپزشکان می توانند برای بیماران نگهدارنده یا محافظ دهان تهیه کنند. بوتاکس نیز گزینه ای برای تسکین درد فک است.

دکتر Stino ، خود فشارهای زیادی را تجربه کرده است، به خصوص زمانی که سه فرزند ۱۴، ۱۱ و ۶ ساله اش، بصورت آنلاین در خانه درس می خواندند و مطب دندانپزشکی او برای ماه ها بسته بود. او شب ها یک retainer می پوشد و از بوتاکس استفاده کرده است. او گفت: من قطعاً می‌توانم با بیمارانم همدردی کنم.

او به بیماران یادآوری می کند که ویزیتهای مراقبت اولیه ی دندانپزشکی خود را به تعویق نیاندازند، زیرا بسیاری از مشکلات سلامت را می توان ابتدا در دهان تشخیص داد. روکش ها می توانند از دندان ها محافظت کنند. اما ممکن است لازم باشد دندان های عمیقا ترک خورده کشیده شوند. او گفت: پیشگیری کلیدی است و هر چه بیشتر قرار ملاقاتهای خود را به تاخیر بیاندازید، درمان مشکلات چالش برانگیزتر می شود.

فیلدز افزود: یکی از تغییرات خوب در همه گیری کووید-۱۹، این است که بیماران پس از تنفس با ماسک روی صورت و تمرکز بر هوای بازدمی، از بوی دهان خود بیشتر آگاه شده اند.

او می‌گوید: از زمانی که -نزدیک به دو سال- بینی و دهان خود را پوشانده‌ایم، بسیاری از بیماران این فرصت را داشته‌اند تا روی بوی دهان خود تمرکز کنند و متوجه شوند که چه زمانی کمتر خوشایند است.

بوی بد دهان می تواند آشکارساز اولیه ی چیزهایی مانند تغییرات رژیم غذایی باشد، به گفته ی او، رژیم غذایی حاوی مقادیر کم میوه و سبزیجات، یا یک مشکل بهداشتی کنترل نشده مانند دیابت، می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. او به بیماران یادآوری کرد که زبان و سقف دهان خود را مسواک بزنند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2022-01-teeth-sore-jaws-dentists-covid-.html