Home / خبرها / غربالگری اختلالات تنفسی در خواب علاوه بر بزرگسالان برای کودکان نیز باید انجام شود

غربالگری اختلالات تنفسی در خواب علاوه بر بزرگسالان برای کودکان نیز باید انجام شود

۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ – به گفته یکی از سخنرانان کنگره دندانپزشکی یانکی در بوستون در سال ۲۰۲۲، اختلال تنفسی در خواب، از جمله اپیزودهایی از تنفس غیرطبیعی و خروپف، می‌تواند در سنین کودکی نیز رخ دهد، به همین دلیل است که کودکان باید در طول معاینات معمول دندانپزشکی از نظر این وضعیت غربالگری شوند.

دکتر کری دیسپولو، دندانپزشک بیمارستان کودکان بوستون، و مدرس دانشکده دندانپزشکی هاروارد و دانشکده ی دندانپزشکی گلدمن در دانشگاه بوستون، تاکید کرد: دندانپزشکان باید با نشانه های بالینی اختلال تنفس در خواب در کودکان آشنا باشند. تشخیص و درمان زودهنگام این وضعیت می تواند از ابتلای کودکان به عوارض بیشتر، از جمله بیماریهای عصبی شناختی و ناهنجاری های احتمالی صورت، جلوگیری کند.

دکتر دیسپولو گفت: همه کودکان باید برای این وضعیت مورد ارزیابی قرار گیرند، این باید بخشی از معاینه سر و گردن توسط دندانپزشکان باشد.

در طول معاینه، پزشکان باید روابط جمجمه و صورت، اکلوژن و باز بودن راه هوایی را ارزیابی کنند. وی گفت: علاوه بر این، باید به علائم بالینی از جمله هیپرتروفی لوزه ها، کراس بایت و ساییدگی ناشی از دندان قروچه توجه ویژه ای شود.

دیسپولو افزود: “سابقه خروپف نیز باید مورد ارزیابی قرار گیرد.”

برای ارزیابی کودکان، پزشکان باید از ابزارهایی مانند ابزار BEARS[1] استفاده کنند، که یک پرسشنامه خواب است که مخفف مشکلات قبل از خواب، خواب آلودگی بیش از حد در طول روز، بیداری در طول شب، منظم بودن و طول مدت خواب و اختلال تنفسی در خواب است.

اگرچه عادات دهانی باعث ایجاد راه های هوایی غیرطبیعی در بیماران نمی شود، اما منجر به مال اکلوژنهایی می شود که می تواند باعث بروز مشکلات راه های هوایی شود. او خاطرنشان کرد که دندانپزشکان باید مراقب مال اکلوژن هایی نظیر اپن بایت قدامی یا کراس بایت در کودکانی باشند که عادات دهانی مانند مکیدن غیرتغذیه ای یا tongue thrusting (نیروی غیر طبیعی زبان در مقابل دندان ها در هنگام عمل بلع) ندارند.

دکتر دیسپولو، گفت: آن نوع از مال اکلوژن های بدون عادات دهانی منفی، “یک پرچم قرمز برای وجود مشکل در راه های هوایی خواهد بود.”

او هشدار داد در حالی که همه کودکان باید غربالگری شوند، برخی از آنها بیشتر احتمال دارد که دچار اختلال تنفسی در خواب باشند، مانند کودکان مبتلا به ناهنجاری های کرانیوفاسیال(جمجمه صورت)، چاقی، سینوزیت مزمن، التهاب واکنشی راه های هوایی، و آدنوئیدهای هیپرتروفیک و لوزه ها، که بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. همچنین، داده‌ها نشان می‌دهد که پسران و کودکان سیاه‌پوست مستعد ابتلا به اختلالات تنفسی در خواب هستند.

بدون تشخیص و درمان، کودکان ممکن است دچار مشکلات عصبی رفتاری با اثراتی بر سیستم عصبی مرکزی شوند. او گفت: اختلال تنفسی در خواب همچنین می تواند بر عملکرد قلبی عروقی با افزایش فشار خون جبرانی تأثیر بگذارد و همچنین منجر به ناهنجاری هایی در صورت شود، به طور کلی، ممکن است در کودکانی که دچار اختلال تنفسی در خواب هستند تاخیرهای رشد جسمی همراه با کاهش کلی کیفیت زندگی وجود داشته باشد.

خوشبختانه، اختلال تنفسی خواب قابل درمان است، اما بسته به علت، گزینه‌های درمانی متفاوت است. وی گفت: اگر عامل ایجاد کننده چاقی باشد، کودک باید وزن خود را کاهش دهد. به گفته دیسپولو، مطالعات نشان داده است که کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی در وزن کلی، اختلالات تنفسی خواب را کاهش می دهد.

از سوی دیگر، کودکی که دارای لوزه ها و بافت آدنوئید هیپرتروفیک بیش از حد است ممکن است نیاز به جراحی لوزه ها یا آدنوئیدکتومی داشته باشد. دیسپولو افزود: مداخلات ارتودنسی مانند دستگاه میو فانکشنال یا گسترش دهنده ی سریع کام ممکن است برای اصلاح ابعاد دهانی صورت استفاده شود، اما باید یک برنامه جامع انجام گردد.

او هشدار داد که این وسایل نباید مستقل از یک ارزیابی کامل، استفاده شوند. بیشتر اوقات، مسائل ارتودنسی باید در کنار مسائل فیزیولوژیکی مورد توجه قرار گیرد.

همچنین، درمان اختلال تنفسی خواب در کودکان می تواند از بروز آن در بزرگسالی جلوگیری کند. اگر برخی از علائم به موقع و با موفقیت با مداخلات ارتودنسی یا جراحی لوزه‌ها درمان شوند، می‌توان به رشد سالم راه های هوایی این بیماران کمک کرد.

با این حال، دیسپولو گفت: موضوعات دیگری مانند فرآیندهای التهابی در راه های هوایی، یا چاقی می توانند دوره ای باشند و در طول زندگی فرد عود کنند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=rst&pag=dis&ItemID=329981


[۱] bedtime problems, excessive daytime sleepiness, awakenings during the night, regularity and duration of sleep, and sleep-disordered breathing