Home / خبرها / تحقیقات نشان می دهد که درمان ترس از دندانپزشکی در سنین پایین موثرتر است

تحقیقات نشان می دهد که درمان ترس از دندانپزشکی در سنین پایین موثرتر است

۲۱ مارس ۲۰۲۲- ترس از دندانپزشکی، یکی از رایج ترین ترس ها در کشورهای توسعه یافته است. در سطح جهانی، شیوع کلی آن در کودکان و نوجوانان ۲۳٫۹ درصد تخمین زده شده است و بیشترین شیوع در میان کودکان پیش دبستانی گزارش شده است.

در یک مطالعه ی طولانی مدت منحصر به فرد، محققان دانشگاه Oulu در فنلاند، میزان مراجعات بعدی بیماران را برای مراقبتهای دندانی، پس از دریافت درمان ترس و اضطراب از دندانپزشکی در کلینیک ترس این دانشگاه(در کنار یونیت دندانپزشکی)، بررسی کردند. آنها دریافتند که درمان ترس از دندانپزشکی در سنین پایین تر موثرتر است و منجر به معاینات منظم دندانپزشکی در مراحل بعدی زندگی می شود.

این مطالعه شامل ۱۵۲ بیمار بود که در کنار درمان دندانپزشکی از دندانپزشکان بخش مراقبت های اولیه بهداشتی در کلینیک ترس دندانپزشکی در دانشگاه اولو، برای رفع ترس خود از دندانپزشکی کمک دریافت کرده بودند. هدف از این درمان، کاهش ترس از دندانپزشکی تا حدی بود که بتوان هرگونه معاینات بعدی را در یک محیط معمولی مراقبتهای دندانی انجام داد.

در طول دوره ی پیگیری ده ساله، تیم تحقیقاتی با نظارت بر تعداد معاینات دندانپزشکی، ویزیت‌های اورژانسی و قرار ملاقات‌های از دست رفته برای این بیماران، تأثیر درمان ترس از دندانپزشکی را بر رفتار بیماران بررسی کردند.

دکتر Taina Kankaala، نویسنده اصلی این مقاله، از دپارتمان پوسیدگی، اندودنتولوژی و دندانپزشکی کودکان در دانشگاه Oulu، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: درمان آستانه ی پایین ترس از دندانپزشکی در مراقبت های بهداشتی اولیه از بیماران تنها به میزان محدودی مورد مطالعه قرار گرفته است و مطالعه ای در مورد اثرات طولانی مدت درمان آستانه ی پایین ترس از دندانپزشکی، قبلاً منتشر نشده است.

نتایج این تحقیق نشان داد بیمارانی که در سنین پایین تر (بین ۲ تا ۱۰ سال) تحت درمان در کلینیک ترس دندانپزشکی قرار گرفتند، نسبت به افرادی که در سنین بالاتر (بالای ۱۰ سال) درمان شده بودند، به طور قابل توجهی معاینات دندانپزشکی بیشتری را بعداً انجام دادند. موفقیت درمان اضطراب دندانپزشکی با تعداد معاینات بعدی مرتبط بود، اما نه با ویزیت های اورژانسی و قرار ملاقات های از دست رفته.

دکتر Kankaala در مورد این نتایج، گفت: همچنین تعجب آور بود که چگونه کسانی که با موفقیت در کلینیک ترس تحت درمان قرار گرفتند، بعداً با مراقبت های دندانی در بخش مراقبت های اولیه ی بهداشتی کنار آمدند. او افزود: همانطور که انتظار می رفت درمان ناموفق، بیماران را از مراجعه ی منظم به دندانپزشک منصرف می کند.

مطالعه قبلی توسط همین تیم تحقیقاتی نشان داده بود که بیش از دو سوم از ۱۶۳ بیمار با موفقیت در کلینیک ترس، درمان شدند. این بدان معنی است که این بیماران توانستند به دندانپزشک خود برای مراقبت های بهداشتی اولیه دهان و دندان مراجعه کنند، بدون این که به ارجاع بیشتری به کلینیک ترس دندانپزشکی، نیاز داشته باشند.

دکتر Kankaala تاکید کرد: بیمارانی که می ترسند باید شناسایی شوند و ترس آنها از دندانپزشکی در سنین پایین درمان و کاهش یابد. انجام مراقبتهای دندانی برای بیمارانی که از دندانپزشک و محیط دندانپزشکی می ترسند، می تواند چالش برانگیز باشد و برای کارکنان مراقبت های بهداشتی دهان و دندان کاری سنگین محسوب می شود. اگر به این وضعیت توجه نشود، برخلاف تصور رایج، ترس شدید کودک از مراقبتهای دندانی، معمولاً با رشد کودک کاهش نخواهد یافت. وی ادامه داد: درمان ترس از دندانپزشکی نه تنها برای بیمار بلکه برای تیم دندانپزشکی نیز سودمند است و هزینه های درمان را در دراز مدت کاهش می دهد.

این مطالعه در ۱۳ اکتبر ۲۰۲۱ در BMC Oral Health منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/treating-dental-fear-at-early-age-is-more-effective-research-shows/