Home / خبرها / بیانیه ی مشترکی از سوی IFDH و EDHF درباره پیش نویس استراتژی جهانی بهداشت دهان و دندان صادر گردید

بیانیه ی مشترکی از سوی IFDH و EDHF درباره پیش نویس استراتژی جهانی بهداشت دهان و دندان صادر گردید

۱۷ مه ۲۰۲۲ – طی سه دهه گذشته، شیوع جهانی مجموع پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان، بدون تغییر باقی مانده و بالاتر از شیوع سایر بیماری‌های غیرواگیر (NCDs) بوده است. تعداد موارد بیماری های دهان درمان نشده بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ در کشورهای کم درآمد بیش از دو برابر شده و در سطح جهانی بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

هزینه ی درمان بیماری های دهان بالا است و می تواند بار اقتصادی قابل توجهی را به همراه داشته باشد. از بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار آمریکا (۳۳۵ میلیارد یورو) که به طور مستقیم برای درمان بیماری های دهان در سطح جهان هزینه می شود، تخمین زده می شود که ۹۰ درصد تنها در ۶ درصد از کشورها هزینه می گردد. در همین حال، نیمی از همه کشورها، سالانه کمتر از ۲۰ دلار آمریکا (۱۹٫۱۱ یورو) صرف بهداشت دهان و دندان هر فرد از جمعیت خود می کنند.

بار بیماری های دهان و دندان و اهمیت سلامت دهان توسط مجمع جهانی بهداشت در سال ۲۰۲۱ به رسمیت شناخته شد و نتیجه آن تصویب قطعنامه WHA74.5 (2021) در مورد بهداشت دهان و دندان، و انتشار “پیش نویس استراتژی جهانی بهداشت دهان و دندان” بود. این استراتژی، در نظر دارد که با  کمک به توسعه و اجرای سیاست های ملی بهداشت دهان و دندان در کشورهای عضو، سلامت دهان و دندان در سطح جهانی بهبود یابد.

عوامل خطر برای مشکلات شدید سلامت دهان

بیشتر سیستم های مراقبتهای بهداشتی همچنان بر رویکرد درمانی به جای رویکرد پیشگیرانه تمرکز می کنند. بهداشت کاران دهان و دندان، هنوز در بسیاری از کشورها به عنوان ارائه دهندگان خط اول مراقبت های بهداشتی دهان و دندان کار نمی کنند، و تعداد متخصصان بهداشت دهان و دندان در کشورهایی که این حرفه در آنها وجود دارد، در بیشتر موارد بسیار کمتر از تعداد دندانپزشکان است.

مشکلات شدید سلامت دهان و دندان، اغلب به سبک زندگی، فقر، مسائل مربوط به سلامت روان، بی توجهی و سوء استفاده مرتبط است. ابتدا باید به شرایط محیطی توجه کرد، اما بهداشت دهان و دندان نیز می تواند شاخصی از این شرایط باشد.

بیماری های دهان – پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال و سرطان های دهان و حلق – پیامدهای عمده ی این بی توجهی هستند که تأثیر قابل توجهی بر سلامت عمومی دارند. اکثر بیماری های دهان در منشأ خود چند عاملی هستند و دارای یک گروه اصلی از عوامل خطر قابل اصلاح مشترک با چهار بیماری غیرواگیر مهم- بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن ریوی- هستند. عوامل خطر رایج عبارتند از رژیم های غذایی ناسالم سرشار از قند، مصرف دخانیات و مصرف الکل.

پرداختن به این عوامل خطر به روشی یکپارچه، کلیدی برای بهبود سلامت دهان و دندان است. پیشگیری و کنترل بیماری‌های دهان، ارتقای سلامت دهان و مراقبت‌های دهان، همگی باید با سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه همسو باشند و در سیاست‌های سلامت عمومی موجود و جدید و برنامه‌های بهداشت عمومی و همچنین در مهد کودک‌ها، مدارس، محل‌های کار، بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان ادغام شوند.

ارتقای سلامت دهان و پیشگیری از بیماری های دهان

بیشتر بیماری های دهان و دندان تا حد زیادی قابل پیشگیری هستند و در مراحل اولیه قابل درمان هستند و زمانی که با هزینه ی درمان این بیماریها مقایسه شود، پیشگیری مقرون به صرفه است.

توصیه‌های مبتنی بر شواهد برای مداخلات پیشگیرانه مقرون‌به‌صرفه باید در سیستم‌های بهداشت ملی تدوین و اجرا شوند. برای کسانی که با هیچ سیستم بهداشتی دولتی، ملی یا خصوصی قرارداد ندارند، سازمان های غیر دولتی و کار داوطلبانه توسط متخصصان بهداشت دهان و دندان می تواند یک راه حل موقت باشد. مالیات بر محصولات مضر، استفاده گسترده تر از فلوراید و یارانه دادن به محصولات مراقبت از دهان نیز می تواند در این زمینه مفید باشد.

نقش متخصص بهداشت دهان و دندان

همانطور که گفته شد بیشتر سیستم های مراقبت های بهداشتی همچنان بر رویکرد درمانی به جای پیشگیری تمرکز دارند. ارتقای سلامت دهان و پیشگیری از بیماری‌های دهان، وظایف اولیه ی ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان – بهداشت کاران دهان و دندان، درمانگران بهداشت دهان و دندان و پرستاران دندان‌پزشکی – همراه با کارکنان بهداشتی جامعه است. با این حال، تعداد نیروی کار جهانی بهداشت دهان و دندان برای رفع و جلوگیری از همه ی مشکلات بهداشتی دهان بسیار محدود است.

برای رسیدگی به همه گروه های یک جمعیت، همکاری بین بخشی در مدارس، جوامع، محل کار، خانه های مراقبت و فراتر از آن ضروری است. بهداشت کاران دهان و دندان می توانند اطلاعات و آموزش هایی را ارائه دهند تا معلمان، پرستاران، کارکنان بهداشت عمومی و سایر مراقبان بتوانند به طور موثر در ارتقای سلامت دهان و پیشگیری از بیماری های دهان مشارکت کنند. بدین ترتیب همکاری تیمی و تاکید بر ارتقای مراقبت های پیشگیرانه در مراقبت های دندانی و پزشکی می تواند توسعه یابد.

بهداشت کاران دهان و دندان نقش مهمی در برنامه های بهداشت عمومی و مسئولیت اجتماعی برای بهبود سلامت دهان و دندان جوامع و افراد ایفا می کنند. دانش، شایستگی ها و مهارت های آنها الزامات مراقبت های بهداشتی اولیه و ثانویه دهان و غربالگری و در برخی کشورها حتی مراقبت های ثالثه و درمانی را برآورده می کند. برنامه درسی برای آموزش و تربیت بهداشت کار دهان و دندان همچنین باید شامل شایستگی هایی برای دستیابی به تغییرات رفتاری و صلاحیت هایی برای اطلاع رسانی و آموزش سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و افراد مرتبط مانند معلمان و مراقبین باشد.

نقش IFDH و EDHF

فدراسیون بین المللی بهداشت کاران دهان و دندان (IFDH) و فدراسیون بهداشت کاران دهان و دندان اروپا (EDHF) از همه کشورهای عضو می خواهند تا در اجرای پیش نویس استراتژی جهانی بهداشت دهان و دندان سازمان جهانی بهداشت فعال باشند، تا سلامت دهان و دندان در سطح جهانی بهبود، و نابرابری های بهداشت دهان و دندان کاهش یابد. این دو فدراسیون، برای بهبود مراقبت های پیشگیرانه ی دهان و دندان توصیه می کنند که کشورهای عضو، آموزش بهداشت کاران دهان و دندان را طبق اصولی که در بیانیه ی اجماعی خود با عنوان “برنامه درسی مشترک اروپایی برای بهداشت کاران دهان و دندان” تعیین شده است، در اولویت قرار دهند.

IFDH و EDHF ، سازمان‌ها و اعضای خود را تشویق می‌کنند تا به دولت‌های خود در مورد اهمیت پرورش بهداشت کاران دهان و دندان زبده اطلاع رسانی کنند و به‌عنوان خالق و ارائه‌دهنده سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان کارآمدتر، متمرکز بر پیشگیری و پایدار، در این امر دخیل شوند و در کارهای بالینی، سلامت عمومی، مسئولیت اجتماعی، آموزش و پرورش، و تحقیق علمی فعال باشند.

یادداشت تحریریه:

فدراسیون بین المللی بهداشت کاران دهان و دندان(IFDH) و فدراسیون بهداشت کاران دهان و دندان اروپا(EDHF) هر دو سازمان های غیرانتفاعی و غیردولتی هستند و عاری از هرگونه ارتباط سیاسی، نژادی یا مذهبی هستند. آنها با هم نماینده ی تقریباً ۹۰هزار متخصص بهداشت دندان در سراسر جهان هستند و در هدف خود برای ارتقای سلامت دهان و پیشگیری از بیماری های دهان متحد هستند.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/ifdh-and-edhf-issue-joint-statement-on-who-draft-global-strategy-on-oral-health/