Home / خبرها / مراجعه ی بیمارانی که از درد دهان و صورت رنج می برند، به دندانپزشکان و سایر پزشکان افزایش یافته است

مراجعه ی بیمارانی که از درد دهان و صورت رنج می برند، به دندانپزشکان و سایر پزشکان افزایش یافته است

۲۰ مه ۲۰۲۲ – بر اساس مطالعه‌ای که در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر گردید، همه‌گیری COVID-19  منجر به افزایش تعداد بیمارانی شده است که به دنبال درمان برای شکایات جدید درد دهان و صورت و علائم مرتبط هستند. شایع ترین علائمی که ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در این بیماران مشاهده می کردند شامل اضطراب، سردرد، دندان قروچه، درد هنگام جویدن و اختلالات خواب بود.

محققان داده های نظرسنجی آنلاین داوطلبانه و ناشناس را در مورد درد دهان و صورت و درک علائم بیماران، تجزیه و تحلیل کردند. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی که در این نظرسنجی شرکت کردند، در وبینار آکادمی آمریکایی درد دهان و صورت، که در مورد درد دهان، سردرد و مراقبت از خواب در طول همه‌گیری COVID-19 برگزار شده بود، حضور داشتند.

نویسندگان به رهبری دکترFernanda Yanez Regonesi ، از بخش درد اوروفاسیال در کالج دندانپزشکی دانشگاه کنتاکی نوشتند: با افزایش استرس، اختلال خواب، عدم اطمینان اقتصادی، تغییرات در عملکردو ارتباطات اجتماعی، افزایش ترس از سرایت و از دست دادن عزیزان، تاثیر همه‌گیری کووید-۱۹ بر زندگی مردم در همه‌جا بطرز غیر قابل انکاری مشاهده می شد. شواهد نوظهور حاکی از آن است که بیماران مبتلا به درد مزمن دهان و صورت، به طور خاص تحت تاثیر منفی قرار گرفته اند.

بر کسی پوشیده نیست که همه گیری COVID-19 بر زندگی مردم تأثیر گذاشته است. افراد مبتلا به درد مزمن از جمله افرادی هستند که به طور خاص تحت تأثیر قرار گرفته اند، اما تعداد کمی از مطالعات بررسی کرده اند که چگونه این بیماری همه گیر بر مراقبت و میزان درد دهان و صورت تأثیر گذاشته است، چیزی که این گزارش به دنبال درک بهتر آن بود.

این موضوع، در یک وبینار و میزگرد برای پزشکان درد دهان در ژانویه ۲۰۲۱ مورد بحث قرار گرفت. یک نظرسنجی در مورد درد دهان و صورت در طول همه‌گیری برای ۶۱۷ عضو آکادمی آمریکایی درد دهان و صورت ارسال شد. از این تعداد، ۱۱۱ نفر این نظرسنجی را به صورت آنلاین تکمیل کردند.

شرکت کنندگان در نظرسنجی به سوالاتی در مورد درمانهای درد دهان و صورت و درک علائم بیمارانشان پاسخ دادند. پاسخ دهندگان شامل: ۴۷ پزشک در یک مطب تخصصی درد دهان و صورت، ۲۶ دندانپزشک عمومی آموزش دیده در مورد درد دهان و صورت و ۲۲ نفر از یک موسسه دانشگاهی، بودند.

پاسخ دهندگان افزایش قابل توجهی را در تعداد بیماران جدیدی که از دردهای دهان و صورت شکایت دارند، گزارش کردند. شایع ترین علائمی که بیماران با آن مواجه بودند عبارتند از میالژی عضلات جونده، اضطراب، سردردهای تنشی، دندان قروچه، و بی خوابی یا خواب منقطع.

ارائه دهندگان می گویند که شروع علائم اغلب با همه گیری COVID-19 مرتبط است. علاوه بر این، از هر ۳ ارائه‌دهنده، ۱ نفر گزارش کرد که همه‌گیری اغلب یا شدیداً با علائم بیمارانشان مرتبط بوده است و تقریباً ۴۰ درصد گفتند که همه‌گیری تا حدودی با علائم بیمارانشان مرتبط بوده است.

دندانپزشکان عمومی که در مورد درد دهان و صورت آموزش دیده بودند، اغلب به افزایش اختلالات مفصل گیجگاهی فکی در مقایسه با ارائه دهندگان خدمات تخصصی دهان و صورت و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در موسسه ی دانشگاهی اشاره کردند، در حالی که ارائه دهندگان تخصصی افزایش بیشتری را در اسپاسم عضلانی گزارش کردند. علاوه بر این، دندانپزشکان عمومی به افزایش اضطراب در بین بیماران در مقابل ارائه دهندگان در دو محیط دیگر اشاره کردند.

نویسندگان این گزارش نوشتند: این همه‌گیری نه تنها مستقیماً به افزایش علائم در بیماران مبتلا به درد دهان و صورت منجر شد، بلکه ممکن است بر میزان دسترسی آنها به مراقبت ها نیز تأثیر گذاشته باشد. در حالی که تغییرات مرتبط با کووید-۱۹ ، به خوبی در برخی مراکز خدمات پزشکی و پزشکی درد مزمن ثبت شده است، مقالات کمی بررسی کرده اند که چگونه این بیماری همه گیر به طور خاص بر مراقبت یا تظاهرات بالینی بیماران دارای درد مزمن دهان و صورت، تاثیر گذاشته است.

این مطالعه بی نقص نبود. در این مطالعه، یک گروه تصادفی از پزشکان شرکت نداشتند و به منشاء درد بیماران اشاره نشده بود. علاوه بر این، بین درد جدید یا بدتر شدن درد تمایزی قائل نشد.

با این حال، این نتایج به شواهد فزاینده‌ای اضافه شد که نشان می‌دهند افراد در طول همه‌گیری کووید-۱۹ بیشتر از قبل، دندان قروچه و درد دهانی را گزارش می‌کنند. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در تمامی بخش ها، احتمالاً بیماران بیشتری را با علائم درد اوروفاسیال که بر سلامت روان، وضعیت عملکردی و کیفیت خواب آنها تأثیر می گذارد، مشاهده می کنند.

نویسندگان نوشتند: همه‌گیری COVID-19، منجر به افزایش تعداد بیمارانی شده است که برای شکایات درد دهان و صورت، به دنبال مشاوره هستند، به ویژه به دلیل درد عضلات جونده. در میان علائم گزارش شده توسط بیماران، پزشکان متخصص دردهای اوروفاسیال(دهان و صورت)، افزایش بار روانی همراه با تشدید فعالیت های پارافانکشنال مرتبط و اختلال در خواب را گزارش کرده اند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=img&pag=dis&ItemID=331545