Home / خبرها / تقریبا نیمی از دندانپزشکان مشکلات سلامت روان را تجربه می کنند

تقریبا نیمی از دندانپزشکان مشکلات سلامت روان را تجربه می کنند

۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ – بیش از ۴۰ درصد از دندانپزشکان می گویند که یک مشکل سلامت روان از جمله فرسودگی شغلی، اختلالات خلقی یا افکار جدی خودکشی را تجربه کرده اند. بر اساس مطالعه‌ای که در ۹ ژوئن در Healthcare Management Forum منتشر شد، بسیاری از آنها حتی به استراحت فکر نمی‌کنند.

دندانپزشکان نه تنها در مقایسه با سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی، مانند پرستاران و پزشکان، کمتر احتمال دارد که تجربه ی خود از یک مشکل روانی را گزارش کنند، بلکه تمایلی به فکر کردن به مرخصی نیز ندارند. با این حال، به گفته ی محققان کانادایی، برخی از دندانپزشکان تغییراتی را در محل کار خود ایجاد کرده اند، تا مقداری از این فشار را کاهش دهند.

نویسندگان به رهبری پرفسور Ivy Bourgeault، از دانشگاه اتاوا در کانادا، نوشتند: ما به انگ زدایی از مسائل مربوط به سلامت روان و ترویج آگاهی در این زمینه و حمایت بیشتر از سوی ناظران و همکاران نیاز داریم.

کارکنان مراقبت های بهداشتی یکی از پر استرس ترین مشاغل را دارند و همه گیری COVID-19 فشار بیشتری بر این گروه وارد کرده است. با توجه به محیط های کاری چالش برانگیز آنها، بسیار مهم است که درک بهتری از عواملی که سلامت روانی و ایمنی متخصصان مراقبت های بهداشتی از جمله دندانپزشکان را بهبود می بخشد یا وخیم می کند، به دست آوریم.

برای دریافت تصویر بهتری از حرفه مراقبت های بهداشتی و سلامت روان افرادی که در این حرفه فعالیت می کنند، یک فرم نظرسنجی آنلاین بین نوامبر ۲۰۲۰ تا مه ۲۰۲۱ برای دندانپزشکان، پرستاران، پزشکان و ماماها در کانادا ارسال شد. در این نظرسنجی از پاسخ دهندگان در مورد استرس یا پریشانی روانی یا دیسترس، فرسودگی شغلی، اضطراب، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه، اختلالات خلقی، افکار خودکشی، و مصرف یا وابستگی به مواد سوال شد. علاوه بر نظرسنجی ها، محققان با ۱۶۳ شرکت کننده مصاحبه کردند. از ۱۸۶۰ متخصص مراقبت های بهداشتی که در این مطالعه شرکت کردند، ۱۵۶۹ نفر زن و ۲۹۱ نفر مرد بودند. شرکت کنندگان شامل ۳۹۷ دندانپزشک، ۳۱۰ پزشک، ۱۰۱۳ پرستار و ۲۰۲ ماما بودند.

از میان تمام پاسخ دهندگان، ۶۲ درصد گزارش کردند که زمانی در حین کار یا در دانشکده مشکل سلامت روانی را تجربه کرده اند. در مجموع ۴۴ درصد از دندانپزشکان گزارش دادند که مشکل سلامت روانی دارند و ۲۸ درصد به فکر مرخصی از کار بودند.

نویسندگان نوشتند که دندانپزشکان، پزشکان و ماماها کمتر از پرستاران مرخصی می گیرند. همچنین احتمال بازگشت به کار برای دندانپزشکان بعد از مرخصی کمتر از همتایان آنها بود.

نویسندگان نوشتند: از آنجایی که تجربیات متخصصان مراقبت های بهداشتی متفاوت است، ضروری است که تحقیقات بیشتری در زمینه ی تجربیات سلامت روان کارکنان سایر بخش­های بهداشتی انجام شود تا مشخص گردد که زمینه کاری بر این تجربیات چه تأثیراتی می گذارد.

پرفسور Bourgeault و همکارانش نتیجه گیری کردند که مسیری از تجربه مشکلات سلامت روان تا تصمیمات بعدی برای مرخصی گرفتن از کار (یا مرخصی نگرفتن) و سپس بازگشت، برخی نگرانی‌ها و فرصت‌های مهم برای مداخله را نشان می‌دهد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=bai&pag=dis&ItemID=331660