Home / خبرها / بیماران از عادات خوب بهداشت دهان و دندان آگاه هستند اما هنوز هم به آنها عمل نمی کنند

بیماران از عادات خوب بهداشت دهان و دندان آگاه هستند اما هنوز هم به آنها عمل نمی کنند

۶ ژوئن ۲۰۲۲ – اکثر بیماران دندانپزشکی مزایای نخ کشیدن دندانها و استفاده از دهانشویه را درک می کنند. با این حال، طبق مطالعه‌ای که در دوم ژوئن در مجله بهداشت دهان و دندان منتشر شده است، روزانه از هر ۶ نفر فقط ۱ نفر این عادت‌ها را انجام می‌دهند.

علیرغم شواهدی که از اثربخشی استفاده ی منظم از نخ دندان و دهانشویه حمایت می‌کنند، رژیم‌های روزانه مراقبت از دهان و دندان که هر دو روش را در بر می‌گیرد، به‌طور گسترده توسط عموم مورد استفاده قرار نگرفته است. نویسندگان این مطالعه نوشتند که تیم های دندانپزشکی باید با بیماران کار کنند تا عادات تمیز کردن فواصل بین دندانی را در میان بیماران ترویج دهند.

نویسندگان به رهبری دکتر Mary Lynn Bosma ، متخصص بهداشت دهان و دندان، نوشتند در حالی که پاسخ دهندگان به شدت معتقد بودند که استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه دارای مزایای منحصر به فردی است و ترکیب هر سه روش بهینه خواهد بود، اما پاسخ دهندگان هنوز موانع زیادی برای استفاده منظم از نخ دندان و دهانشویه داشتند و در نتیجه این عادات در رژیم روزانه بهداشت دهان و دندان آنها گنجانده نشده بود.

تاکنون تنها تعداد محدودی از مطالعات منتشر شده، تأثیر احتمالی ادراکات فردی بر رفتارهای استفاده از نخ دندان یا دهانشویه را بررسی کرده اند. بنابراین، شناسایی این باورها ممکن است به روشن شدن مؤثرترین روش‌ها برای دندانپزشکان کمک کند تا در بحث‌هایشان با بیماران و برنامه‌های اطلاع‌رسانی سلامت عمومی از این روشها برای تشویق عادات بهداشت دهان و دندان استفاده کنند.

برای بررسی اینکه چگونه رفتارهای استفاده از نخ دندان و دهانشویه بر مزایا و موانع درک شده ی آنها تأثیر می گذارد، ۲۱۳ بیمار پرسشنامه ای را درباره عادات بهداشت دهان خود تکمیل کردند. بیش از ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان موافق بودند که استفاده ی روزانه از نخ دندان و دهانشویه، دندان‌های آن‌ها را از پلاک و پوسیدگی محافظت می‌کند و لثه‌های سالم‌تری به آنها می‌دهد. با این حال، نویسندگان نوشتند: با علم به اینکه این عادات سلامت دهان و دندان را بهبود می بخشد، تنها ۱۶ درصد از پاسخ دهندگان روزانه از نخ دندان استفاده می کردند و تنها ۱۷ درصد گزارش کردند که حداقل یک بار در روز از دهانشویه استفاده می کنند.

برخی از موانع درک شده توسط پاسخ دهندگان به نظرسنجی برای عدم استفاده از نخ دندان و استفاده نکردن از دهانشویه، شامل ترس از خونریزی لثه و درد، فراموشی و در نظر نگرفتن این دو کار به عنوان بخشی از مراقبت روتین روزانه از دهان و دندان بود. علاوه بر این، آن‌ها نوشتند: افرادی که هر روز از نخ دندان یا از دهان‌شویه استفاده نمی‌کردند، احتمال کمتری داشت که مزایای نامشهود این شیوه‌ها را باور کنند و احتمال بیشتری وجود داشت که موانع استفاده از نخ دندان یا دهانشویه را درک کنند.

آنها نوشتند که این مطالعه محدودیت‌هایی داشت، از جمله اینکه این اطلاعات توسط خود افراد گزارش شده بود و شامل مشاهده ی واقعی عادت‌ به استفاده از نخ دندان و دهان‌شویه نمی‌شد. نویسندگان نوشتند که درک بهتر ادراک بیماران و موانع عادات بهداشت دهان ممکن است به مداخلات مؤثرتری منجر شود.

محققان به این نتیجه رسیدند که با توجه به اینکه موانع اصلی استفاده همیشگی از نخ دندان و دهانشویه به دلیل عدم آگاهی از فواید آنها نبود، بلکه به دلیل فراموشی بود، تلفیق نظریه ی “تغییر رفتار برای شکل گیری عادت” ممکن است به ویژه در تحقیقات آینده مفید باشد.

افشاگری:Johnson & Johnson Consumer ، حامی مالی این کارآزمایی بالینی و مسئول طراحی کارآزمایی و جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها بود.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=331634