Home / خبرها / بهترین و بدترین ابزارهای مراقبت از دندان‌ها و ابزارهایی که اثربخشی آنها اثبات نشده‌ است

بهترین و بدترین ابزارهای مراقبت از دندان‌ها و ابزارهایی که اثربخشی آنها اثبات نشده‌ است

مطالعه ی محققان دانشگاه بوفالو نشان داد که مسواک‌های بین دندانی و واتر پیکها(water picks)، برای جلوگیری از بیماری لثه بهترین اثربخشی را دارند، هیچ مزیت اضافه ای در مسواک‌های برقی نسبت به مسواکهای دستی وجود ندارد، همچنین در این مقاله بهترین و بدترین دهان‌شویه‌ها و موارد دیگر از نظر اثربخشی، فهرست شده اند.

آیا پروبیوتیک ها از بیماری لثه جلوگیری می کنند؟ آیا نخ کشیدن فواصل بین دندانی لازم است؟ بسیاری از بیماران به دلیل انبوه اطلاعات پزشکی متناقض نمی توانند با اطمینان به این سوالات و سوالات دیگر پاسخ دهند. با این حال، این تحقیق به رهبری محققان دانشگاه بوفالو با هدف جداسازی واقعیت از توهمات در تعیین اینکه کدام ابزار بهداشت دهان واقعاً از بیماری لثه جلوگیری می کند، انجام شد.

این مقاله که در شماره ی اکتبر سال ۲۰۲۱ مجله آکادمی بین المللی پریودنتولوژی منتشر شده است، اثربخشی دستگاه های مختلف بهداشت دهان را بررسی می کند.

بر اساس این بررسی، تنها تعداد انگشت شماری از مداخلات خود تجویز شده، محافظت بیشتری را در برابر التهاب لثه و پریودنتیت به غیر از مسواک زدن دندان‌ها با یک مسواک معمولی ایجاد می‌کنند. دکتر فرانک اسکاناپیکو، محقق اصلی و رئیس و استاد زیست‌شناسی دهان در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه UB، گفت: در حال حاضر، در مورد سایر مداخلات بهداشت دهان و دندان، شواهدی کافی وجود ندارد.

او افزود: این یافته‌ها به دندانپزشکان و عموم مردم کمک می‌کند تا بهترین شیوه‌ها برای پیشگیری از بیماری لثه را شناسایی کنند. بیماران می‌توانند مطمئن باشند که ابزارها و شیوه‌های مراقبت از دهان که توسط تحقیقات پشتیبانی می‌شوند، اگر به طور منظم و مناسب انجام شوند، از شروع و پیشرفت بیماری پریودنتال جلوگیری می‌کنند.

دکتر Eva Volman،  فارغ التحصیل UB و دندانپزشک مقیم در موسسه بهداشت دهان  Eastman گفت: امیدوارم این مقاله شواهد مربوطه را به‌گونه‌ای ادغام کند که برای همه متخصصان بهداشت دهان و دندان و همچنین بیماران، جامع، خواندنی و مفید باشد.

به گفته ی دکتر اسکاناپیکو، ابزارهایی که اثربخشی آنها برای مراقبت از دندانها اثبات شده است، عبارتند از مسواک معمولی، مسواک بین دندانی؛ واتر پیک؛ دهانشویه کلرهگزیدین گلوکونات (CHX)، دهانشویه ی ستیل پیریدینیم کلرید (CPC) و دهانشویه های حاوی روغن عصاره ای گیاهان (لیسترین).

به گفته ی دکتر اسکاناپیکو، مسواک زدن سنگ بنای بهداشت روزانه دهان و دندان است و روشی قابل اعتماد برای کنترل پلاک دندان است. طبق تحقیقات انجام شده، مسواک‌های بین دندانی و واتر پیک ها، بهتر از سایر دستگاه‌های بهداشت دهان و دندان در کاهش التهاب لثه عمل می‌کنند و هر دو باید همراه با مسواک زدن روزانه برای پیشگیری از بیماری‌های لثه، استفاده شوند.

در میان دهانشویه‌های متعددی که مورد بررسی قرار گرفت، ثابت شد که دهانشویه های حاوی  CHX، CPC  و روغنهای عصاره ی گیاهان (مانند لیسترین) در کاهش چشمگیر پلاک و التهاب لثه مؤثر هستند.

دکتر اسکاناپیکو گفت: خلال دندان در مبارزه با التهاب لثه موثر نیست، اما برای نظارت بر سلامت لثه مفید است. با پروبینگ آرام لثه ها با خلال دندان و نظارت بر خونریزی، بیماران می توانند علائم بیماری لثه را تشخیص دهند.

تریکلوزان مضر است

خمیردندان ها و دهان شویه های حاوی تریکلوزان به طور قابل توجهی پلاک و التهاب لثه را کاهش می دهند، با این حال، این ترکیب با ایجاد انواع مختلف سرطان ها و نقص های تولید مثلی مرتبط است. تریکلوزان از اکثر خمیردندان های محبوب در ایالات متحده حذف شده است.

موارد اثبات نشده: مسواک های برقی، نخ دندان، پروبیوتیک ها، مکمل های غذایی و تعدادی از دهانشویه ­ها

محققان دریافتند که مسواک های برقی در کاهش پلاک و التهاب لثه موثرتر از مسواک های دستی نیستند. و شواهد کمی در حمایت از نخ دندان – ابزار اصلی تمیز کردن فواصل بین دندانها- برای کاهش پلاک و التهاب لثه منتشر شده است. دکتر اسکاناپیکو، می گوید: اما هنوز هم به استفاده از نخ دندان ادامه دهید، زیرا نخ کشیدن فواصل بین دندان ها مفید است.

او افزود: با این که مطالعات کمی وجود دارد که به طور خاص مسواک یا نخ دندان را به تنهایی مورد بررسی قرار داده باشند، هنوز هم استفاده از هر دو ضروری است. نخ دندان مخصوصاً برای از بین بردن پلاک بین دندانی برای افرادی که فاصله بین دندان­هایشان کم است، مفید است. نخ دندان همچنین احتمالاً خطر ایجاد حفره های بین دندانی را کاهش می دهد.

محققان گفتند: شواهد کافی مبنی بر اینکه دهانشویه‌های مبتنی بر روغن درخت چای، چای سبز، عوامل ضدالتهابی، پراکسید هیدروژن، بنزوات سدیم، فلوراید قلع، هگزتیدین یا دلموپینول، باعث کاهش التهاب لثه می‌شوند، وجود ندارد.

آنها افزودند: استفاده از پروبیوتیک ها، اگرچه به عنوان یک استراتژی پیشگیرانه در برابر بیماری لثه امیدوارکننده است، اما اثربخشی آنها بطور قطعی اثبات نشده است. محققان شواهد کمی پیدا کردند که این ادعا را تأیید می کند که مکمل های غذایی سلامت لثه را بهبود می بخشد. آنها همچنین گفتند: در مورد حذف حرفه‌ای پلاک (معروف به جرم‌گیری یا حذف پلاک با اسکرپر) برای جلوگیری از بیماری لثه شواهد کافی وجود دارد.

منبع:

https://www.newswise.com/articles/dental-care-the-best-worst-and-unproven-tools-to-care-for-your-teeth-according-to-a-university-at-buffalo-study