Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / دو مشکل رایج دندانی در بیماران مسن و نحوه ی رسیدگی به آنها

دو مشکل رایج دندانی در بیماران مسن و نحوه ی رسیدگی به آنها

۲۶ ژوئیه ۲۰۲۲ – با افزایش سن بیماران، خشکی دهان و پوسیدگی شایع تر می شود. محقق Anita M. Mark ، در یک نظرسنجی که در ۲۲ ژوئیه در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر شد، علل و آنچه که دندانپزشکان می توانند برای جلوگیری از این شرایط در بیماران مسن انجام دهند، را توضیح داد.

طبق نظرسنجی مارک، دندانپزشکان می گویند که خشکی دهان و پوسیدگی یا حفره­ های دندانی، شرایطی هستند که اغلب در بیماران ۶۵ ساله یا بالاتر مشاهده می کنند. ضایعات پیش سرطانی، سایش دندان و بیماری لثه نیز می تواند در این گروه سنی شایع باشد.

مارک نوشت: بیماران و ارائه دهندگان بهداشت دهان و دندان می‌توانند درباره­ی علل این بیماری‌ها، مواردی که باید مراقب آن‌ها بود، رفتارهایی که می‌توانند خطر ابتلا به این مشکلات را کاهش دهند یا از آن‌ها پیشگیری کنند، و گزینه‌های درمانی بحث کنند.

مشکل رایج شماره ۱: خشکی دهان

در حالی که دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث خشکی دهان بیمار شود، رایج ترین آنها مواردی هستند که می توانند با مصرف برخی داروها، بیماری­های طولانی مدت(مزمن)، سندرم شوگرن و مصرف دخانیات و الکل، مرتبط باشند.

برای کنترل بهتر خشکی دهان، مارک به بیماران پیشنهاد کرد که آب یا نوشیدنی‌های بدون قند و بدون کافئین بنوشند. بیماران همچنین می‌توانند مکیدن تکه‌های نازکی از یخ را امتحان کنند، اما آنها را نجوند و یا از آدامس‌های بدون قند یا آب نبات بدون قند برای تحریک تولید بزاق، استفاده کنند.

بیماران مبتلا به خشکی دهان باید از خوردن غذاهای شور و تند، نوشیدنی­های الکلی و کافئین دار و استفاده از مواد دخانی، خودداری کنند.

مشکل رایج شماره ۲: حفره ها و پوسیدگی­های ریشه

بیماران مسن تر در معرض خطر بیشتری برای ایجاد حفره در ریشه­ی دندان هستند. با افزایش سن بیماران، بافت لثه­ی آنها ممکن است از دندان جدا شود و در نتیجه سطح نرمتر ریشه نمایان گردد.

چندین گزینه برای فلوراید تراپی در خانه برای متوقف کردن و معکوس کردن پوسیدگی وجود دارد. مارک نوشت: دندانپزشکان می توانند خمیر دندان یا ژل حاوی فلوراید بالا را برای استفاده ی افراد مسن در خانه تجویز کنند و برخی ممکن است استفاده از دهانشویه­ی حاوی فلوراید را توصیه کنند.

دندانپزشکان همچنین با گزینه های فلوراید تراپی در مطب می توانند به بیماران مسن کمک کنند. استفاده از وارنیش فلوراید روی کل دندان یا یک ناحیه­ی محدود می تواند به جلوگیری از پوسیدگی کمک کند. مارک اشاره کرد که وارنیش فلوراید به سرعت خشک می شود و معمولاً باید بیش از یک بار استفاده شود.

علاوه بر این، ژل فلوراید که همراه با یک سینی(tray) تجویز می شود به دندان­ها اجازه می دهد فلوراید را جذب کنند تا از پوسیدگی جلوگیری شود. مانند وارنیش فلوراید، ژل فلوراید نیز معمولاً باید بیش از یک بار استفاده شود.

روتین­های مراقبت از دهان و رژیم غذایی نیز از راهکارهای مهم پیشگیری از پوسیدگی هستند. مارک به بیماران توصیه کرد که دندان­های خود را دو بار در روز با خمیردندان فلورایددار که از داروخانه ها و فروشگاه ها قابل تهیه هستند، مسواک بزنند، روزانه فواصل بین دندان­های خود را با نخ دندان یا برس­های بین دندانی یا واتر پیک(واتر جت که به عنوان جایگزین نخ دندان عمل می کند) تمیز کنند، رژیم غذایی سالمی داشته باشند و مصرف نوشیدنی­ها و تنقلات شیرین را محدود کنند و مرتب به دندانپزشک مراجعه کنند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=331877