Home / خبرها / سلامت روان دانشجویان دندانپزشکی امروز

سلامت روان دانشجویان دندانپزشکی امروز

۸ اوت ۲۰۲۲- امروزه بحث در مورد سلامت روان دانشجویان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و دانشجویان دندانپزشکی نیز از اضطراب و افسردگی مصون نیستند، زیرا به خوبی مشخص شده است که دانشجویان دندانپزشکی در معرض استرس بالایی در ارتباط با تحصیلات و شغل خود هستند. این ادعاها با آمار چند مطالعه در مورد میزان بالای خودکشی در بین دانشجویان دندانپزشکی، تایید شده است.

متداول ترین دلایلی که در پس اثرات سلامت روان ناشی از حضور در حرفه دندانپزشکی وجود دارد، از نگرانی های مالی گرفته تا فرصت های شغلی محدود و همگامی با سیستم آموزشی که نیازمند تنظیم دقیق مهارت های آکادمیک و بالینی است، متغیر است. عدم دسترسی به مدارک تحصیلات تکمیلی به دلیل سیستم آموزشی معیوب، یکی دیگر از عوامل اصلی مهار رشد یک دندانپزشک است. این امر چالشی را برای رسیدگی و برجسته کردن مشکلات در بین دانشجویان و دندانپزشکان برای کمک به آنها از طریق راهبردهای مقابله ای ایجاد می کند و در عین حال به آنها توصیه می کند در صورت نیاز به دنبال کمک حرفه ای باشند.

علائم تغییر سلامت روان را بشناسید

از آنجایی که سلامت روان، یک مشکل جسمی نیست، علائم آن چندان مشهود نمی باشد. با این حال، تشخیص رفتار و اعمال مرتبط با یک محیط خاص کاملاً غیرممکن نیست. در حالی که استرس تا یک سطح خاص می تواند محرک باشد، استرس بیش از حد می تواند منجر به مارپیچ رو به پایین فرسودگی فیزیکی و ذهنی شود و در نهایت منجر به فرسودگی شغلی شود.

شناسایی علائم کاهش سلامت روان، کلید کاهش سطح سر و صدای(noise) مرتبط با استرس در مغز است. برخی از تغییرات رفتاری و عملکردی آنها می تواند شبیه به انزوا و احساس انزوا باشد که منجر به اتکا به محرکی می شود که خود منجر به خستگی جسمانی یا بیماری می شود. نگرش منفی به زندگی منجر به سوء مصرف مواد مخدر و در نتیجه درد مزمن می شود. از سوی دیگر، افسردگی منجر به فقدان تعهدات اجتماعی و در نتیجه اختلالات خواب می شود. بی توجهی به مسئولیت ها، کاهش کارایی در کار، خستگی و تغییر اشتها نیز از جمله نشانه هایی هستند که باید به آنها توجه کرد.

استراتژی های مقابله ای

در حالی که شناسایی عوامل خطر موضوع مهمی است، گام برداشتن در جهت شناخت و اصلاح این عوامل خطر، یک وظیفه ی مهم دیگر است. عادات سالم، تمرینات ذهنی و خواب کافی پیش نیازی برای این کار هستند. توجه به این نکته ضروری است که راهبردهای مقابله ای خاص نیاز به دانش و تمرین دارند. افزودن یک عنصر پرت کننده ی حواس، به عنوان مثال یک سرگرمی، نیز می تواند تأثیر قابل توجهی بر مدیریت استرس داشته باشد. با این حال، زمانی که وضعیت خارج از کنترل است و هیچ یک از این تغییرات کمکی نمی کند، بهتر است به دنبال کمک حرفه ای باشید.

مطالعات نشان داده اند که اکثر دانشجویان دندانپزشکی چالش های مرتبط با سلامت روان را در دانشگاه تجربه می کنند. یک پیشنهاد این است که دوره های مدیریت استرس و بهزیستی در برنامه های درسی دانشجویان به طور اختیاری گنجانده شود. آموزش کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی برای دانشجویان پزشکی و روانشناسی تأثیر مثبت قابل توجهی بر سلامت روان آنها داشته است. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داده است که ۵۸٫۷ درصد از دندانپزشکان عمومی سطوح بالایی از استرس شغلی را گزارش کرده اند. توسعه ی مهارت های مدیریت استرس از مراحل اولیه ی حرفه دندانپزشکی برای سلامت روانی دانشجویان نه تنها در طول تحصیل بلکه برای آینده ی شغلی آنها مفید است و در نتیجه آنها را تبدیل به دندانپزشکان شایسته تری می کند که استاندارد بالایی از مراقبت را ارائه می دهند.

منبع:

https://www.dentalnewspk.com/27-Jul-2022/studying-dentistry-and-its-effects-on-mental-health