Home / خبرها / دو تاثیر منفی هوش مصنوعی در دندانپزشکی

دو تاثیر منفی هوش مصنوعی در دندانپزشکی

۱۱ اوت ۲۰۲۲ – هوش مصنوعی (AI) بدون سر و صدا به تمام جنبه های زندگی از جمله مطب دندانپزشکی نفوذ کرده است. در حالی که هوش مصنوعی مزایای بسیاری را ارائه می دهد، محققان در تفسیری که در ۹ اوت در مجله علوم دندانپزشکی منتشر شد، به متخصصان دندانپزشکی هشدار داده اند که نسبت به اثرات بالقوه منفی هوش مصنوعی احتیاط کنند.

هوش مصنوعی می تواند مزایای زیادی را در دندانپزشکی بالینی ارائه دهد، از جمله بهبود تشخیص، بهینه سازی درمان، پیش بینی نتیجه و پایداری محیطی. با این حال، هوش مصنوعی همچنین می‌تواند نگرانی‌هایی را در مورد دقت و امنیت داده‌ها، مراقبت و ارتباطات انسان‌گرایانه دندان‌پزشکی، و استقلال بیمار و اخلاق پزشکی ایجاد کند.

نگرانی شماره ۱: حجم عظیمی از داده ها

برای پشتیبانی بهتر از نتایج، برنامه نویسان معمولاً از نوعی هوش مصنوعی به نام یادگیری ماشینی استفاده می کنند که الگوریتم هایی را ایجاد می کند که الگوها و ساختارهای موجود در داده ها را شناسایی و یاد می گیرد. الگوریتم هوش مصنوعی با استفاده از یادگیری ماشینی، بر اساس داده های جمع آوری شده که در اختیارش قرار گرفته است، مدلی را می سازد تا نتیجه ای که هنوز مشخص نشده است، را پیش بینی کند.

کاربرد بالینی این نوع هوش مصنوعی نگرانی هایی را در مورد حفاظت از داده ها، کیفیت استخراج و قابلیت اطمینان ایجاد می کند. در حال حاضر، کمتر از ۲۰ درصد از داده های پزشکی جهان در اختیار الگوریتم های یادگیری ماشینی هوش مصنوعی قرار گرفته است.

نویسندگان به رهبری دکتر یونگ-کای هوانگ از دانشگاه پزشکی کائوسیونگ در تایوان نوشتند: این ما را ملزم به جمع‌آوری و به اشتراک گذاشتن حجم عظیمی از داده‌ها می کند که ممکن است نگرانی‌های زیادی در مورد ایمنی، حریم خصوصی و حتی اخلاق ایجاد کند.

به گفته هوانگ و همکارانش، با این حال، دقت و امنیت داده ها را می توان با مدیریت امنیت سایبری برطرف کرد. برای افزایش دقت هوش مصنوعی، نویسندگان این تفسیر همچنین توصیه کردند که قالب همه ی مجموعه داده ها باید با هم سازگار باشد و از تنوع اجتناب شود.

نگرانی شماره ۲: وقت کمتر با انسان ها

افزایش استفاده از هوش مصنوعی در دندانپزشکی می تواند تعامل چهره به چهره بین ارائه دهندگان و بیماران را کاهش دهد و چشم انداز ارائه مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را تغییر دهد. علاوه بر این، استقلال بیمار، رضایت آگاهانه، اخلاق پزشکی و اصول اخلاقی، از ویژگی‌های حیاتی انسانی هستند که قابل ادغام با هوش مصنوعی نیستند یا حداقل هم اکنون این کار چالش برانگیز است.

برنامه درسی دندانپزشکی مدرن، علاوه بر دانش پایه و مهارت های بالینی، بر گرفتن سوابق پزشکی بیمار، معاینه فیزیکی، گفتمان بیمار و دندانپزشک و علوم انسانی پزشکی تأکید دارد. از آنجایی که هوش مصنوعی جایگزین تعاملات رو در رو بین ارائه دهندگان و بیماران می شود، نویسندگان این تفسیر بر اهمیت القای تصمیم گیری مشترک بین دندانپزشکان و بیماران برای اطمینان از نتایج درمانی بهینه و رضایت بیمار تاکید کردند.

دکتر هوانگ و همکارانش نوشتند: ادغام عوامل اجتماعی، فرهنگی و محیطی در مدل‌های ارائه مراقبت‌های بهداشتی روزانه دهان و دندان ارزشمند است تا بر پایه ی مراقبت انسان‌گرایانه مانند مراقبت بیمار محور، ایجاد شود.

در حالی که استفاده از هوش مصنوعی در دندانپزشکی بالینی کیفیت خدمات را بهبود می بخشد، هوش مصنوعی انسان محور باید در آینده ی مراقبت های دندانی مورد توجه قرار گیرد. طب روایتی[۱] می تواند شکاف تعاملات از دست رفته بین بیماران و ارائه دهندگان را پر کند و تصمیم گیری مشترک می تواند استقلال بیمار و اخلاق پزشکی را تضمین نماید.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=pmt&pag=dis&ItemID=331959


[۱] طب روایتی یک رویکرد پزشکی است که از روایت های بیماران در کار بالینی، تحقیقات و آموزش به عنوان راهی برای ارتقاء درمان استفاده می کند. فراتر از تلاش برای دستیابی به تشخیص دقیق‌تر، هدف آن پرداختن به ابعاد رابطه‌ای و روان‌شناختی است که در کنار بیماری‌های جسمی رخ می‌دهند، با تلاش برای پرداختن به داستان‌های فردی بیماران. هدف از طب روایتی نه تنها اعتبار بخشیدن به تجربه بیمار است، بلکه خلاقیت و تامل را در پزشک تشویق می کند.