واتر فلاسینگ: ترندی جدید

واتر فلاسینگ یا جرم گیری با آب، ترندی است که رسانه های اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده است. جریان آبی که برای تمیز کردن دندان ها استفاده می شود، یک شوک خبری بود. در حالی که هیچ چیز جذاب تر از دندان های تمیز و براق نیست، هر ترندی نمی تواند با شیوه های بهداشتی مطابقت داشته باشد. بیایید نگاهی به واتر فلاسینگ یا نخ دندان آبی بیاندازیم و ببینیم که چگونه کار می کند.

واتر فلاسر چیست؟

واتر فلاسر شباهت زیادی به یک واترجت شستشوی دهان و دندان دارد. یک دندانپزشک اهل کلرادو به کمک بیمارش که یک مهندس هیدرولیک در سال ۱۹۶۲، موفق به ساخت نخستین واترجت شستشوی دهان و دندان شدند.  واتر فلاسر نیز با استفاده از آب پر فشار باعث تمیزی جرم و کثیفی باقی‌ مانده در بین دندان‌ ها می‌شود. فارغ از نوع برند یا اندازه ی دستگاه، هر واتر فلاسی از سه قسمت اصلی ساخته شده ‌است: مخزن آب، موتور به همراه پمپ و دهانه مخصوص آب پاش.

واتر فلاس چگونه کار می کند؟

در حالی که مسواک زدن دو بار در روز یک روش عالی برای رعایت بهداشت دهان و دندان است، اما نمی توان تمام قسمت های دندان را با برس مسواک تمیز نمود. به دلیل عدم توانایی برس مسواک در تمیز کردن فضاهای بین دندانی یا نواحی تماس دندانها، این نواحی بیشتر در معرض پوسیدگی و پلاک هستند. نخ دندان به حذف مواد زائد و ذرات غذا از فضاهای بین دندانی کمک می کند. کشیدن نخ دندان بطور دستی نیاز به حرکات عقب و جلو دارد، اما واتر فلاس با تولید جریان ثابتی از آب پر فشار از طریق یک دستگاه دستی می تواند تمام باقیمانده ی غذاها و پلاک های گیر کرده بین دندان ها را از بین ببرد.

چرا باید از واتر فلاسینگ استفاده کرد؟

نخ دندان سنتی می تواند برای کسانی که از بیماری های پریودنتال رنج می برند ناراحت کننده باشد. همچنین می تواند منجر به خونریزی لثه شود و استفاده خشن و نادرست از نخ دندان نیز می تواند منجر به این مشکلات شود. از آنجایی که آب توانایی شکل پذیری بالایی دارد، ذرات پاشیده‌ شده با حرکت ضربان دار توسط واتر فلاسر به تمام نقاط کور دندان‌ها نفوذ کرده و به تمیز کردن آن‌ها بطور ملایم کمک می کند. در حالی که استفاده از نخ دندان گاهی اوقات می تواند باعث حساسیت شود، جریان آب خروجی از واتر فلاس همچنین با تحریک لثه، به حفظ سلامت لثه کمک می‌کند. واترفلاسینگ را می توان قبل یا بعد از کشیدن نخ دندان سنتی، برای تمیز کردن بیشتر، استفاده کرد.

استفاده از واتر فلاس برای بیمارانی که مهارت های حرکتی ضعیفی دارند، از جمله بیماران مبتلا به پارکینسون، سندرم تونل کارپل و آرتریت، گزینه خوبی است. از آنجایی که نیاز به مهارت خاصی ندارد، چنین بیمارانی می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. استفاده از واتر فلاس برای بیمارانی که دارای سیم ارتودنسی، روکش و پل هستند و یا ایمپلنتهای دندانی دارند، نیز می تواند کارآمد باشد. بیماران مبتلا به خشکی دهان نیز می توانند از واترفاسینگ بهره ببرند زیرا می تواند حفره دهان را مرطوب نگه دارد.

نحوه ی استفاده از واتر فلاسر

یکی از مهم ‌ترین موارد برای دریافت مزایای کامل این دستگاه، دانستن نحوه ی استفاده صحیح و اصولی از آن است. برای استفاده از واتر فلاسر مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • مخزن آب را با استفاده از آب ولرم پر کرده تا جایی که بر روی بدنه ی مخزن علامت زده شده است، پر کنید.
  • یکی از حالت‌های ذکر شده روی دسته محصول را انتخاب کنید. بهتر است زمانی که برای اولین بار از این محصول استفاده می‌کنید، دکمه ی آن را رویپر قدرت  قرار دهید و سپس دهانه ی دستگاه را به سمت سینک بگیرید و با روشن کردن دستگاه میزان فشار آن را مشاهده کنید.
  • برای شروع از کمترین فشار دستگاه استفاده ‌کنید. به سمت سینک خم شوید و دهانه واتر فلاسر را وارد دهان خود کنید. دستگاه را روشن کنید و دهانه دستگاه را روبروی هر یک از دندان‌ها قرار دهید تا جرم و کثیفی دندان‌ها را برطرف کند.
  • پس از اینکه تمام دندان‌ها را شستشو دادید، واتر فلاسر را خاموش و سپس از دهان خود خارج کنید.

مزایا و معایب واتر فلاس

واتر فلاس که با نام های واتر پیک یا واترجت نیز شناخته می شود، دارای مزایا و معایب مختلفی است. قبل از خرید یک واتر فلاس، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا به شما در تجزیه و تحلیل آناتومی دندان هایتان و انتخاب دستگاه واتر فلاسینگ مناسب کمک کند.

مزایای استفاده از واتر فلاسینگ

  • استفاده آسان از آنجایی که به تکنیک نیاز ندارد.
  • می تواند فضاهای بین دندانی را تمیز کند.
  • می تواند مناطقی که به سختی قابل دسترس هستند، را تمیز کند.

معایب استفاده از واتر فلاسینگ

  • اگر فشار آب کافی نباشد، ممکن است کارآمد نباشد.
  • ممکن است با کثیف کاری همراه باشد زیرا آب پرفشار می تواند به اطراف پاشیده شود
  • هزینه ی بالای دستگاه

آیا نتیجه ی واتر فلاسینگ به خوبی استفاده ی صحیح از نخ دندان است؟

واتر فلاسینگ بر اساس اصل هیدروکینتیک کار می کند. بر اساس تحقیقات، جریان آب به گونه ای هدایت می شود که می تواند به طور موثر پلاک ها و باقیمانده ی غذاها را در حین تمیز کردن خط لثه از بین ببرد. در حالی که به گفته دندانپزشکان، واتر فلاسینگ ممکن است به کاهش خونریزی لثه کمک کند، نخ دندان سنتی هنوز بهترین روش است. استفاده از نخ دندان، یک مد قدیمی است که می تواند کناره ها و شکاف های بین دندان ها را اسکراب کند. با این حال، اگر استفاده از نخ دندان را دشوار می‌دانید، واتر فلاسینگ می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

منبع:

https://www.dentalnewspk.com/04-Aug-2022/water-flossing-the-new-trend

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/is-it-worse-to-skip-brushing-your-teeth-or-flossing#brushing-vs-flossing